Artėjant pavasariui, žmonės suskumba į sporto klubus. Vieni norėdami atsikratyti antsvorio, sustiprinti kūną, kiti – priaugti raumenų masės, treti – aktyviai praleisti laisvalaikį. Apie sportuojančiuosius, jų poreikius ir problemas kalbėjome su Sporto centro, įsikūrusio Telšių g. 26A, Plungėje, komanda: vadove ir trenere Regina Šilenskiene, treneriais Mariumi Rudžiu ir Vytautu Vasiliausku, kineziterapeutėmis Erika Biečiūte, Šarūne Pilipavičiūte ir Dovile Krasauskyte.
– Koks Jūsų darbo tikslas?
– Mūsų komandos tikslas ir kredo – „Judėk sveikai!“ Todėl visada atsižvelgiame ne tik į klientų norus, bet ir į jų kūno funkcijų sutrikimus. Jei nekreipsime dėmesio į žmogaus laikyseną, stuburo linkius, pratimais galime ne pagerinti, o dar ir pabloginti jo būklę. Ir visai nesvarbu, kokio amžiaus klientas.
– Kokia turi būti taisyklinga laikysena?
– Daugelis klientų klaidingai vartoja terminą „tiesus stuburas“. Iš tikrųjų mūsų stuburas turi natūralių linkių: kai žiūrime iš nugaros, jis turi būti tiesus, iš šono – S formos. Taisyklinga laikysena – kai kaklo ir juosmens dalys truputį įgaubtos, krūtinės dalis – išgaubta.
– Kodėl stuburas praranda taisyklingą formą?
– Didžiausios problemos – netinkama mankšta ir silpni raumenys. Dėl jų stuburas neatlaiko jam tenkančios apkrovos, raiščiai ir sausgyslės neišlaiko kūno taisyklingoje padėtyje. Didelės įtakos laikysenai turi ilgas sėdėjimas prie televizoriaus, darbas kompiuteriu, automobilio vairavimas. Taip pat – traumos, antsvoris, bloga avalynė, raumenų disbalansas ir kt.
– Kokias klaidas klientai daro treniruoklių salėje?
– Daugelis paauglių, o kartais ir suaugusieji, nekreipia dėmesio į tai, kad kiekvieną pratimą būtina atlikti taisyklingai, pagal tam tikrą techniką, taip, kaip liepia treneris. Nesilaikant taisyklių galimos traumos.
– O kokios traumos yra dažniausios ir kokios jų priežastys?
– Raiščių patempimas, stuburo ir nugaros raumenų traumos, raumenų plyšimas. Viena iš priežasčių – netinkamas apšilimas: kol nesušilę, raumenys negali visiškai išsitempti ir susitraukti. Netaisyklinga kūno padėtis atliekant pratimus gali niekais paversti jūsų sportinius rezultatus ir netgi kelti pavojų.
– Ką daryti norint išvengti traumų ir pasiekti geriausių rezultatų?
– Raumenys stiprėja tik tada, kai pratimai atliekami tinkamai ir iki galo. Kitas svarbus dalykas – treniruoti visas raumenų grupes. Treniruodami tik kelis raumenis suformuosite neproporcingą figūrą, o ateityje galite sulaukti neigiamų pasekmių. Be to, labai svarbu tinkamai pasirinkti svarmenis. Ir dar – kuo lėtesnis judesys, tuo labiau jis kontroliuojamas ir tuo mažesnė tikimybė, kad patirsite traumą.
– Pastaruoju metu Sporto centre sulaukiate nemažai vaikų. Dėl kokių priežasčių tėvai atveda juos sportuoti?
– Pagrindinė bėda – antsvoris ir net nutukimas. Lietuvoje nutukusių vaikų yra apie 5,1 proc. Daugiausia – tarp 14–15 metų amžiaus paauglių.
– Kokios nutukimo priežastys ir kokios gali būti pasekmės?
– Nutunkama, kai valgant energijos gaunama daugiau, nei jos išeikvojama fizinei veiklai. Vaikai ir paaugliai vartoja maisto produktus, turinčių daug gyvulinių riebalų ir cukraus, o daržovių, vaisių, grūdinių produktų – nepakankamai.
Nutukimas turi neabejotinos reikšmės bendrai sveikatos būklei, blogina gyvenimo kokybę. Be to, turintieji per didelį svorį rizikuoja susirgti diabetu, hipertenzija, tulžies akmenlige, gali atsirasti vystymosi, plaučių veiklos, širdies darbo sutrikimų.
– Ar galima vaikams laikytis griežtų dietų?
– Vaikams nerekomenduojama griežtai riboti valgiaraščio, nes augančio organizmo energijos poreikis yra santykinai didesnis. Keičiant mitybos ypatumus reikia nepamiršti, kad pasikeitimai turi tęstis visą gyvenimą, todėl naujas režimas neturi būti varginantis ir keliantis neigiamas emocijas. Svarbu laikytis maisto raciono piramidės.
– Ką rekomenduojate tėvams, auginantiems vaikus, turinčius antsvorio?
– Kuo aktyvesnio laisvalaikio. Net reguliarus pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimas gryname ore kasdien turi teigiamos įtakos sveikatai ir padeda kontroliuoti svorį. Be to, artimiausiu metu Sporto centre pradėsime organizuoti susitikimus su sveikos mitybos specialistais, maisto papildų konsultantais, kurie ir tėvams, ir vaikams patars, ką valgyti sportuojant, mažinant svorį.
Koks teisingas požiūris. Tikrai pirmiausia svarbu žiūrėti laikyseną, ir jei reikia, ją koreguoti. O kadangi fizinio aktyvumo tikrai trūksta, darbas vis dažniau dirbamas sėdint, svarbu atsižvelgti į visas detales ir net kasdienybėje stengtis gerinti sąlygas, kad ir ergonominė kėdė tikrai geras sprendimas. Daug čia informacijos… apie biuro/ darbo kėdes radau ir tikrai, sėdėsena – žmogui nenatūrali būsena, o būtent tokiu būdu praleidžiame labai didelę dienos dalį. Smagu patekti pas tokį požiūrį propaguojančius trenerius, siekiančius gerinti sveikatą, o ne tik pasiekti užsibrėžtą tikslą numesti kelis kilogramus ar sutvirtinti raumenis naudojant bendrąsias programas.