Pirmasis apsilankymas pas ortodontą rekomenduojamas 8 metų vaikams. Šio vizito metu įvertinamas ortodontinio gydymo poreikis. Tokio amžiaus vaikams dalis pieninių dantų yra neiškritę, tad specialistas gali pastebėti dantų dygimo sekos neatitikimą, galimą jų susigrūdimą, trūkstamas užuomazgas, žandikaulio augimo sutrikimus. Įvertinus paciento problemas, suplanuojama numatomo dantų gydymo pradžia ir parenkamas gydymo būdas.
Pieninių dantų sąkandis vaikui susiformuoja 2,5–3 metų. Jis būna maždaug iki 6 metų, kai pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys.
Jeigu pieniniai dantys dygsta kreivai, ortodontinis gydymas nėra taikomas (dantys nėra tiesinami). Jei vaikas, kurio dantys vis dar pieniniai, turi tam tikrą parafunkciją: čiulpia pirštą, turi įprotį iškišti liežuvį, gali būti taikomi tam tikri ortodontiniai aparatai – „treineriai“, plokštelės su liežuvio grotomis, kad ta parafunkcija būtų suvaldyta.
Ortodontui kur kas svarbesnė pieninių dantų kaita. Ji prasideda nuo 6–7 metų, kai vaikui ima dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Po jų eina kandžių, t. y. priekinių dantų, kaita.
Pradėjus dygti nuolatiniams dantims, gali būti matomos pavienių dantų anomalijos, pavyzdžiui: kandžių kryžminis užkandimas (kai apatinis žandikaulis užkanda viršutinius dantukus); viršutinio žandikaulio priekinių dantų atsikišimo problema; atviras sukandimas (kai sukandus dantis lieka tarpas tarp dantų dėl įpročio iškišti liežuvį, nykščio čiulpimo ir pan.).
Pastebėjus tokio tipo nukrypimus, rekomenduotina atvykti pas gydytoją ortodontą pasikonsultuoti, pasižiūrėti, kas yra negerai, ir įvertinti sąkandžio būklę.
4–6 m. amžiaus vaikas gali turėti taisyklingam sąkandžiui neigiamą įtaką darančių įpročių, vadinamų parafunkcijomis. Jų gali būti įvairių:
• nagų ar rašymo priemonių kramtymas;
• pirštų, pieštuko, rašiklio čiulpimas;
• kvėpavimas per burną;
• netaisyklinga liežuvio padėtis (liežuvio laikymas tarp dantų);
• apatinės lūpos graužimas.
Daugeliui tėvelių kyla klausimas, ar reikia taisyti pieninius dantis. Taip, juos taisyti būtina. Jeigu išsivysto gilus ėduonis (ar susiformuoja negydomas pūlinys) ir dantuką reikia pašalinti anksčiau laiko, tai gali turėti įtakos nuolatinių dantų padėčiai. Jau išdygę nuolatiniai dantys gali pradėti slinktis į tą ištraukto pieninio vietą – palinkti tiek iš viršaus, tiek iš šono – ir imti mažinti vietą žandikaulyje, blokuoti vietą kitiems dantims. Tokiu atveju vaikui gali išsivystyti dantų susigrūdimas.
Kokie galimi gydymo būdai?
„Sanus“ klinikos ortodontijos specialistai, įvertinę paciento dantų būklę ir poreikius, gali pasiūlyti ne tik metalinius breketus, bet ir keraminius, beligatūrius ar liežuvinius. Taip pat, atsižvelgiant į amžių ir situaciją, sąkandis gali būti koreguojamas plokštelėmis ar specialiais ortodontiniais aparatais. Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas ir suaugusiems žmonėms, dažnai kaip pagalbinis prieš protezavimo ar implantavimo procedūras.
Sąkandžio gydymas plokštelėmis. Plokštelių konstrukcija kuriama atsižvelgiant į konkretaus paciento problemą. Pagrindinė jų funkcija – plėsti žandikaulius ir pavienius dantis šiek tiek pastumti.
Sąkandžio gydymas breketais. Pasibaigus mišraus sąkandžio laikotarpiui, kai vaikui išdygsta visi nuolatiniai dantys ir yra pastebima ortodontinė anomalija, galima taikyti ortodontinį gydymą su breketų sistema. Breketų yra įvairių rūšių: estetinių keraminių ar safyrinių, tradicinių metalinių.
Gydymą breketais galima pradėti ir 9 metų vaikui, jeigu jis turi visus susiformavusius nuolatinius dantis. Norint pasiekti stabiliausių rezultatų, kad nereikėtų sąkandžiu rūpintis ateityje, tinkamiausias gydymui breketais amžius – iki 15 metų. Nes po to, kai baigiasi formuotis žandikauliai, jau nebegalime jų augimo sąskaita suformuoti taisyklingo sąkandžio greičiau.
Odontologijos klinika „Sanus“ įsikūrusi Plungėje, J. Tumo-Vaižganto
g. 34. Registruotis galima telefonais: 8 611 15551, (8 448) 50000. Darbo laikas: I–V nuo 8 iki 19 val.
Užs. Nr. S-889
mano buvo kreivi, atsimenu eidavau pas ortodontę gana dažnai, nešiojau plokšteles. breketų taip ir neprireikė, nes buvo anksti susiimta. nuo tų laikų ir dantistų nelabai bijau, nes kažkaip visad pas gerus papuldavau, kurie neišgąsdino..