Praėjusį penktadienį Plungės kultūros centre atidaryta garsaus menininko, dailininkų grupės „3+“ įkūrėjo ir vadovo Leonardo Černiausko tapybos darbų paroda „Žemaitijos peizažai“. Ja autorius pamini du gražius ir svarbius jubiliejus – savo kūrybinės veiklos 50-metį ir architektūros paminklo grafo Šuazelio akmeninio vandens malūno, kuriame pats gyvena ir yra įsteigęs meno galeriją ir kūrybines dirbtuves, 200 metų gyvavimo sukaktį.
Unikalia tapyba iš kitų dailininkų išsiskiriantis L. Černiauskas savo kūrybos pradžia laiko 1966-uosius, kai pradėjo dirbti tuomet Plungėje klestėjusioje liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“. Ten jis atsiskleidęs kaip menininkas ir pradėjęs eiti profesionaliosios dailės keliu. Dažniausiai didesnio formato, dramatiškus, ekspresyvius, emocingus paveikslus tapantis autorius sako, kad jo darbuose kiekvienas gali atrasti kažką, kas jam artima, tik reikia nebijoti interpretuoti jų pagal savo nuotaiką. Dailininko kūryba – ryški ir žaisminga, išbandomi įvairūs tapymo stiliai ir technika. Ypatingą vaidmenį darbuose vaidina spalva.
Kaip jau minėjome, šiuo metu L. Černiauskas gyvena ir kuria Babrungėnų kaime esančiame grafo Šuazelio malūne, kur yra įsteigęs lankytojų ypač mėgstamą Leonardo meno galeriją. Čia atvykusieji susipažįsta ne tik su dailininko kūryba, jo sukaupta senų buities daiktų ekspozicija, bet ir su vienu unikaliausių Žemaitijos nacionaliniame parke esančių pastatų – 1816 metais iš akmenų sumūrytu vandens malūnu.
Grafas Šuazelis valdė Platelių miestelį, kur buvo pasistatęs dvarą, ir aplinkines žemes. Akmeninį malūną jis pastatė Babrungėnuose, netoli Babrungo ištakų. Viename pastato gale veikė malūnas, kitame gyveno malūnininkas. Be to, ten buvo įrengta ir vilnų karšykla. Tarpukariu malūnas perduotas Plungės pramkombinatui, vėliau – Didvyčių kolūkiui. Veikė iki 1977-ųjų. 1989 metais, ilgai vargęs, kol gavo įvairių valdžios institucijų leidimus, jį įsigijo menininkas L. Černiauskas. Apgriuvusį pastatą dailininkas restauravo septynerius metus, o tada jame įkūrė meno galeriją ir kūrybines dirbtuves. Babrungėnų vandens malūnas yra vienintelis Žemaitijos nacionalinio parko malūnas, kuris paskelbtas architektūros paminklu.
Dviem jubiliejams skirtoje parodoje eksponuojama daugiau nei pusšimtis paveikslų, kuriuose – Žemaitijos miestai ir kaimai, upės, ežerai, kalvos, miškai… Per 50 kūrybinės veiklos metų L. Černiauskas yra surengęs daugiau kaip 60 autorinių parodų.
Ryškiaspalviais darbais džiaugėsi ir pats autorius, ir jo pasveikinti atėję meno gerbėjai, valdžios atstovai, bendraminčiai. Dailininką sveikino, jo sukurtais paveikslais gėrėjosi Seimo narys Jurgis Razma, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis. Pastarasis ypač dėkojo už tai, kad Leonardas tvarko ir prižiūri malūną bei jo teritoriją, tad parko lankytojams yra ką parodyti. Autorius sveikinimų sulaukė ir iš savo kolegų – grupės „3+“ narių. Parodos atidaryme dalyvavo dailės mokytojų, menu besidominčių moksleivių.
„Sezoną pradedame ryškia Leonardo Černiausko kūrybos paroda, tikėdamiesi, kad spalvomis trykštantys dailininko darbai kultūros centro darbuotojus ir lankytojus įkvėps naujiems darbams ir sumanymams“, –
linksmai kalbėjo Plungės kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė.