Lapkričio 21-ąją Plungės kultūros centre karaliavo džiazas ir užburianti saksofono muzika. Tą dieną pirmą kartą Plungėje vyko Respublikinis Petro Vyšniausko saksofonininkų festivalis-konkursas.
Idėja, tapusi kūnu
Pirmosios saksofono muzikos šventės, vienintelio šalyje tokio pobūdžio muzikinio projekto, draugėn sukvietusio visos Lietuvos saksofonininkus, gal net avantiūriškos idėjos autorius, kaip sakė renginio vedėja aktorė Virginija Kochanskytė, svajoklis – Plungės kultūros centro direktorius, Klaipėdos universiteto Menų akademijos docentas Romas Matulis. Konkursas organizuotas bendradarbiaujant su minėtojo universiteto Menų akademija. Šventės globėjas – plungiškis, Plungės garbės pilietis, pats saksofono ir džiazo virtuozas maestro Petras Vyšniauskas. „Muzika – kažkokia mistika, iki šiol neatskleistas pasaulis“, – yra sakęs jis.
Įspūdinga, širdies stygas virpinanti šventė pradėta jaunųjų saksofono muzikos atlikėjų pasirodymais. Programas pristatė Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Kauno „Saulės“ gimnazijos, Klaipėdos universiteto Menų akademijos, Klaipėdos Juozo Karoso, Gargždų, Mažeikių Vytauto Klovos, Pasvalio muzikos mokyklų, Šilalės, Kuršėnų, Kretingos meno mokyklų, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ ir Plungės kultūros centro atstovai.
Nutilus paskutiniam saksofono muzikos aidui, visų konkurso dalyvių, jų vadovų, pedagogų, mokančių vaikus groti ir kitais pučiamaisiais instrumentais, laukė dovana – seminaras „Pučiamųjų muzika: praktinė problematika ir lūkesčiai“. Jį vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. dr. Robertas Beinaris.
Pasisėmę teorijos žinių, visi vėl rinkosi į koncertų salę. Dabar eilė atėjo vyresniesiems, profesionalais tapsiantiems ar jau tapusiems saksofonininkams. Konkurse pasirodė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Klaipėdos universiteto Menų akademijos, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto muzikantai, Panevėžio koncertinės įstaigos „Panevėžio garsas“ saksofonininkų kvartetas, Kauno ir Kupiškio rajonų saksofonininkai solistai ir ansambliai.
Visų konkursantų meistriškumą vertino kompetentinga komisija. Jos pirmininkas – šventės globėjas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas P. Vyšniauskas. Jam talkino ir svarų žodį tarė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėjas dr. R. Beinaris; saksofonininkas, Klaipėdos universiteto Menų akademijos docentas, atlikimo meno studijų programos vadovas Algis Kilis; Kauno valstybinės filharmonijos meno vadovas, kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentas Vidmantas Bartulis; Vyriausybės kanceliarijos Komunikacijos departamento direktorius Vygantas Švoba; Plungės kultūros centro pučiamųjų orkestro vadovas Romas Jasevičius; pučiamųjų muzikos ekspertas, kompozitorius, paties maestro P. Vyšniausko mokytojas Pranas Škimelis.
Laimėtojai ir „Saksofono serenados“
Svarbiausias tos dienos akcentas – koncertas, pavadintas intriguojančiu pavadinimu „Saksofono serenados“, – plungiškių ir miesto svečių laukė vakare. Tik prieš tai dar reikėjo prisiminti visą dieną savo meistriškumą demonstravusius pradedančius ir pažengusius saksofonininkus ir apdovanoti geriausiuosius.
Pirmasis susirinkusiuosius pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jis pasidžiaugė ne tik į koncertą atvykusių žiūrovų, konkurso dalyvių (apie 100) gausa, bet ir tuo, jog dar kartą parodyta, kad ir mažame mieste gali vykti dideli stebuklai. „Ne miesto dydis, ne jo geografinė padėtis lemia, kur auginama kultūra“, – akcentavo meras.
„Įvyko tai, kas ir turėjo įvykti. Konkursas – visų Plungės meno žmonių indėlis“, – sakė maestro P. Vyšniauskas. Tad komisijos sprendimu buvo paskelbti pirmieji konkurso nugalėtojai ir solidžių piniginių premijų laimėtojai.
A grupėje (vaikai ir jaunimas iki 19 metų) trečiosios vietos diplomai įteikti Gargždų muzikos mokyklos saksofonininkų ansambliui ir Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleivei Emilijai Auškalnytei. Antrosios vietos laimėtojais paskelbti Klaipėdos universiteto Menų akademijos studentas Gvidas Anužis ir Gargždų muzikos mokyklos moksleivė Jazmina Preibytė. Na, o laureato vardas ir 600 eurų prizas skirti Plungės kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro saksofonininkui Martynui Razgui.
B grupės laureato vardas ir toks pat piniginis prizas atiteko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentui Visvaldui Jonušui. Antrosios vietos diplomantas – tos pačios mokymo įstaigos studentas Simas Petkevičius, o trečioji vieta skirta Klaipėdos universiteto Menų akademijos studentui Pauliui Bajorūnui. Diplomu už originalumą apdovanotas koncertinės įstaigos „Panevėžio garsas“ saksofonininkų kvartetas.
Prizai išdalyti, žiūrovai nuščiuvo, o koncertų salę užliejo garsiausių pasaulio kompozitorių M. Ravelio, I. Stravinskio, G. Faure, V. Bartulio, S. Barberio klasikos kūriniai, susipynę su Ch. Parkerio įgrotais džiazo muzikos standartais. Koncerto solistas – P. Vyšniauskas, jam pritarė Jaunimo kamerinis orkestras, diriguojamas Ričardo Šumilos. Plungiškiai ir miesto svečiai turėjo unikalią progą įsitikinti, jog maestro rankose saksofonas gali pravirkti, dainuoti, čiulbėti…
Netylantys plojimai ir „bravo“ liudijo, kad šis konkursas taps tęstinis ir Plungė turės dar vieną tradicinį renginį, pritraukiantį vis daugiau dalyvių ir žiūrovų.