Liepos 20 d. kavinėje-svečių namuose „Oazė“ susirinkę Plungės rajono policijos komisariato (PK) pareigūnai, mokymo įstaigų vadovai, pedagogai aptarė baigiamą įgyvendinti projektą „Policijos, savivaldybės bei sveikatos ir švietimo įstaigų bendradarbiavimo bei darbuotojų gebėjimų vykdant narkotinių medžiagų vartojimo prevenciją stiprinimas“.
Kaip sakė projektą pristatęs Plungės PK viršininkas Saulius Vaičekauskas, prieš narkomaniją kovojama jau keletą metų. Plungėje aktyvesnis darbas šioje srityje prasidėjo tada, kai komisariate atsirado tarnybinis šuo, apmokytas aptikti narkotines medžiagas. Tačiau, anot viršininko, žinių ir patirties, kaip atpažinti narkotikus vartojančius asmenis, trūko.
Praėjusiais metais atsirado galimybė kartu su partneriais iš Norvegijos įgyvendinti projektą ir pasisemti patirties narkomanijos prevencijos srityje. Tad ir buvo nutarta kreiptis į rajono savivaldybę, kad ši tarpininkautų ieškant partnerių. Tapti jais pasiūlyta Bjerkreimo (Norvegija) savivaldybei.
Kaip sakė S. Vaičekauskas, projekto tikslas – perteikti Norvegijos karalystės žinias ir gerąją patirtį Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms. Taip pat stiprinti gebėjimus bei bendradarbiavimą tarp partnerių Lietuvos Respublikoje ir Norvegijos karalystėje vykdant narkotikų vartojimo prevenciją. Projekto vertė – 24 587,18 euro, iš jų 20 874,52 euro – paramos ir bendrojo finansavimo lėšos iš Norvegijos finansinio mechanizmo programos LT 10. Likusi suma – projekto vykdytojo ir partnerio lėšos. Taigi policijos komisariato vykdomo projekto partneriais tapo Plungės rajono ir Bjerkreimo savivaldybių administracijos.
Viso projekto metu buvo numatyti teoriniai mokymai. Kaip sakė S. Vaičekauskas, buvo aplankytos visos didesnės rajono mokymo įstaigos, organizuoti susitikimai su mokytojais, mokiniais. Taip pat vykdyti policijos pareigūnų mokymai Telšių, Klaipėdos apskrityse. Apsilankyta beveik visuose šių apskričių policijos komisariatuose. „Mokymų metu paaiškėjo, kad mums trūksta daug žinių, kad kovojome su kažkuo, nežinodami, kas tas kažkas yra. Dabar pradėjome išmokti atpažinti narkotikus vartojančius asmenis“, – susirinkusiesiems kalbėjo Plungės policijos komisariato viršininkas.
Semtis patirties ir žinių vykta į Norvegiją. Kaip sakė S. Vaičekauskas, tenykštė patirtis – milžiniška. Pirmiausia didesnis dėmesys skiriamas 15–18 metų jaunimui, mat tokio amžiaus asmenys dažniausiai linkę vartoti narkotikus. S. Vaičekauskas pabrėžė, kad Norvegijoje pastebėta, jog baudų už narkotikų vartojimą sistema yra neveiksminga ir neskatina keisti neigiamo elgesio, todėl imta taikyti vietinio nusikalstamumo koordinavimo metodą. Kaip pasakojo policijos komisariato vadovas, šio metodo esmė – ne bausmė, o siekimas, kad jaunuolis nebenusikalstų. Intensyviai dirbama su nusikaltusiojo šeima, vietoj bausmės ar baudos vaikui ir jo šeimai pasiūloma pasirašyti 1–2 metų sutartį su tam tikrais įsipareigojimais. Jei per šį laikotarpį vaikas neįvykdo jokių nusikaltimų, jo kriminaliniai įrašai yra panaikinami.
Kaip minėjo Plungės PK viršininkas, per projekto vykdymo laikotarpį organizuota 50 įvairių mokymų, kuriuose dalyvavo apie 600 žmonių. Policijos pareigūnams vykdyti ir praktiniai mokymai realiose situacijose.
„Žinoma, su narkotikų rinka ir jų naujovėmis mes nespėsime, bet mūsų tikslas – kuo anksčiau atkreipti dėmesį į jaunus žmones, kurie galimai vartoja narkotines medžiagas. Jei nors vieną vaiką ištrauksime, galėsime sakyti, kad kažką padarėme“, – reziumavo S. Vaičekauskas.
Projekto aptarimo dieną vykdyti dar vieni teoriniai mokymai, atkreipiant dėmesį į narkotikus vartojusių asmenų atpažinimo būdus. Akcentuota, kokius daiktus pas jaunuolį aptikus reikėtų susimąstyti, pateikta šiek tiek statistinių duomenų.
„Per šį projektą įgijome žinių, tad dabar ir mes galėsime atidžiau pažvelgti į savo mokinius, žinosime, į ką atkreipti dėmesį. Gal ir anksčiau kažką pastebėdavome, bet to neakcentuodavome dėl žinių trūkumo“, – kalbėjo Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Roma Bužienė.
Projekto įgyvendinimo pabaiga – liepos 31-oji.
Užs. Nr. I-939.