Gegužės 5–7 dienomis virš Plungės kultūros centro plevėsavo šešių valstybių vėliavos, o pačioje įstaigoje ir Senamiesčio aikštėje visą tą laiką netilo smagus daugiakalbės jaunimo minios keliamas šurmulys. Čia vyko jubiliejinis, jau dešimtasis, tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis-kūrybinė laboratorija „Mažoji Melpomenė“, kurios organizatorius yra Sigitos ir Romo Matulių vadovaujamas vaikų ir jaunimo teatras „Saula“.
„Mažosios Melpomenės“ atidarymas surengtas gegužės 5 dieną. Pirmiausia trankiais ritmais visus pasveikino iš Klaipėdos atvykęs būgnų orkestras ir festivalio šeimininkai – teatras „Saula“. Į sceną išėję 80 jaunųjų artistų, skambant Marijono Mikutavičiaus dainai „Pasveikinkit vieni kitus“, sušoko savo prisistatymo šokį ir skirtingomis kalbomis sveikinimo žodžius tarė į šventę iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Italijos, Olandijos ir, žinoma, Lietuvos atvykusiems svečiams.
Vėliau į susirinkusiuosius kreipėsi Plungės kultūros centro direktorius, teatro „Saula“ režisierius R. Matulis. Jis priminė, kad ši vaidybos meno šventė yra vienas reikšmingiausių renginių ne tik Plungėje, bet ir Lietuvoje. Na, o šiųmetinės „Mažosios Melpomenės“ idėja – teatrą pristatyti kaip versmę, gaivinančią mūsų sielas ir girdančią svajones. „Išties smagu dešimtąjį kartą sveikintis su bičiuliais ir dovanoti Plungei įstabų teatro įvykį. Tad kviečiu tris dienas kartu kurti šventę. Na, o mūsų 80 aktorių šeima linki jums gero festivalio“, – kalbėjo direktorius. Tuo, kad į Plungę suvažiavo tiek jaunų kūrybingų žmonių, pasidžiaugė ir renginio atidaryme dalyvavęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Pagrindinis festivalio-kūrybinės laboratorijos tikslas – kolektyvams parodyti, o žiūrovams pamatyti vienuolika spektaklių.
Pirmąją šventės dieną į sceną buvo pakviesti Alytaus „Drevinuko“ mokyklos-darželio teatro studijos „Drevinukas“ aktoriai (režisieriai Ieva Ivanauskienė ir Jonas Gaižauskas). Jie parodė spektaklį „Buratinas“. Tą pačią dieną vaidino ir svečiai iš Latvijos – Tukumo vaikų ir jaunimo teatras „Knifinš“ pakvietė į „Takso šuns Makso nuotykius“ (režisierė Ruditė Poča). Molėtų kultūros centro teatro studija „Remarka“ parodė „Sakmę apie kumeliuką“ (režisierė Jolanta Žalalienė). Iš Šiaulių moksleivių namų atvykęs vaikų ir jaunimo teatras „Kompanija šauni“ pakvietė į spektaklį „No ir aš“ (režisieriai Dalė Dargienė ir Virginijus Dargis).
Didžiausio anšlago pirmąją festivalio dieną sulaukė savi – „Saulos“ jaunimo grupė, dar kartą pakvietusi pažiūrėti pagal M. Tertelį ir J. D. Salingerį sukurtą spektaklį „Sudie, idiotai…“ Po jo laukė ypač jaudinantis momentas: „Saula“, kaip ir kasmet, simboliškai atsisveikino su kolektyvą paliekančiais abiturientais Marta Šaulyte, Karolina Dobilaite, Kristupu Lukošiumi, Artūru Pauliumi, Gintautu Dauliumi, vaidybos menui atidavusiais daugiau nei dešimt metų.
Antrąją renginio dieną pradėjo plungiškiai: „Saulos“ vaikų grupė parodė tik šį pavasarį pastatytą spektaklį „Snieguolė ir nykštukai“. Po pietų į sceną pakviestas kolektyvas iš Estijos – Talino jaunimo teatras „Skraidanti karvė“ pristatė vaidinimą „Kas yra jaunimas?“ (režisierė Janika Koppel). Zarasų kultūros centro jaunimo teatro studija „Su elektra“ parodė spektaklį „Kodėl?“, na, o iš Italijos atvykęs jaunimo teatras pakvietė pažiūrėti „MOB-Ding“ (režisierius Thomas Troi).
Trečiąją festivalio dieną, šeštadienį, žiūrovų laukė dar du spektakliai. Vieną iš jų parodė svečiai iš Rusijos – Pereslavlio Zaleskio liaudies teatras „Naujoji scena“ pakvietė pažiūrėti visiems gerai žinomą „Baidyklę“ (režisierė Natalija Panteleejeva), Ignalinos gimnazijos teatras „Iki“ – „12 brolių“ (režisierė Jolanta Narbutaitienė).
Be spektaklių, „Mažoji Melpomenė“ turėjo ir daugiau tikslų: jaunieji aktoriai buvo kviečiami mokytis, semtis patirties, pažinti kitų šalių teatro meną, bendrauti, gerai praleisti laiką. Veiklos ir įspūdžių dalyviams tikrai netrūko. Pirmąją dieną jie buvo pakviesti įsiamžinti „Žvaigždžių alėjoje“ – ant Senamiesčio aikštės grindinio kiekvienas paliko savo delno atspaudą, per pertraukėles tarp spektaklių rinkosi į teatro improvizacijų ir ritmo klubą, kūrybines laboratorijas, kuriose mokėsi vaidybos, scenos kalbos, judesio, „Suzuki“ teatrinės technikos, ritmo, „zumbos“.
Jauniesiems aktoriams talkino Klaipėdos universiteto Menų akademijos dėstytoja Erika Gaidauskaitė, muzikantas, studijos „Grock“ pedagogas, „Pramogų uosto“ vadovas Jotvilas Švirinas, aktorė Gabija Urniežiūtė, režisierė, tarptautinės „Suzuki“ trupės narė Agnija Leonova, šokių studijos „Costa Rica“ vadovė choreografė Meda Maceikienė, Klaipėdos universiteto Menų akademijos režisūros specialybės studentai. Žinių ir patirties sėmėsi ir kolektyvų vadovai, kuriems forumus vedė ekspertė dr. Joke Elbers iš Olandijos.
Festivalio pabaigoje dalyviams įteiktos „Mažosios Melpomenės“ nominacijos.
Priminsime, kad festivalis-kūrybinė laboratorija „Mažoji Melpomenė“ yra pripažinta Lietuvos prioritetiniu vaikų ir jaunimo teatro renginiu, be to, šiemet vykusioje Lietuvos teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ jai paskirta nominacija „Ryškiausias tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis Lietuvoje“.
Kaip bus su Plungės liberalais? Ryšim su kyšio imimu e.masiulio iki ko dasigyvenom! !!!ką darysim žmonės? ?