Praėjusį antradienį Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komitetas svarstė Plungės turizmo informacijos centro (TIC), kuris įsikūręs Mykolo Oginskio dvaro sodybos sargo namelyje (prie vadinamųjų baltųjų meškų vartų), interjero kūrimo klausimą.
Plungės TIC įsikūręs vos 38 kvadratinių metrų ploto sargo namelyje. Tad atrodo, kas čia tokio sukurti šitokios nedidelės patalpos interjerą: apsidairei ir nusprendei, kur stovės stalai, kėdės, spintos, lentynos. Kitas variantas – nuvykti į panašaus pobūdžio įstaigą kitame mieste ir pasižiūrėti, kaip ten tvarkomasi. Tačiau viskas ne taip jau paprasta – TIC interjerui sukurti žadama samdyti specialistus ir mokėti jiems iki 2 500 eurų. Šiuo klausimu tarp posėdžiautojų kilo ginčų.
Klausimą komitetui pristačiusi Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė minėjo, kad naujasis TIC interjeras turi būti unikalus, modernus, patrauklus ir jaukus lankytojams, turistams, tarnaujantis tam, kad TIC taptų vizualinės, interaktyvios informacijos apie Plungės rajono lankytinas vietas skleidėju.
Kadangi sargo namelis yra vienas iš M. Oginskio dvaro sodybos ansamblio statinių, tad organizuoti ir vykdyti viešojo pirkimo, susijusio su interjero kūrimu, procedūras įpareigojamas Žemaičių dailės muziejus (ŽDM). Pinigai – taip pat iš muziejaus kišenės. Mat dar pernai gruodį Savivaldybės taryba ŽDM skyrė 9 000 eurų Plungės dvaro sodybos sargo namo ir parko vartų tvarkybos darbų techninei dokumentacijai parengti. Muziejaus paskelbtą konkursą laimėjo UAB „Projektavimo ir restauravimo institutas“, įsipareigojęs dokumentus sutvarkyti už 4 900 eurų. Taigi ŽDM sutaupė 4 100 Eur. Dalį šių lėšų ir norima panaudoti TIC interjero kūrėjų paslaugoms nupirkti.
Komiteto posėdyje dalyvavęs ŽDM direktorius Alvidas Bakanauskas pirmiausia pasidalijo savo abejonėmis dėl būtinybės samdyti interjero projektuotojus ar dizainerius. Anot jo, patalpos nedidelės, jų paskirtis aiški, tad TIC direktorė ir kolektyvas patys galėtų interjerą susikurti. „Muziejaus plotas – 2 000 kvadratinių metrų, bet mes tokios paslaugos nepirkom. Pats rinkau medžiagą, pats sprendžiau, kaip ir ką daryti. O čia dėl trisdešimt kelių kvadratinių metrų projektuotojų reikia“, – stebėjosi ŽDM vadovas.
Antras A. Bakanausko iškeltas klausimas – kodėl interjero kūrėjų konkursą turi organizuoti muziejus, jei sargo namelyje paslaugas teikia visai kita įstaiga – Turizmo informacijos centras. „Aš nesikratau atsakomybės, kai kalba eina apie šio statinio išorę. Kadangi sargo namelis – dvaro ansamblio dalis, tai jo tvarkyba turi rūpintis muziejus. Bet vidus – jau TIC direktorės reikalas. Taigi manau, kad ir konkurso organizavimo funkciją reikėtų perduoti šiai įstaigai. Aš šio reikalo atsisakau“, – mintimis dalijosi A. Bakanauskas.
TIC direktorės Sandros Kasnauskės įsitikinimu, interjeras turi būti ypatingas ir be specialistų pagalbos įstaiga esą neišsivers. Jai pritarė Savivaldybės meras Audrius Klišonis, sakydamas, kad projektuoti TIC vidų turi tai išmanantys žmonės. „Geriausias variantas, kad ir išorę, ir vidų projektuotų tas pats specialistas. Jei dirbs skirtingi, išeis „miksas“, – kalbėjo meras. Šiuo klausimu neprieštaravo ir A. Bakanauskas. Anot jo, sargo namo ir vartų tvarkybos projektą rengia architektė Gražina Kirdeikienė, kuri visus dvaro pastatus kaip nuluptus žino. Tad tinkamiausia išeitis – kad ji ir vidų suprojektuotų.
Nors A. Bakanauskas ir kratėsi atsakomybės organizuoti konkursą, A. Klišonis jam atsakė: „Pykit nepykit, bet visi organizaciniai reikalai turi būti vienose rankose. Tas, kas organizuoja išorės projektavimo konkursą, turės organizuoti ir vidaus.“ O tai reiškia, kad atsakomybė įpiršta ŽDM direktoriui.
Taip, interjerui sukurti tikrai verta samdytis specialistus. Mes savo butui konsultavomes su https://www.unideco.lt/dizaineriai dizaineriu, nes tikrai neturime tokio matymo kaip kas atrodys. Norint jaukumo tikrai nepakanka zinoti kur stoves stalas, spinta ir kiti baldai