Kiek Lietuvoje yra vilkų – kasmet prieš ir po apskaitų ant sniego bei prasidėjus naminių gyvūnų pjovimui suaktyvėjanti diskusija. Kadangi vilkų apskaitos rezultatai daug kam atrodo nepatikimi, Gamtos tyrimų centro Žinduolių ekologijos laboratorijos mokslininkai kartu su Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija pradėjo ir jau metus vykdo neprofesionaliojo mokslo (angl. „Citizen science“) projektą, skirtą stambiųjų plėšrūnų apskaitai.
Per metus apie savo pastebėjimus pranešė maždaug 100 respondentų. Džiaugiamės, kad turėjome ir labai aktyvių dalyvių, atsiuntusių 10 ir daugiau stebėjimo anketų. Kasdieną vidutiniškai gaudavome po vieną anketą – taip pat besniegiu metų laiku. Dažniausiai buvo užregistruoti vilkai – 348 anketos. Lūšys registruotos 85 kartus, rudieji lokiai – 8 kartus (6 kartus buvo rasta jų pėdsakų). Nuotraukose ir vaizdo įrašuose dažniausiai dokumentuoti stambiųjų plėšrūnų pėdsakai ir kitos gyvybinės veiklos žymės, rečiau – patys gyvūnai.
Nuo 2014-ųjų gruodžio iki 2016-ųjų vasario buvo stebėti 573 vilkai (negalime teigti, kad tai jų skaičius Lietuvoje, veikiausiai tarp jų yra ir kelis kartus užregistruotų individų). 61 anketoje nurodyta, kad stebėta trys ir daugiau šių plėšrūnų arba jų pėdsakų.
Pranešimų apie stebėtus vilkus gavome iš daugumos Lietuvos rajonų. Gautieji duomenys parodė, kad 2015 metų žiemą vykusios šių gyvūnų apskaitos metu jų skaičius buvo įvertintas nepakankamai. Pavyzdžiui, Šilalės rajone vilkų skaičius 2015 metais buvo apie 30 – po 3–7 gyveno ne mažiau kaip septyniose vietose. Visai informacijos negavome iš dvylikos rajonų, tarp jų – iš kaimyninių Plungei Skuodo ir Mažeikių. Beje, iš Plungės rajono turime vienintelį pranešimą apie vilką, stebėtą Užluknio miške.
Daug informacijos buvo gauta apie lūšis. Iš pranešimų paaiškėjo, kad miško kačių populiacija Lietuvoje pradeda atsigauti. Nors dauguma stebėtojų registravo tik vieną lūšį (rado vienus pėdsakus), tačiau 10 kartų buvo užregistruota lūšies patelė su jaunikliu ar jaunikliais.
Apibendrindami galime pasakyti, kad rezultatai daug žadantys, tačiau apie vilkų ar lūšių skaičių ir paplitimą bus galima daryti išvadas, kai duomenys reprezentuos visą Lietuvą ir ne vienerius metus. O mes Jus kviečiame prisijungti prie pirmojo mūsų šalyje neprofesionaliojo mokslo projekto, skirto stambiųjų plėšrūnų apskaitai. Tikimės, kad kartu galime atsakyti į jau beveik mistinį klausimą: per daug vilkų Lietuvoje ar per mažai. Visos naujienos apie pastebėtus vilkus ir kitus plėšrūnus – Gamtos tyrimų centro Žinduolių ekologijos laboratorijos (http://www.gamtostyrimai.lt/lt/users/viewGroup/id.24/pageId.21) ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (http://www.lmzd.lt/lt/naujienos/projektas-stambiuju-plesrunu-apskaita/) svetainėse.