Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje tęsiama kultūrinė šviečiamoji programa „Polonezų kelias 2009“, skirta Lietuvos tūkstantmečiui paminėti.
Rugsėjo 18-osios popietę surengtas susitikimas su šiemet išleisto enciklopedinio leidinio „Šalis ta Lietuva…“ sudarytojais: darbo grupės vadove Ona Pečiuliene, Ramute Dragenyte, Vilija Kneitiene, Egle Pacevičiene, Irena Stankevičiene, Ramute Trakinyte, dailininku Albertu Broga, kurie „palydėjo“ savo kūrinį pas skaitytojus.
Daugiau negu 700 puslapių knygoje – 1 000 svarbiausių mūsų šalies istorijos akimirkų. Glaustai parašyti straipsniai pateikia žinių apie Lietuvos vardo, kalbos kilmę. Apžvelgiamos įvairių mokslininkų pateiktos lietuvių kilmės teorijos, pasakojama apie Lietuvą šiandien. Knyga, parengta Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto darbuotojų kartu su dienraščiu „Lietuvos rytas“, skirta Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti.
Anot renginį vedusio muziejaus direktoriaus Vyto Rutkausko, Lietuvos tūkstantmečio įvykių horizonte tarsi arka šimtmečius jungia ir Mykolo Kleopo Oginskio veikla, kūryba, jo polonezų aidas, pasaulyje garsaus kompozitoriaus, dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybinis palikimas, ypač brangus rietaviškiams.
Tad šio renginio programoje skirta laiko įsiklausyti į Nijolės, Vidmanto ir Simono Dovidauskų jautriai perskaitytus M. K. Čiurlionio laiškus artimiesiems ir draugams – apie nenumaldomą gimtinės ilgesį, būnant toli nuo Lietuvos. Tai skambėjo ir renginio svečio pianisto Roko Zubovo pianinu skambintuose M. K. Oginskio, M. K. Čiurlionio polonezuose, preliuduose.
Kitas įdomus programos puslapis – „Tūkstantmečio odisėjos“ jachtos „Ambersail“ įgulos nario, dailininko Romano Borisovo kūrybos – akvarelių parodos – pristatymas. Prieš renginį pakalbintas dailininkas pasidžiaugė, kad teko perplaukti Indijos vandenyną, neįprastomis sąlygomis piešti, lieti akvareles. Tie darbai ir kiti kūriniai eksponuoti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Liuksemburge, Klaipėdoje, Vilniuje, Lietuvos konsulatuose užsienio šalyse, Lietuvos ambasadoje Vokietijoje.
Įdomu tai, kad prieš dvi savaites nerimastingas menininkas ir buriuotojas, turintis jachtos kapitono diplomą, plaukdamas savo jachta „EOS“, laimėjo Berlyne vykusią regatą. Ir vandens platybės, ir spalvų gamos – bemaž vienodai svarbios R. Borisovo gyvenime.
„Mano akvarelės – tai meniškai įprasminta dokumentika, apimanti Rytų Prūsiją, Mažąją Lietuvą, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrinį paveldą. Antroji tema – jūrų ir vandenynų platybės, jaukūs pamario uosteliai, jachtos ir krantinės. Visa tai sudaro mano kūrybos pasaulį“, – sakė menininkas, pristatydamas „Tūkstantmečio odisėjos“ jachta „Ambersail“ kalendorių, kuriame išspausdintos jo unikaliųjų akvarelių reprodukcijos. Susitikimo dalyviai šį kalendorių galėjo įsigyti. Atvykdamas į kitą susitikimą su rietaviškiais, svečias pažadėjo atsivežti ir parodyti vaizdo filmą apie „Tūkstantmečio odisėją“.
Rietave, Oginskių kultūros istorijos muziejuje, eksponuojamoje R. Borisovo kūrybos parodoje – jo gimtojo miesto Vilniaus senamiesčio vaizdai, Rytų Prūsijos kultūros paveldo griuvėsiai.
Paroda veiks mėnesį.