Neseniai paminejome garbinga policijos jubilieju. Prieš 90 metu spalio 2 diena buvo ikurta Lietuvos policija. Jau ipratome žmones, kurie mus saugo, vadinti Angelais sargais, o už gerus darbus apdovanoti juos Angelo sparnais. Vilniuje grupe pasižymejusiu policijos darbuotoju buvo taip pagerbti. Plungiškiai taip pat paminejo savo švente.
Taciau ne vien švente šis menuo buvo reikšmingas. Nuo spalio 1 dienos pasikeite policijos struktura ir administravimas. Taigi Angelu sargu laukia idomiu pasikeitimu. Prisimine švente, su Plunges policijos komisariato viršininke Dangirute Jurkuviene kalbejome ir apie ja, ir apie pasikeitimus.
– Garbinga policijos jubilieju paminejote su savo kolektyvu, kuriam vadovaujate jau 11 metu. Kas pasikeite per ta laikotarpi Jusu ir Jusu vadovaujamo kolektyvo gyvenime?
– Man atrodo, kad ypac reikšmingi pastarieji 18 metu, kai Lietuva atgavo nepriklausomybe. Nuo tada policijoje ivyko ivairiu pasikeitimu. Man asmeniškai pozityvus atrodo bet koks pasikeitimas.
Pirmasis ir, ko gero, reikšmingiausias pokytis – beveik 50 metu buvusi milicija vel tapo policija. Kiti pokyciai vyko 1997 metais, kai pasikeite tardymo funkcijos ir prasidejo glaudesnis bendravimas su visuomene. 2003 metais pakeistas baudžiamasis istatymas ir ji lydintys teises aktai. Deja, musu visuomene gana konservatyvi, tad minetus pasikeitimus prieme gana abejingai.
Be abejo, ivyko pokyciu ir mano asmeniniame gyvenime. Galiu pasidžiaugti, kad, be jau turetos pedagoges profesijos, igijau teises bakalauro ir magistro diplomus. Taigi laikas veltui nepraejo – kaip ir mano pastangos siekti aukštesnes kvalifikacijos.
– Ar per tuos 11 metu pasikeite Jusu vadovaujamas kolektyvas?
– Be abejo. Kaita, rodos, naturalus procesas. Gaila tik, kad del ivairiu objektyviu priežasciu išeina brandus ir patyre darbuotojai, antra vertus, tai yra ju karjeros proceso dalis. Policija yra teismu ir prokuraturos kadru kalve.
Taciau turime pripažinti ir tai, kad policininko profesija per pastaraji dešimtmeti prarado savo prestiža, kad del to kaltas valstybinio požiurio i policijos sistema, motyvacijos nebuvimas. Šiandien nera paprasta rasti tinkama žmogu šiai tarnybai, taciau pilieciui to nepaaiškinsi – žmogui svarbu gauti kokybiška paslauga. Darome viska, kad pareigunu kvalifikacija nuolat butu tobulinama. Tiesa, i policija atejo nemažai jaunu žmoniu, taciau dauguma ju neturi specialaus policijai reikalingo išsilavinimo, tad pirmiausia juos tenka siusti i kursus. Beje, speciali policijos mokykla veikia tik Klaipedoje, o buvusi Kaune tapo M. Romerio universiteto dalimi.
– Jau minejote, kad nuo spalio 1 dienos prasidejo reforma. Kokie pakitimai laukia dabar?
– Svarbiausi – valdymo funkciju pokyciai. Iki šiolei respublikoje buvo 59 policijos istaigos, turejusios juridinio asmens statusa. Dabar ju liko 10 – tiek, kiek yra apskriciu. Taupymas valdymo srityje vyks tuo atveju, jeigu dirbs kvalifikuoti ir savo darba išmanantys vadovai. Juk keiciasi administravimo struktura. Noriu skaitytojus nuraminti – policininku nesumažes. Tiesa, visur deklaruojamas valdymo išlaidu mažinimas ne iš karto bus pastebimas, taciau yra rezervas taupymui, jeigu kompetentingai ir pragmatiškai bus dirbama. Sumanus vadovas matys, kurioje srityje reikia daugiau žmoniu, o kurioje galima apsieiti ir su mažesniu darbuotoju skaiciumi.
Minetuju pasikeitimu rezultatus matysime mažiausiai po metu – tada jau drasiau galesime pasakyti, ar tikslas pasiektas, ar ne.
– Plungeje jau senokai sklando gandai, kad ruošiates keisti darbo vieta. Vieni sako, kad ruošiates destytojauti Klaipedos policijos mokykloje, kiti kalba, kad persikelsite i Telšius. Ar tai didele paslaptis?
– Atvirai kalbant, aš ir pati girdejau tas kalbas, taciau niekas iš mano valdžios man nesiule ir niekas apie tai su manimi nesikalbejo. Vadinasi, tai – tik kalbos ir, atrodo, liks kalbomis. O jeigu tureciau rimta pasiulyma, manau, pagalvociau. Tada apie tai ir pasikalbetume.
Atsižvelgiant i naujus pasikeitimus, atrodo, kad nuo spalio 1 d. vadovai keisis rotacijos budu, vadinasi, kas penkerius metus. Dabar aš, kaip ir visi kiti respublikos policijos istaigu vadovai, turiu pasiulyma laikinai eiti viršininko pareigas, kol ivyks atitinkamos atrankos proceduros. Be abejo, aš, kaip ir visi mano kolegos, noriu aiškumo ir kuo greiciau.
– Plunges policijai vadovavote 11 metu. Ar gailites per ilgai vienoje vietoje užsibuvusi?
– Nemanau, kad nieko nenuveikiau. Tikriausiai saves nepervertinu ir del nieko nesigailiu. Neneigsiu, jog padariau ir klaidu. Kartais pagalvoju: butu gerai, jei musu sistemoje dirbtu daugiau moteru vadoviu, joms gal lengviau pavyktu susikalbeti. Man kartais atrodo, kad kai kurie musu sistemos vyrai vadovai per daug susireikšmina ir tai, manau, nekelia policijos prestižo.