
Antradienį per jungtinį Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų ir Vietos ūkio ir ekologijos komitetų posėdį dar kartą grįžta prie rinkliavos už šiukšlių išvežimą ir tvarkymą klausimo. Nors šį mokestį renkančios uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Rimantas Adomaitis politikams akcentavo, kad minėtasis klausimas turi būti išspręstas gruodžio mėnesį, o dvinarė rinkliava taikoma nuo kitų metų, posėdžiautojai niekur neskubėjo – paprašė papildomos informacijos ir klausimo tarybai tvirtinti neteikė.
„Plungė“ jau rašė, kad šiukšlių mokesčio klausimas svarstytas ir lapkričio mėnesį sušauktame Kaimo reikalų ir Vietos ūkio ir ekologijos komitetų posėdyje, ir vėliau surengtame specialios darbo grupės pasitarime. Kadangi dabartinę rinkliavą ketinama ne tik pakeisti į dvinarę (kurią sudarys pastovioji ir kintamoji dalys), bet ir gerokai ją padidinti, politikai taip lengvai „nepasirašo“ – vis kelia klausimus, į kuriuos atsakyti reikia papildomai laiko.
Kaip kalbėjo direktorius R. Adomaitis, naujus dvinarės rinkliavos nuostatus rengusi UAB „Smart Continent LT“ buvo apskaičiavusi, kad sąvartyno vartų mokestis (suma, kurią Plungės, Telšių, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybės moka TRATC-ui už kiekvieną iš jų teritorijos atvežtą šiukšlių toną, tiksliau – už jų surinkimą ir sutvarkymą) nuo dabartinio 41 euro turėtų kilti iki 71 euro, bet TRATC-as nusprendė, kad išsivers ir su 56 eurais. „Šis mokestis turėtų būti vienodas visoms keturioms savivaldybėms“, – patikslino TRATC-o vadovas.
Dvinarę rinkliavą nuostatų rengėjai siūlo rinktis iš trijų variantų: kai pastovioji dalis sudaro 70 proc., kintamoji – 30 proc., kai abi dalys yra po 50 proc. ir kai pastovioji yra 30 proc., kintamoji – 70 proc. Dažniausias variantas kituose regionuose esąs pirmasis, kai pastovioji dalis sudaro 70 proc. mokesčio dydžio. „Tik yra vienas niuansas – pastoviąją dalį moka visi atliekų turėtojai, nesvarbu, ar jiems paslauga teikiama, ar ne. Taigi, jei patvirtinsite 70 proc., vadinasi, tiek visi ir mokės“, – paaiškino R. Adomaitis.
Pasak direktoriaus, iš Vyriausybės vis domimasi, kaip mūsų regione juda dvinarės rinkliavos klausimas. Nors iš tikrųjų patys dėl jos esą abejoja, dar svarsto Seimo Aplinkos apsaugos komitete, analizuoja, ar ne per anksti norima pradėti ją taikyti, ar visuomenė šiai naujovei pasiruošusi. „Baiminamasi, kad gyvenantieji individualiuose namuose, žinodami, kad mokės už išstumtų konteinerių skaičių, ims tuo piktnaudžiauti ir stengsis kuo rečiau naudotis paslauga, – dėstė bendrovės vadovas. – O tai reiškia, kad šiukšlės atsidurs arba pamiškėse, arba konteineriuose prie daugiabučių namų.“
Nors per ankstesnius posėdžius neprieštarauta, kad nuo sausio 1 dienos visos keturios savivaldybės už kiekvieną atliekų toną TRATC-ui mokėtų po 56 eurus, šįkart iškeltas klausimas, ar solidarumo principas šioje vietoje yra teisingas. Ar mes norime TRATC-ui mokėti tiek, kiek ir kitos savivaldybės, ar esame suinteresuoti padengti tik tas išlaidas, kurias bendrovė patiria tvarkydama būtent iš Plungės surinktas šiukšles?
Opozicijos lyderės Astos Beierle Eigirdienės manymu, Plungė iš solidarumo principo atliekų tvarkymo srityje jau pasimokė, tad teisingiausia būtų, kad vartų mokestis mūsų savivaldybei būtų apskaičiuotas pagal suteiktas paslaugas. Juolab kad atliekų vežėją Plungė yra nusamdžiusi pigiau nei, tarkim, Telšiai. Be to, A. Beierle Eigirdienė sakė nepritarianti, kad pastovioji dalis sudarytų 70 proc. rinkliavos. Tai būtų ypač neteisinga negaunančiųjų paslaugos atžvilgiu.
Komitetų nariai pageidavo žinoti, kiek Plungės rajono savivaldybės teritorijoje yra miesto ir kaimų individualių valdų, butų daugiabučiuose, juridinių asmenų, gyvenančiųjų sodininkų bendrijose ir t. t. Nuspręsta diskutuoti toliau, kai bus daugiau informacijos. Be to, reikėtų pagalvoti apie socialinį modelį, lengvatų taikymą vieniems gyvenantiems asmenims.
Posėdžiautojai pritarė tam, kad pastovioji rinkliavos dalis neturėtų būti vienoda turintiesiems 120 ir 240 litrų talpos konteinerius. Abejonių politikams kilo ir dėl to, ar, įvedus dvinarę rinkliavą ir gyventojus apmokestinus pagal išstumtų konteinerių skaičių, Savivaldybė bus pajėgi kontroliuoti nereglamentuotą šiukšlių šalinimą. Tarkim, pamiškėse ir pakelėse.
Taigi komitetų nariai šio klausimo Savivaldybės tarybai dar neteikė, lauks, kol TRATC-as paruoš būtent Plungei adaptuotą variantą.
Kodel vienas daugiabutyje gyvenantis asmuo turi moketi tiek pat, kiek moka 2 ar 5 gyvenantys tame paciame daugiabutyje??? Kur logika???