
Neseniai Plungės Žemaičių dailės muziejuje (ŽDM) vyko Muziejų nakčiai skirti renginiai „Šviesa naktį kunigaikščio Mykolo Oginskio dvare“. Atvykusieji galėjo apžiūrėti parodas ir ekspozicijas, dalyvauti teatralizuotose ekskursijose dvaro parke, paklausyti muzikinės-poetinės kompozicijos „M. K. Čiurlionis Plungėje. Meilės šviesoje“ ir kt. Visuose šiuose renginiuose apsilankė per du tūkstančius plungiškių ir miesto svečių.
Muziejų nakties renginiai Plungėje pradėti teatralizuotomis ekskursijomis po kunigaikščio M. Oginskio dvaro parką. Jas vedė ŽDM gidės. Norinčiųjų pasivaikščioti, pasigrožėti ir pasisemti žinių tikrai netrūko.
Pirmiausia aplankytas legendomis apipintas Perkūno ąžuolas. Po juo ekskursijos dalyvių laukė jaunieji aktoriai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ jaunimo grupė (vadovai Sigita ir Romas Matuliai) vaidino legendą apie kariūną įsimylėjusią vaidilutę Galindą.
Užkopus ant Meilės kalnelio gidė papasakojo, kad Oginskių laikais čia stovėjusi pavėsinė, kurioje buvo ilsimasi ir klausomasi muzikos. Parkas buvęs idealiai sutvarkytas. Jame kasdien triūsdavęs būrys vyrų ir moterų, keli arkliai. Pagelbėdavę ir vaikai. Čia negalėję būti valkataujančių šunų, kačių, nekarksėjusios varnos, neaugusios kiaulpienės. Gal šiais laikais atrodytų keistai, bet tuomet už viską, ką nepageidaujamo parke pagaudavo ar išraudavo, Oginskiai pinigus mokėdavo. Prie Meilės kalnelio lankytojams nuotaiką kėlė Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras ir šokėjos (vadovai Artūras Urniežius ir Aida Brazdeikienė). Be to, papasakota šalia augančio penkiakamienio uosio, kurį pasodino penkių vaikų tėvas, istorija.
Pievelėje prie Babrungo ekskursijos dalyvius pasitiko dailininkai – Mykolo Oginskio meno mokyklos Dailės skyriaus moksleiviai (mokytojos Živilė Meištininkienė ir Silva Galvadiškytė). Prisimintas žymusis menininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kurį pirmąkart į Plungę atvedė meilė muzikai, antrąkart – meilė Sofijai Kymantaitei.
Nukeliavus iki Viešosios bibliotekos išklausyta grafo Platono Zubovo statytos pilaitės, kurioje vėliau kunigaikštis M. Oginskis įkūrė laikrodinę ir oranžeriją, istorija. Visus pasitiko puošnios rūmų damos, vėliau skaičiusios M. K. Čiurlionio laiškus, ir jaunieji „Babrungo“ pagrindinės mokyklos dailininkai (mokytoja Jolanta Miltenė).
Sugrįžus prie Oginskio rūmų gidės papasakojo, kad atliekant renovacijos darbus visai netikėtai buvo surasti senosios Plungės dvarvietės pamatai. Prisiminta, kaip garbingai prie šių rūmų sutiktas Rusijos caras, kaip čia nuolat skambėjo M. Oginskio senelio Mykolo Kleopo Oginskio sukurtas polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, kaip buvo rūpinamasi išsaugoti ir puoselėti nykstančią žemaitukų arklių veislę. Ekskursijos dalyviai prie rūmų galėjo pasigėrėti Mykolo Oginskio meno mokyklos Choreografijos skyriaus mokinių (vadovas Giedrius Zaborskis) atliekamais šokiais, o nuėję prie žirgyno – pasidžiaugti Plungės jojimo sporto klubo „Rafaella“ Hanoverio veislės žirgais.
Po ekskursijų visi buvo pakviesti į muzikinio dvaro saloną paklausyti muzikinės-poetinės kompozicijos „M. K. Čiurlionis Plungėje. Meilės šviesoje“, kurią parengė aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Virginija Unguraitytė ir dainininkas Liudas Mikalauskas. Skambėjo ne tik M. K. Čiurlionio muzika, bet ir laiškuose išsakyti jo žodžiai Sofijai, jos prisiminimai.
Paskutinysis Muziejų nakties renginys – grupės „The Ditties“ koncertas. Jaukų autentišką akustinį džiazą atliko dainininkių trio: Veronika Čičinskaitė-Golovanova, Rūta Švipaitė ir plungiškė Ugnė Bakanauskaitė. Svingo karalienėmis vadinamoms merginoms pritarė muzikantų grupė „The Shwings“: Remigijus Rančys, Denisas Murašovas ir Paulius Volkovas.