![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Antradienį Plungės kultūros centre vyko finalinis projekto „Gera daryti gera“ renginys. Tai Lietuvos tūkstantmečiui skirtas daugybę pasaulinių apdovanojimų pelniusio filmo „Prieš parskrendant į Žemę“ (režisierius Arūnas Matelis) labdaringas demonstravimas Lietuvoje ir užsienyje. Projektas dedikuojamas solidarumui su sergančiaisiais onkologinėmis ligomis, galimybei praskaidrinti jų nuotaiką, galimai labdarai, bičiulystei ir supratimui.
„Gera daryti gera“ organizatoriai – studija „Nominum“ ir VšĮ „KiNo Kontora“. Prie projekto taip pat prisidėjo Plungės rajono jaunimo reikalų taryba ir LIONS klubas.
Spalio 26-lapkričio 17 dienomis Plungės rajono bendrojo lavinimo mokyklose vyko „Kino gerumo pamokos 2009“. Jas sudarė trys dalys:
1. Filmo „Prieš parskrendant į žemę“ peržiūra. Šis filmas pasakoja apie Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikoje besigydančius onkologinėmis ligomis sergančius vaikučius, jų nepaprastą sugebėjimą įveikti tai, kas atrodo neįveikiama.
2. Pokalbis „Kaip susitaikyti su liga“. Šią pamoką skaitė Plungės pedagoginės psichologinės tarnybos ir rajono bendrojo lavinimo mokyklų psichologės.
3. Pynės „Vilties girlianda“ pynimas – su mokinių palinkėjimais bei šiltais žodžiais, skirtais onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams, jų tėveliams, gydantiems medikams.
Lapkričio 17-oji buvo paskutinė gražaus projekto diena. Plungėje apsilankė pats minėtojo filmo režisierius A. Matelis. Jis, beje, yra Europos kino akademijos narys, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatas, „Tapatybės LT“ nugalėtojas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Dokumentininkų gildijos patikėtinis, LR Prezidento apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, du kartus – Lietuvos kinematografininkų sąjungos premijos laureatas, Nacionalinės pažangos premijos nominantas.
A. Matelis susitiko su projekto „Gera daryti gera“ globėja – Plungės rajono savivaldybės mere E. V. Lapukiene, Plungės r. jaunimo reikalų tarybos nariais, Plungės LIONS klubo vadovais. O vėliau Plungės kultūros centro kamerinėje salėje – su vaikų ir jaunimo teatro „Saula“, jaunimo organizacijų, neformalių jaunimo grupių atstovais.
Kaip sakė renginio vedėjas Gintautas Vaitkevičius, A. Matelis pats asmeniškai pageidavo susitikti su Plungės jaunimu, nes šio aktyvumas ir geranoriškumas režisieriui padarė didelį įspūdį.
A. Matelis trumpai papasakojo apie tai, kaip tapo kino režisieriumi. Skatino jaunimą domėtis dokumentiniais filmais, nes, anot jo, dokumentika tikrai įdomesnė nei daugelis mano. Pasidžiaugė, kad Plungės jaunimas toks aktyvus, drąsiai žvelgia į dalykus, kurie kitiems gali pasirodyti per sunkūs.
Mažųjų smalsuolių užklaustas, kodėl sukūrė būtent tokio pobūdžio filmą, A. Matelis atsakė, kad jo paties dukra sirgo ir gydėsi toje pačioje ligoninėje, kur ir filmo herojai. Režisieriaus nuomone, visada norisi kurti filmą būtent apie tai, kas labiausiai jaudina. Savo patirtį ligoninėje A. Matelis įvardijo kaip itin išskirtinę, labai stiprią. Ir pavadinimą filmui parinko „Prieš parskrendant į žemę“, nes ligoninę suvokia tarytum stotelę tarp dangaus ir žemės…
Anot režisieriaus, filmą kurti buvo tikrai nelengva. Vis dėlto tai labai jautri tema. Nors jis pats jau buvo patyręs šioje srityje, bet štai kūrybinei grupei – gana sudėtinga… Pasak A. Matelio, jo ir komandos tikslas buvo ne ateiti nufilmuoti, o pabūti kartu ir pasidalinti išgyvenimais. Pasiruošimas filmavimams vyko apie tris mėnesius: per tą laiką sergantys vaikučiai ir kūrybinė grupė susidraugavo, pažino vienas kitą, tik tada jau buvo galima po truputį pradėti filmuoti.
Po susitikimo su jaunimu kultūros centro salėje vyko finalinis projekto renginys. Jį dainomis pagyvino Plungės „Saulės“ gimnazijos mokiniai, Plungės jaunimo reikalų tarybos nariai. Vieno sergančio plungiškio šeimai „LIONS“ klubas įteikė 1 000 Lt vertės čekį.
A. Matelis padėkojo visiems už „sukurtą stebuklą“, o Plungę pavadino tikra „pasaulio gerumo sostine“.
Po dainų ir gražių padėkos žodžių visi žiūrėjo filmą. Susigraudino tikrai ne vienas…
Iš viso projekte dalyvavo dvylika Plungės rajono mokyklų – net apie
6 500 vaikų ir mokytojų.
Smagu, kad Plungės krašto jaunimas neabejingas tokioms sudėtingoms problemoms ir noriai prisideda prie jų sprendimo.