Plungėje esančios A. Vaišvilos gatvės 9-ojo namo gyventojai jau kurį laiką visais frontais bando įrodyti, kad jų kiemas yra servitutinis, nes per jį patenkama į sklypą, kuriame pastatyta ESO (buvusios LESTO) transformatorinė. Tačiau dokumentuose servitutas neįformintas. Siekdami išspręsti opią problemą, penktadienį žmonės į savo kiemą pasikvietė Seimo narį Jurgį Razmą ir Plungės miesto seniūno pavaduotoją Gintarą Domarką. Tiesa, tikėtasi išvysti ir ESO atstovą, bet šis neatvyko.
Problemų dėl A. Vaišvilos gatvės 9-ojo namo kiemo servituto iškilo tada, kai šio daugiabučio bendrija sumanė sudėjusi gyventojų ir Savivaldybės biudžeto lėšas susitvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę.
Pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką servitutiniams daugiabučių namų kiemams ar keliukams, kuriais patenkama ir į kitus sklypus, iš biudžeto skiriama 40 proc. reikalingos sumos. Kiemams, kuriais naudojasi tik vieno namo gyventojai, parama per pusę mažesnė – tik 20 proc. A. Vaišvilos gatvės 9-ojo namo aikštelė priskiriama būtent prie pastarųjų – neservitutinių, nors tik per ją galima patekti į transformatorinę.
Dar gruodį klausimą dėl lėšų skyrimo daugiabučiams, kurių gyventojai inicijuoja kiemo remontą, svarstė Savivaldybės taryba. Kaimyninio A. Vaišvilos gatvės 5-ojo namo bendrijai skirta 40 proc., nes per jos sklypą važiuojama į A. Vaišvilos gatvės 9-ojo namo kiemą. O štai pastarajam namui – tik 20 proc. Gyventojų toks finansavimas netenkina, jie įtikinėjo, kad kiemas yra servitutinis, bet Savivaldybės tarybos valdantieji laikėsi savo – įrodykite tai dokumentais. „Pagal dokumentus mūsų kiemas nėra servitutinis, bet iš tikrųjų – taip. Todėl visų pirma reikėtų ištaisyti kažkada įveltą klaidą ir nustatyti servitutą, nes pagal įstatymus prie kiekvieno sklypo privalomas privažiavimas, prie transformatorinės – taip pat“, – taip žmonės kalbėjo ir per gruodį vykusį Savivaldybės tarybos posėdį, ir penktadienį, pasikvietę Seimo narį J. Razmą.
Gyventojai sakė į aplinkos tvarkymą investavę 16 000 eurų – savo lėšomis įruošę šaligatvius, padidinę aikštelę. „Seniūnas mums pagelbėjo – sutvarkė kieme esantį šulinį, davė atsijų. O dabar norime savo kiemą iškloti trinkelėmis ir prašome Savivaldybės paramos. Juk neprašome milijono, tik 40 procentų“, – kalbėjo vienas iš susitikimo dalyvių.
J. Razma minėjo rašęs ESO administracijai, tačiau gavęs neigiamą atsakymą. Esą servitutai – ne jų reikalas. „Kitą savaitę pasiprašysiu tiesioginės audiencijos pas ESO vadovą, galbūt kalbantis akis į akį pavyks kažką sutarti. O jūsų kaip bendrijos veikla išties pavyzdinė. Jei visos taip tvarkytųsi, Plungė blizgėtų. Matau, kad ne be reikalo jūsų pirmininkas Anicetas Paulikas paties premjero buvo apdovanotas“, – pagyrė parlamentaras.
Gyventojai teigė nesuprantantys vieno dalyko – iš kur Savivaldybė „traukia“ tokias darbų kainas. Žmonės kvietęsi tris tokiais darbais užsiimančias įmones ir visos pasakiusios tą patį – kad tai atsieitų apie 20 000 eurų. O pagal Savivaldybės specialistų sudarytą sąmatą – net 41 tūkstantis. „Niekaip nesuprantame, kodėl Savivaldybė, skirdama tik 20 procentų, vis tiek savo sąlygas diktuoja. Duoda vos 8 tūkstančius, o pati sudaro sąmatą, skelbs konkursą, parinks rangovą. Suprastume, jei tokios tvarkos būtų laikomasi, kai Savivaldybės dalis – 80 proc., o dabar…“ – samprotavo susirinkusieji.
Anot žmonių, jei Savivaldybė kiemo remontą įkainos 41 tūkstančiu eurų, o pridės tik 20 proc. arba apie 8 tūkstančius eurų, gyventojams teks pridėti 33 tūkstančius. Tai gerokai brangiau, nei samdyti įmonę patiems ir už darbus mokėti 20 000 eurų. „Mums toks variantas netgi nuostolingas. Jeigu duotų mums tuos 8 tūkstančius ir leistų patiems rangovo ieškotis, tada kitas reikalas“, – kalbėjo atėjusieji į susitikimą.
Ir J. Razma, ir seniūno pavaduotojas G. Domarkas jiems atsakė: jei Savivaldybė bent kiek prideda, ji ir sąlygas diktuoja – tokia tvarka.
Seimo narys gyventojams davė ir dar vieną pažadą – kartu su seniūnu kreiptis į Savivaldybės tarybą, kad ši dar kartą apsvarstytų A. Vaišvilos gatvės 9-ojo namo bendrijos problemą. Tiesa, garantuoti, kad tarybos atsakymas bus palankus žmonėms, negalėjo nei J. Razma, nei G. Domarkas.