Po televizijos pranešimų apie tuberkuliozės protrūkius vienoje ar kitoje savivaldybėje, ko gero, nerimas sukirbėjo ne vieno plungiškio širdyje. Taigi antradienį į posėdį susirinkę Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai buvo nuraminti – mūsų rajone susirgimų šia liga padidėjimo nėra.
Gydytoja pulmonologė Eugenija Gaudiešienė susirinkusiesiems pateikė informaciją apie tuberkuliozės profilaktiką Plungės rajone.
Medikė apgailestavo, kad posėdyje nedalyvauja pirminės sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, nes septynmečiams privalomo Mantu testo rezultatai nedžiugina.
Klinika „Pulsas“ šį testą atliko tik trisdešimčiai procentų pirmokų, šeimos klinika „Inesa“ – tiek pat. Daugiausia septynmečių dėl tuberkuliozės patikrino Plungės sveikatos centras – 81,8 proc. Gydymo įstaigų vadovai esą nurodę, kad dalis vaikų sirgo, dalis tėvų atsisakė tikrinimo arba pritrūkta tuberkulino.
E. Gaudiešienė paaiškino, kad nors ir apskaičiuota, jog vienoje ampulėje esančio tuberkulino pakanka dešimčiai dozių, tačiau iš tikro išeina 6–7. „Tad reikėtų užsisakyti daugiau, kad nepristigtų“, – kalbėjo pulmonologė.
Rizikos grupėms priklausančių vaikų patikrinimo rezultatai dar prastesni. „Jei lygintume Plungę ir Rietavą, tai pastarojoje savivaldybėje viskas atlikta geriau“, – sakė gydytoja. Septynmečiai Rietave patikrinti šimtu procentų, rizikos grupių vaikai – 90 proc.
Medikė teigė nesuprantanti, kodėl kilo ažiotažas dėl tuberkuliozės. Esą ir anksčiau šia liga žmonės sirgo. „Sergamumas rajone didesnis nėra, bet būkime budrūs“, – pabrėžė ji.
Kaip profilaktikos priemonę gydytoja nurodė dažnesnį žmonių siuntimą pasidaryti plaučių rentgeno nuotraukos, ypač jei tai buvo atlikta seniai. Šiais metais užfiksuoti keturi nauji susirgimai tuberkulioze. Tačiau įprastai sergamumas padidėja po vasaros. Kadangi tuberkuliozė gydoma Klaipėdoje, susiduriama su problema, kad žmonės nenori ilgam išvažiuoti (gydymas trunka ilgai – aut. past.), tad būna atvejų, kad nedrausmingieji iš ligoninės pasprunka.
Uždara ligos forma gydoma ambulatoriškai – sergantieji turi ateiti tris kartus per savaitę ir gydytojo ar slaugytojos akivaizdoje išgerti vaistus. Kaip pasakojo E. Gaudiešienė, anksčiau tokiems ligoniams būdavo duodami maisto paketai, ir tai turėjo efektą. „Jei gautų paketą, žmogus būtų suinteresuotas ateiti ir išgerti vaistus. Tai brangiai kainuoja (paketas – apie 7 eurus), bet užleistos tuberkuliozės gydymas atsieis daug brangiau“, – tvirtino pulmonologė.
Gydytoja neslėpė norinti geresnio bendradarbiavimo su socialiniais darbuotojais, pirminės sveikatos priežiūros įstaigų gydytojais, seniūnijomis, ypač tomis, kur sergantys žmonės gyvena atokiau. „Puikiai bendraujame su Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centru. Niekada nekyla problemų, kai paprašau išsiaiškinti, kodėl ligonis jau kelis kartus neatvyko išgerti vaistų“, – kalbėjo medikė.
Komiteto nariai svarstė, kokių priemonių būtų galima imtis, kad tuberkuliozės profilaktika būtų dar efektyvesnė, kaip priversti žmones pasidaryti plaučių rentgeno nuotrauką nors kartą per metus. Kai kurių manymu, vienas iš būdų – socialines pašalpas gaunantieji su prašymu privalėtų pateikti pažymą, kad peršviesti jų plaučiai.
Posėdžiautojai priėjo prie bendros nuomonės, kad priemonių yra, tik reikia visų institucijų bendradarbiavimo.