Prieš mėnesį Plungės savivaldybės ligoninę pasiekė gera žinia – Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa įstaigai davė leidimą planinėms klubo ir kelio sąnario keitimo operacijoms. Šios licencijos ligoninė laukė daugiau nei dvejus metus. Tiesa, kad gautų, įstaiga turėjo įrodyti, jog yra pasirengusi tokio lygio operacijoms, turi tam pasiruošusių specialistų.
Kaip sakė ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, įstaiga paraišką minėtajai licencijai gauti pateikė daugiau nei prieš dvejus metus. Iš pradžių gautas leidimas atlikti skubias šlaunikaulio kaklelio klubo sąnario endoprotezavimo operacijas, o dabar – jau ir planiniam – dėl susidėvėjimo – endoprotezavimui (klubo ir kelio sąnarių).
Traumatologijos skyriaus vedėjo Sauliaus Dailidėno teigimu, pernai dėl būtinosios pagalbos pacientams atlikta dešimt klubo sąnario keitimo operacijų. Panašus skaičius išlieka ir šiemet. Tokios operacijos daromos tais atvejais, kai, žmogui griuvus ar avarijos metu, šlaunikaulio kaklelis lūžta prie pat galvutės. Tuomet metalinėmis konstrukcijomis kaulų sutvirtinti nebeįmanoma, sąnarį tenka keisti dirbtiniu.
Nuo šiol klubo ir kelio sąnariai bus keičiami ne tik dėl lūžių, bet ir dėl susidėvėjimo. Šiuo metu tokių operacijų Plungės ligoninėje laukia apie 50 pacientų (30 – klubo sąnariui keisti, 20 – kelio sąnariui). Eilė turėtų pajudėti lapkričio mėnesį – tuomet bus atliekamos pirmosios planinės operacijos. Beje, iki šiol dėl tokių operacijų pacientai paprastai būdavo siunčiami į Klaipėdą, dabar niekur vykti nebereikės, tokio lygio operacijų jau imsis ir plungiškiai gydytojai.
Sergantysis artroze, norintis gauti nemokamą klubo arba kelio sąnario endoprotezą, turi kreiptis į Plungės ligoninės konsultacinės poliklinikos traumatologijos kabinetą ir gauti gydytojo išvadą, kad jam būtina sąnario keitimo operacija. Gavęs tokią pažymą, jis, padedamas gydytojo, pildo ir registruotu laišku Valstybinei ligonių kasai siunčia specialią paraišką. Netrukus iš ten gaunamas atsakymas, ar žmogus įrašytas į eilę nemokamam endoprotezui gauti, ar ne. Eilė, kaip sakė gydytojas S. Dailidėnas, – gana ilga. Operacijos tenka laukti 2-3 metus.
Yra ir trumpesnis kelias – žmogus įrašomas į eilę, bet už endoprotezą susimoka pats. Tuomet operacija atliekama nedelsiant, o atėjus eilei, valstybė pacientui kompensuoja trečdalį sumokėtos sumos. Plungės ligoninėje naudojamas Didžiosios Britanijos firmos „Stryker“ šlaunikaulio klubo sąnario endoprotezas „Exeter“ kainuoja 4-4,5 tūkst. Lt, kelio sąnario endoprotezas „Scorpio“ – apie 5 tūkst. Lt.
Anot gydytojo S. Dailidėno, ir klubo, ir kelio sąnario susidėvėjimas priklauso nuo daugelio kriterijų: paveldimumo, darbo pobūdžio, daug lemia ir tai, kiek žmogus juda. Yra nemažai pacientų, kuriems vienu metu susidėvi abu klubo arba kelio sąnariai. Tačiau išsyk keičiamas tik vienas. Praėjus pusei metų po operacijos, galima stoti į eilę ir antrojo endoprotezavimui.
Ligoninės traumatologai sėkmingai atlieka ne tik endoprotezavimo, bet ir kelio bei peties sąnario artroskopijos operacijas. Šios srities specialistas gydytojas ortopedas traumatologas Nerijus Gerulskis tokių operacijų sakė per metus atliekąs apie šimtą. „Tai gana greitos ir efektyvios operacijos, kuriomis grąžiname žmogui judėjimo džiaugsmą“, – sakė gydytojas.
Artroskopinės kelio sąnario operacijos dažniausiai atliekamos plyšus meniskui, kai nestabili girnelė. Artroskopu operuojamas ir peties sąnarys, tačiau tik tol, kol liga neįsisenėjusi. Jai įsisenėjus arba traumos metu plyšus sausgyslėms, jau reikia vadinamosios atvirosios tradicinės operacijos. „Ir patys jaučiame, ir Lietuvos artroskopuotojų asociacija pritaria, kad Plungės ligoninė jau pasiruošusi imtis tokių operacijų. Bereikia, kad pritartų Valstybinė ligonių kasa ir skirtų finansavimą šioms operacijoms reikalingiems brangiems siūlams“, – kalbėjo N. Gerulskis. Anot gydytojo, gali būti, jog netrukus iš Plungės ligoninės „nebeiškeliaus“ ir sudėtingas sąnarių, sausgyslių traumas patyrę ligoniai.