Gegužės 21-ąją Lietuvos abiturientai laikė valstybinį anglų kalbos egzaminą. Ne išimtis – ir 223 Plungės „Saulės“ gimnazijos dvyliktokai. Su jauduliu jie rinkosi į Senamiesčio mokyklą – egzaminą vykdančią mokymo įstaigą. Tačiau, kaip paaiškėjo, viskas vyko ne taip sklandžiai, kaip tikėtasi. Tad gegužės 23-iąją, pirmadienį, gimnazistai ir jų tėvai nutarė raštu kreiptis į Savivaldybės administracijos Švietimo skyrių, tokį pat raštą išsiųsti ir į Nacionalinį egzaminų centrą. Gimnazijoje lankėsi ir „Plungės“ korespondentė, kaip sakoma, išgirsti nuomonės iš pirmų lūpų.
Prasta garso kokybė, pasiūlymas išeiti iš egzamino
Kaip pasakojo Rokas, prasidėjus egzaminui, toje klasėje, kurioje jis sėdėjo, per klausymo užduotį vos tik paleidus įrašą jam pasirodė, kad garso kokybė netinkama, tad esą paprašė egzaminų vykdytojo jį sutvarkyti. Pasak abituriento, garsas buvo pritildytas, bet tai problemos neišsprendė. Jaunuolis esą ir toliau prašė ką nors daryti, kad egzaminas vyktų sklandžiai, tačiau į jo skundus neva buvę atsakyta, kad jei jis ir toliau skųsis, bus pašalintas iš egzamino.
„Nė vienam kartu su manimi buvusiam egzamine įrašo kokybė neatrodė gera, bet tai pasakyti visi bijojo. Galiausiai trečioje klausymo užduoties dalyje garsas pradėjo strigti, kol jo visai neliko“, – dėstė Rokas. Tik tada egzaminas buvo sustabdytas. Tačiau, kaip tikino gimnazistai, nors jie ir turėjo teisę perklausyti įrašą, esą to nebuvo leista padaryti arba leista perklausyti ne visas užduotis. Negana to, Roko teigimu, egzaminas dėl technikos gedimo pradėtas vėliau, bet papildomai laiko taip pat nebuvę skirta.
Kitoje klasėje egzaminą laikiusi Jurgita kalbėjo, jog jai pasiskundus, kad blogas garso įrašas, egzaminų vykdytoja esą tepasakiusi, jog jis tikrai blogas, tačiau nieko negalima padaryti.
Remiantis susirinkusių tėvų ir mokinių pasakojimu, visi Senamiesčio mokykloje anglų kalbos egzaminą laikiusieji buvo suskirstyti į 16 grupių, ir tik vienai grupei pasisekė – nebuvo jokių nusiskundimų.
„Saulės“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Neringa Sakalauskaitė jau šešerius metus yra egzaminų vyr. vykdytoja gimnazijoje, tad pasiteiravome jos nuomonės apie šią situaciją.
Kaip sakė pedagogė, rekomenduojama, kad per egzaminą grupės būtų kas antrame kabinete. Tačiau, remiantis dvyliktokų pasakojimu, Senamiesčio mokykloje šito nebuvo padaryta, todėl sėdintieji viename kabinete girdėjo iš kito sklindantį užduoties įrašą. Dar viena galima šios problemos atsiradimo priežastis galėjo būti pasirinktas įrašo klausymo būdas – diskai leisti ne per grotuvą, o per kompiuterį. „Kai ryte nuvažiavome pasiimti užduočių, sutikau direktoriaus pavaduotoją Juozą Griškų. Jis man pasakė, kad įrašo klausys per kompiuterį. Tada pagalvojau: „Oho, kiek pažengusi mokykla, jei gali sau leisti įsigyti geras kompiuterines kolonėles“, – pasakojo N. Sakalauskaitė.
Anglų kalbos egzaminas susideda iš keturių dalių, kiekviena jų lemia 25 procentus galutinio balo. Tad nereikia stebėtis, kad kilo nepasitenkinimo banga. Juk kartais įstojimą į norimą specialybę nulemia ir 1 procentas, o čia – 25. Taigi, kaip ir minėta, dvyliktokai raštu kreipėsi į Švietimo skyrių ir paprašė sudaryti komisiją, kuri įvertintų, ar per valstybinį anglų kalbos egzaminą Senamiesčio mokyklos 85, 100, 94, 73, 106, 75, 65, 98, 64, 70, 83, 84, 82, 86, 95, 81, 96 kabinetuose naudota technika, o ypač garso kolonėlės, atitiko kokybės standartus. Į komisiją moksleiviai prašė įtraukti jų ir tėvų atstovus. Prie šio prašymo pridėti surašyti skundai (prieš egzaminą nebuvo patikrinta garso kokybė; vykdytojai prasidėjus egzaminui ir išgirdus įrašo trukdžius nesiėmė jokių priemonių ir pan.) ir 65 parašai.
Aiškinsis neutrali komisija
Moksleiviai žygių dėl savo gerovės ėmėsi, o kokie Švietimo skyriaus veiksmai?
Kaip pirmadienį sakė skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė, pagal gautą gimnazistų prašymą sudaryta komisija, kuri ir tikrins aparatūrą bei garso įrašą. Į ją įtraukti neutralūs asmenys: Platelių gimnazijos anglų kalbos mokytoja Lolita Petraitienė-Petrauskienė, Suaugusiųjų švietimo centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui, anglų kalbos mokytoja Rita Smilingienė, „Saulės“ gimnazijos tarybos narys Vygandas Ivanauskas, Savivaldybės administracijos Informacinių technologijų skyriaus kompiuterininkas Donatas Jasaitis, Švietimo skyriaus vyr. specialistas Saulius Augūnas ir V. Pociutė. „Kol neturime išvadų, komentuoti nelabai ką ir galiu. Šiandien ryte paskambinau į mokyklą ir paprašiau niekur neišnešti kompiuterių“, – kalbėjo pavaduotoja.
V. Pociutės teigimu, jei paaiškėtų, kad tikrai garso įrašas buvo nekokybiškas, moksleiviams turėtų būti sudaryta galimybė anglų kalbos egzamino klausymo dalį perlaikyti iš naujo, žinoma, jei tik jie šito pageidautų. Šalyje tokių atvejų būta.
Komisijos išvada
Vyr. egzaminų vykdytoju Senamiesčio mokykloje yra paskirtas direktoriaus pavaduotojas J. Griškus, tad išklausėme ir jo nuomonę.
Pavaduotojas „Plungei“ patvirtino, kad antradienį mokykloje lankėsi komisija ir patikrino per egzaminą naudotą techniką, perklausė garso įrašus. Padaryta išvada, kad nei dėl aparatūros, nei dėl įrašų keblumų neturėjo kilti. Anglų kalbos mokytojos paaiškino, kad įraše girdėti atskirų žmonių įrašyta kalba skirtingu dialektu, bet mokiniai prie šito turėtų būti pripratę. J. Griškus patvirtino ir tai, kad vienas diskas buvo užstrigęs ir kad elgtasi pagal visas taisykles: grupei klausymo dalis buvo sustabdyta ir perkelta į egzamino pabaigą. Abiturientams leista diską išklausyti nuo tos vietos, kurioje atsirado trukdžių.
„Galiu pasakyti, jog visas šis triukšmas kilo dėl to, kad „nukentėjusioji“ grupė norėjo visą klausymo užduotį perklausyti nuo pradžios. Bet šitaip elgtis mes negalime. Pirma, to neleidžia nustatyta tvarka, antra, būtume nesąžiningi kitų egzaminą laikiusiųjų atžvilgiu“, – paaiškino J. Griškus. Jis nepaneigė ir to fakto, kad vienas mokinys buvo įspėtas, tačiau tai vyko ne visai taip, kaip jaunuolis pasakojo mokykloje. „Kai buvo sustabdytas egzaminas, man atėjus spręsti problemos vaikinas šūkaliojo, trukdė kitiems. Todėl jam pasakiau, kad jei nenusiramins, bus pašalintas iš egzamino“, – teigė egzaminų vyr. vykdytojas. Be to, pasibaigus egzaminui nei vykdytojai, nei mokiniai jam dėl nieko nesiskundė.
J. Griškaus žodžius mums patvirtino V. Pociutė. „Jokių pretenzijų dėl aparatūros, garso kokybės mokyklai neturime. Anglų kalbos specialistės patikino, kad viskas buvo suprantama“, – sakė ji. O pastabos, kad įrašas klausytas ne per grotuvą, taip pat nepagrįstos, nes, kompiuterininko teigimu, įranga esminės įtakos nedaro, didesnę reikšmę turi įrašo kokybė, o dėl jos komisija priekaištų neturėjo. „Tikrai esame suinteresuoti, kad mūsų vaikams būtų tik geriau, kad rezultatai būtų kuo aukštesni, bet perlaikymui nėra jokio pagrindo“, – konstatavo V. Pociutė.
„Esame įskaudinti nepagrįstų priekaištų. Aš asmeniškai jaučiuosi nepatogiai prieš pedagogus, mokinius ir tėvus, kai buvome apkaltinti tinkamai neatlikę pareigų“, – savo nuomonę išsakė ir Senamiesčio mokyklos direktorius Algirdas Serva.
Galbūt ginčą išspręsti padės Nacionalinis egzaminų centras?
,,Padaryta išvada, kad nei dėl aparatūros, nei dėl įrašų keblumų neturėjo kilti.” Aišku, niekam nesvarbu, kokiomis sąlygomis Plungės ,,Saulės” gimnazijos 12-okai laikė egzaminą.. ,,Aukštesnioji valdžia” to nepatyrė, ką patyrėme mes patys.Egzamino vykdytojai bijojo pasakyti, kaip buvo iš tikrųjų..O labai gaila..Mūsų ateitis niekam nerūpi. 🙂
„Prestižinė” Plungės mokykla eilinį sykį pasišiuklino. Kaip egzamino dalyvis galiu pasakyti, jog acme kolonėlės iš maximos su nuolaida nupirktos buvo tragiškos ir visi kaltinimai yra pagrįsti. O A.Serva niekada nebuvo normalus nei direktorius nei mokytojas, tie kas turėjo jo pamokas tikrai supras.
as nesuprantu , kas per zmones yra toje savivaldybeje.mat mes vos ne visi gimnazijos abiturientai issigalvojam.ekspertize reikejo daryti iskart o ne po savaites, jus manot ,kad mokykla negalejo pasikeisti aparaturos? jus turbut juokaujate…. ir viskas kilo tikrai ne del vienos grupes, as buvau 73 kabibete ir tikrai kokybe buvo TRAGISKA .As tikiuosi mano vaikai sitame mieste negyvens ,tuo labiau nelankys pamoku senamscio mokykloje.SLYKSTU!!!!
Issisokelis ir tiek. Tegu i gimanazija ir jos mokymosi salygas ir kokybe atkrepia demesi. Ko cia garsas detas . Gyvenime nei skotas nei airis ar anglas tau aiskiai nekalbes. Ir po kelius kartus nekartos. Beveik 12 metu mokesi ir neismoko klausytis. Noresiu panatyti kada reikes su kokiu ispanu kalbetis anglu kalboje kuris kalbes neaiskiai ir savo zargonu. Kalba reikalinga kad kalbetum,o ne kazkos procentas tavo stojimo rezultas. Univerai visvien visus priims….
Toks ispudis patis mokyniai ir staipsni uzsake. Zinoma su pagalba…. Jei galva tucia ir geras garsas nepades….
ponas vk,deja ne tarme buvo nesuprantama ,o sprogusios koloneles 🙂 jeigu jus butumete laike tokiomis salygomis egzamina , nemanau , kad dabar rasytumete tokius niekus.Aciu,geros dienos
Ar agag išlaikys lietuvių kalbos egzaminą? Jo komentare labai daug gramatinių klaidų.Save gerbiantis abiturientas internete komentarą privalo rašyti be klaidų.
Dialektas čia nieko dėtas. Kalba eina apie techninę dalį. Minėtos senos „Maximinės” suplyšusios kolonėlės tikrai negalėjo būti naudojamos egzamino metu. Garsas buvo panašus į pasenusį radijo imtuvą, kuris jau seniai net bangų nebegaudo, o tik ūžti sugeba.
Kaip kad sakoma – blogam šokėjui ir kiaušiniai maišo 🙂 Kuo toliau tuo mokiniai didesni verksniai. Prieš 10 metų kai pats laikiau egzaminus tokių verkšlenimų nebuvo nors ir pasitaikydavo trukdžių. Teko ir Lietuvių visiems perlaikyt nes anuliavo egzaminų rezultatus dėl pavogtų užduočių. Visi ėjome ir perlaikėme ir nebuvo verkšlenančių.
Visi suprantame kokia gėda būtų,jei savivaldybė ir Senamiesčio mokykla pripažintų savo klaidas.Komisija sudaryta iš Savivaldybei priklausomų darbuotojų,tik V.Ivanauskas.Kas kirs šaką ant kurios sėdi,buvo prašymas įtraukti kelis tėvus ir mokinius,gaila to nepadaryta.Mokiniai po egzamino sakė,kad buvo visai neveikiančių garso kolonėlių,komisija to nerado,žinoma Senamiesčio mokykla turėdama 3 dienas laiko aparatūrą pataisė.Jau egzamino metu,vaikams paprašius gerinti garsą, vykdytojai sakė esantys bejėgiai,diskų kokybe taip pat abejoję.Iš 16 kabinetų,tik 2 buvo gerai.Kai vaikai mokosi gerai,baigia meno mokyklas,dalyvauja konkursuose,nebijo scenos,nurašyti viską stresui kaip bandė aiškinti savivaldybėje-juokinga.Gaila,kad taip gavosi.Todėl tėveliai kitąmet patys rūpinkitės kaip laikys egzaminus jūsų vaikai.