Plungės rajono savivaldybės administracija 2015-aisiais nuomininkams pardavė tris Savivaldybės būstus, šiemet – tiek pat. Praėjusią savaitę Savivaldybės taryba leidimus įsigyti tokius butus davė dar penkiems nuomininkams. Iš vienos pusės džiugu – žmonės tampa butų savininkais, nebesiglaudžia po valdišku stogu, iš kitos – nuostolinga, nes Savivaldybė būstus parduoda gana pigiai, o už gautus pinigus kitų neįperka. Tad išeina „biznis“ į minusą.
2015-ųjų sausio 1 dieną įsigaliojus Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymui, tų pačių metų kovą Plungės rajono savivaldybės taryba savo sprendimu patvirtino parduodamų Savivaldybės būstų sąrašą. Į jį, kaip kad numato minėtasis įstatymas, įtraukti butai, kurie išnuomoti iki 2003 metų sausio 1 dienos. Taigi nuomininkai, jeigu tą būstą iš Savivaldybės nuomojasi penkerius ir daugiau metų, turi teisę jį įsigyti.
Naudodamiesi naujajame įstatyme nurodyta teise, nuomininkai Savivaldybei pradėjo teikti prašymus įsigyti butus. Tokiu būdu pernai ir šiemet parduota po tris būstus. Jie parduodami rinkos kaina, kurią nustato nepriklausomi nekilnojamojo turto vertintojai.
Neseniai Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas savo posėdyje nagrinėjo dar penkis prašymus pirkti butus. Keturi iš jų – I. Končiaus g. 7, penktasis – Paprūdžio g. 44. Nuomininkai šiuose Plungės mieste esančiuose būstuose gyvena nuo 2000 metų, savo lėšomis yra darę einamuosius ir kapitalinius remontus.
Už 54,45 kv. m ploto butą I. Končiaus gatvės 7-ajame name, kuris pastatytas 2000-aisiais, Savivaldybei bus sumokėta 28 500 Eur, už 51,33 kv. m būstą tame pačiame name – 25 100 Eur, už trečiąjį, kurio plotas 54,29 kv. m, – 28 400 Eur, už 41,12 kv. m ploto butą – 18 400 Eur. Būstas su bendrojo naudojimo patalpa ir dalimi kiemo statinių (24,87 kv. m), esantis Paprūdžio gatvės 44-ajame name, kuris pastatytas 1960 metais, įvertintas 4 480 Eur.
Pirkėjai nustatytą kainą Savivaldybei turi sumokėti per 10 kalendorinių dienų po pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo.
Lėšos, gautos pardavus Savivaldybės būstą, pervedamos į vietos biudžetą ir naudojamos socialinio būsto fondo plėtrai. Žodžiu, pinigai sukasi ratu: vienus butus Savivaldybė parduoda, o už gautus pinigus nuperka kitus.
Matydami, kad keturi iš penkių šių būstų – naujausiame Plungės daugiabutyje, komiteto nariai stebėjosi, kad Savivaldybė lengva ranka pardavinėja tokį vertingą turtą. „Tie butai – I. Končiaus gatvės 7-ajame name. Juk tai naujausias namas Plungėje, vėliau mieste nė vieno daugiabučio nepastatyta. Turime jame butų ir taip pigiai juos parduodame. Kainas nustatė vilniečiai vertintojai, ir jos, manau, neatitinka realių rinkos kainų“, – kalbėjo komiteto narys Audrius Šapalas. Jo įsitikinimu, didžiausia blogybė yra tai, jog pardavusi butą Savivaldybė gauna tiek, kad kito analogiško neįperka.
A. Šapalui pritarė Adomas Zamulskis: „Keistas „biznis“ išeina šitaip parduodant butus. Nebūtų pikta, jei, pardavę vieną, galėtume nupirkti kitą, bet kito mes neįperkame, neužtenka pinigų.“ Politikas domėjosi, kiek pinigų už parduodamus būstus jau surinkta. Klausimą pristačiusi Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė jam atsakė, jog sąskaitoje – 99 000 eurų, visi jie bus panaudoti socialinio būsto plėtrai.
Komiteto nariai teiravosi, ar privaloma tuos butus parduoti, ar nėra galimybės nuomininkų prašymų netenkinti. Jiems atsakyta, kad yra taip, kaip yra. Teisę įsigyti būstą nuomininkams suteikia įstatymas, na, o parduodamųjų sąrašą patvirtino pati Savivaldybės taryba.
Praėjusią savaitę šį klausimą nagrinėjo ir Savivaldybės taryba. Tiesa, ginčų nebekilo – nuomininkams leista įsigyti visus penkis butus.