Praėjusią savaitę vykusi prieš prekybininkus nukreipta akcija „Neisiu į prekybos centrą 3 dienas“ sulaukė visuomenės palaikymo. Į ją įsitraukė ir kooperuotus ūkininkus vienijanti Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“, kuri pirmąją akcijos dieną pieną nemokamai dalijo Vilniuje ir Rokiškyje, o ketvirtadienį – Plungėje.
Nors buvo skelbiama, kad Plungės rajono ūkininkai pieną piliečiams dalins nuo 16 valandos, norintieji paragauti tikro kaimiško pieno numatytoje vietoje (prie didžiosios „Maximos“) būriuotis pradėjo apie 15 val.
Už ačiū atiduoti 800 litrų pieno pasiryžo Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys. Pamatęs, kiek norinčiųjų stojo į eilę (nuolat stovėjo apie 60–70 žmonių – aut. past.), ūkininkas net neabejojo, kad pieno nepakaks. „Net negalvojau, kad tiek bus norinčiųjų“, – „Plungei“ sakė jis.
Kaip kilo mintis surengti tokią akciją Plungėje? Anot M. Kakčio, po to, kai pienas buvo dalijamas Vilniuje ir Rokiškyje, plungiškiai susirinko ir nutarė, kad jie nėra prastesni, kad ir savo kraštiečiams gali paskleisti žinią, kokia kaina tenka žemdirbiui už pagamintą litrą pieno. „Kai mes paskelbėme apie pieno dalijimą, pradėjo skambinti kaimyninių rajonų ūkininkai, teiravosi, kaip darėme, kodėl nepranešėme. Tad gali būti, jog po mūsiškės akcija pasklis ir kituose rajonuose“, – neslėpė LŪS Plungės skyriaus pirmininkas.
Ten pat besisukinėjantis Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas patvirtino, kad visi reikalingi leidimai yra, pieno tyrimai atlikti vakare ir ryte, tad jokių abejonių dėl jo kokybės nekilo.
Eilėje stovėjo ir mokyklinukai, ir jau garbingo amžiaus sulaukę žmonės, vyrai ir moterys. Plungiškė Nida sakė, jog apie tai, kad bus dalijamas pienas, sužinojo internetinėje erdvėje. Moteris sakė pieną paprastai perkanti parduotuvėje ir vidutiniškai mokanti apie 60 centų. „Tikrai palaikau tokią akciją, juk šie žmonės sunkiai dirba, todėl gaunami keli centai – tik pasityčiojimas“, – kalbėjo plungiškė. Kas norėjo, pasiėmę pieno galėjo ūkininkams paaukoti. Ponia Nida neslėpė aukojusi ir netgi daugiau nei sumoka už litrą pieno parduotuvėje.
Pensininkas Pranas apie akciją sužinojo ant durų pamatęs lankstinuką. Vyras tikino supratęs, kad nemokamo pieno dalijimas – siekis parodyti žmonėms, kiek mažai ūkininkas tegauna už savo darbą. „Tikrai suprantu ir palaikau juos, negalima žmogui mokėti kelis centus, o prekybininkams ir perdirbėjams pasiimti dešimteriopai“, – kalbėjo ponas Pranas. Priminsime, kad dabar pieno gamintojai už 1 litrą gauna tik 0,08–0,15 euro.
Kaip ir minėta, norinčiųjų natūralaus, nenugriebto pieno netrūko, tad nuo akcijos pradžios praėjus vos 20 minučių pieno pilstytojai suabejojo, ar visiems pakaks, tad vienam žmogui davė tik litrą pieno. Pastebėjome, kad pasiėmę vieną butelį žmonės grįžo į eilės galą ir vėl laukė.
Visas pienas buvo išdalytas per 50 minučių, bet negavusieji nepyko ir tvirtino puikiai suprantantys nelengvą ūkininkų dalią.