
Lapkričio 9 dieną Rietavo savivaldybėje rinkosi mokymo įstaigų ir seniūnijų atstovai. Rietavo policijos komisariato viršininkas Marius Vaičikauskas juos pakvietė į naujausių Lietuvos policijos veiklos pokyčių pristatymą.
Į susitikimą su visuomenės atstovais atvyko Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius.
Kaip pasakojo R. Vaitkevičius, viešai skelbiama daug informacijos apie teisėsaugos sistemos reformą, tad nemažai paskleista ir gandų. Vienas iš tokių – rajonų komisariatuose bus panaikinta kriminalinė policija. Tai netiesa. Taip pat vis dažniau pasigirsta šnekų, kad bus panaikintas pats Rietavo policijos komisariatas. Svečias nuramino: įstaiga išliks.
Kalbėdamas apie reformą, viršininko pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad ji vyksta ne šiaip sau. Buvo atliktos apklausos. Išanalizavus respondentų atsakymus paaiškėjo, jog visuomenė nori, kad daugiau pareigūnų būtų gatvėse, kad į iškvietimus būtų reaguojama operatyviai, kad trumpėtų pareiškimų nagrinėjimo, ikiteisminių tyrimų terminai. „Į tai atsižvelgus ir imtasi pertvarkos. Policija neatsisako savo funkcijų, pokyčiai vyksta darbo organizavimo srityje“, – akcentavo R. Vaitkevičius.
Beveik visų rajonų policijos komisariatuose atsisakyta budėtojų dalių. Jų funkcijas perėmė apskričių komisariatų budėtojų dalys. Gavusios signalą, jos į iškvietimo vietą siunčia arčiausiai esantį patrulių ekipažą, nesvarbu, kokiam komisariatui jis priklauso. „Taigi į Plungės ar Rietavo savivaldybę gali atvykti Klaipėdos ar Telšių ekipažas, jei jis bus netoliese“, – paaiškino svečias. Anot jo, šitaip sutrumpėja atvykimo laikas, vadinasi, didėja operatyvumas, atsisakius budėtojų, gatvėse atsirado daugiau patruliuojančių pareigūnų.
Kalbėta ir apie tai, kad Rietavo komisariate viešoji ir kriminalinė policijos sujungtos į vieną padalinį. Tokia praktika prieš metus buvo pradėta taikyti kitame rajone. R. Vaitkevičiaus teigimu, ji pasiteisino – darbas vyksta efektyviau. Vyriausiajam tyrėjui atsirado galimybė tyrėjams pavesti konkrečius darbus ir jų atlikimo terminus.
Reforma siekiama, kad pareigūnai 50–70 procentų savo darbo laiko užduotis atliktų gatvėse. „Anksčiau dauguma jų buvo kabinetiniai darbuotojai, o reikia, kad būtų arčiau žmonių“, – tvirtino R. Vaitkevičius. „Geriau ne pareiškimus tirkime, o užbėkime įvykiams už akių“, – jam antrino M. Vaičikauskas.
Susirinkusiesiems Rietavo policijos komisariato viršininkas priminė, kad tokios pareigybės kaip apylinkės inspektorius Rietave nebėra. Žmonės turėtų kreiptis į vyriausiąjį tyrėją, kuris ir paves kuriam nors pareigūnui išsiaiškinti. Šiuo metu šias pareigas eina Aurimas Puidokas. Ikiteisminius tyrimus Rietave dabar atlieka du tyrėjai.
Rietavo policijos komisariato viršininkas neslėpė, jog prasidėjus naujovėms ne visi darbuotojai buvo patenkinti, kai kurie išėjo į užtarnautą poilsį, dalis pasirinko kitą statutinę tarnybą, treti perėjo dirbti dar kitur. „Visada darbuotojams sakiau, kad jei norime būti nepakeičiami, patys turime nuolat keistis“, – kalbėjo vadovas. Na, o nepanorusiems prisitaikyti prie permainų galimas ir kitoks sprendimas. „Turime dirbti ten ir tada, kai esame reikalingi“, – pabrėžė M. Vaičikauskas.
Komisariato vadovas pasidžiaugė, kad pasiteisino bendruomenės pareigūno darbas, orientuotas į bendradarbiavimą su švietimo įstaigomis, kitomis organizacijomis.
„Ėmėme kalbėtis atvirai, dirbti kartu su policija, ir rezultatas jau yra“, – patikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Jam pritardamas M. Vaičikauskas dar kartą akcentavo, kad tik drauge dirbdami visi socialiniai partneriai problemą išspręs iki galo.
Susitikime apdovanota 2016-aisiais saugiausia pripažinta Rietavo miesto seniūnija. Joje per šiuos metus nebuvo užregistruota nė vienos nusikalstamos veikos, įkurtos šešios saugios kaimynystės grupės. Kadangi miesto seniūnas Jurgis Baltrimas neseniai palydėtas į amžinojo poilsio vietą, apdovanojimą atsiėmė jo pareigas einanti specialistė Ingrida Budraitienė.