
Rietavo savivaldybės bendruomenė sausio 20-ąją turėjo progą iš arčiau susipažinti su policijos pareigūnų atliktu darbu. 2016 metų veiklos ataskaitą, apžvelgdamas kriminogeninę situaciją, padalinio pokyčius, įvykusius įgyvendinant teisėsaugos reformą, nuveiktą prevencinį darbą, pristatė Rietavo policijos komisariato viršininkas Marius Vaičikauskas.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Rietavo padalinio ataskaitiniame renginyje, organizuotame praėjusį penktadienį, be pačių pareigūnų, dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, Seimo narys Jurgis Razma, klebonas Antanas Gutkauskas, seniūnai, įstaigų vadovai, nemažas būrys policijos rėmėjų.
Susirinkimas pradėtas filmuotos medžiagos, atspindinčios visų Klaipėdos AVPK struktūrinių padalinių veiklą, peržiūra. Po jos detaliau apie padėtį Rietavo savivaldybėje, kaip jau minėjome, kalbėjo M. Vaičikauskas. Viršininko teigimu, ataskaitinis laikotarpis buvo kupinas iššūkių – dirbta pasikeitusiomis sąlygomis, nes po pertvarkos komisariate liko tik 13 pareigybių iš anksčiau turėtų 24.
Pranešimų skaičius mažėja
2016 metais Rietavo policijos komisariatas iš gyventojų gavo 1 116 pranešimų – 110 mažiau nei 2015-aisiais. Didžioji jų dalis (715) priskirta C tipo įvykiams, į kuriuos būtina sureaguoti per valandą ir ilgiau, 372 vertinti kaip B tipo įvykiai, kai atvykti privaloma per 20 minučių, o 29 priskirti aukščiausio reagavimo – per 12 minučių – reikalaujančiam A tipui.
Laiku sureaguoti spėta į 96 proc. C, į 88 proc. B ir į 86 proc. A tipo įvykių.
Daugiausia
nusikalstama vagiant
Kaip pasakojo M. Vaičikauskas, nusikalstamumas mūsų šalyje sumažėjo 20 proc. Mažėja ir Rietavo savivaldybėje. Pernai užregistruotos 89 nusikalstamos veikos, o užpernai jų buvo 119.
Pradėta 80 ikiteisminių tyrimų. 37 – dėl vagysčių. Iš jų 5 – iš namų, 18 – turgavietėje ir kt. Tirtas 21 smurto artimoje aplinkoje atvejis. 5 ikiteisminiai tyrimai atlikti dėl naminės degtinės gamybos. Taip pat tirta 17 nusikalstamų veikų, padarytų viešoje vietoje.
Ištirtų veikų skaičius – 60.
Mieste nusižengimų mažiau
Didžioji dalis savivaldybės gyventojų įsikūrę kaimuose, tad ir nusikalstamų veikų daugiausia registruota ne mieste, o seniūnijose. Vagysčių Rietave įvykdyta 8, kaimo vietovėse – 29. Smurto artimoje aplinkoje atvejų kaimuose užfiksuota daugiau kaip dvigubai negu rietaviškių šeimose.
Pareigūnai ataskaitai ruošėsi labai kruopščiai. Sudarytos diagramos, atspindinčios, kokiose konkrečiai Rietavo gatvėse ar kaimuose nusikalstamos veikos padarytos. Miesto aukščiausias stulpelis – S. Nėries gatvė: joje užfiksuotos penkios nusikalstamos veikos, iš kurių net dvi – vagystės iš gyvenamųjų namų.
Diagramoje, atspindinčioje nusikalstamų veikų pasiskirstymą kaimuose, stulpelių ilgis proporcingas seniūnijų dydžiui. Aukščiausias – Tverų, paskui eina Medingėnų, Daugėdų seniūnijos. Tačiau visas jas pralenkia kišenvagių rojus – kaip atskira teritorija išskirtas Rietavo turgus. Kaip atskiri kaimai paminėtas Giliogiris (4 nusikalstamos veikos), Labardžiai (3), Lopaičiai (2), Žadvainai (2).
Komisariato vadovas M. Vaičikauskas pasidžiaugė, kad pavyko identifikuoti keletą turguje „dirbusių“ kišenvagių. Visi jie ne mūsų savivaldybės gyventojai, o atvykėliai iš Kauno, Vilniaus, Radviliškio.
Pravažiuojantieji, pasak viršininko, padaro ir nemažą dalį užfiksuotų administracinių teisės pažeidimų. 2016 metais jų nustatyta 682 (465 Kelių eismo taisyklių pažeidimai, 217 – kiti pažeidimai).
Prevencinis darbas su bendruomene
Pasidžiaugta aktyviu prevenciniu darbu, atliekamu kartu su teismų, prokuratūrų ir probacijos tarnybų pareigūnais, vaiko teisių apsaugos specialistais, socialiniais darbuotojais, mokyklų atstovais, seniūnais, skautų ir šaulių sąjungomis.
Savivaldybėje įkurtos aštuonios saugios kaimynystės grupės. Organizuotas konkursas „Saugi seniūnija – saugi Rietavo savivaldybė 2016“, jį laimėjo miesto seniūnija. Tokie konkursai, kaip sakė pranešėjas, telkia gyventojus kurti saugią aplinką, todėl nuolat auga policijos pagalbininkų gretos.
Pareigūnų atlyginimai didėja
Seimo narys J. Razma, išklausęs veiklos ataskaitą, pasidomėjo, ar po reformos įgyvendinimo pavyko padidinti atlyginimus pareigūnams, kaip tai buvo žadėta. Jam taip pat buvo įdomu, ar pasiteisino budėjimas automobiliuose.
Atsakydamas svečiui, M. Vaičikauskas neslėpė, kad užtikrinti viešąją tvarką su sumažėjusiu darbuotojų skaičiumi nėra paprasta, bet pavyksta: „Nors problemų kartais iškyla, reagavimas į įvykius užtikrinamas visą parą. Prireikus, dažniausiai savaitgaliais, formuojame papildomą ekipažą. Situacija stabili, darbinė. Galbūt yra keistinų dalykų, bet apie tai dar anksti kalbėti. Budėjimas mašinose pasiteisino – daug greičiau reaguojama į iškvietimus, nors diskomforto kabinetuose įpratusiems dirbti policininkams gal kiek ir sukelta.“
Apie policijos darbuotojų atlyginimus kalbėjo į ataskaitinį renginį atvykęs Klaipėdos AVPK viršininko pavaduotojas Ramūnas Šideikis: „Iki liepos mėnesio I grandies pareigūnas į rankas gaudavo apie 380 eurų, dabar jo darbo užmokestis ženkliai didesnis – apie 600 eurų sumokėjus mokesčius. Planuojame, kad nuo liepos mėnesio jis dar kartą didės. Tada žemiausios grandies pareigūnų alga į rankas turėtų būti 700 eurų, vidurinės – 850. Reformos siekiamybė – 1 000 eurų atlyginimas.“
Išgyvendinti smurto nepavyksta
„Per 2016-uosius Rietavo savivaldybėje užregistruoti 109 smurto artimoje aplinkoje atvejai“, – kalbėjo Telšių krizių centro psichologė Vanda Benaitienė. „Lietuva Europos Sąjungai statistiką apie smurtą turi pateikti kas dveji metai, kitos šalys – tik kas ketveri. Vien tai pasako, kokia sudėtinga padėtis mūsų šeimose“, – problemos aktualumą akcentavo viešnia.
Auga rėmėjų gretos
Per susirinkimą policijos rėmėjų pažymėjimai įteikti moksleiviams Inesai Strielčiūnaitei, Gerdai Mikutytei, Sandrai Petreikytei, Gretai Rubavičiūtei, Austėjai Vaupšaitei, Viktorijai Juškaitei, Jutai Jedenkutei, Jonui Stonkui. Taip pat suaugusiesiems – Vandai Deltuvienei, Adolfinai Norvaišienei, Loretai Vyšniauskienei, Pranui Liutkui.
Padėkos raštu apdovanotas garbės policijos rėmėjas klebonas kunigas A. Gutkauskas. Už bendradarbiavimą padėkota Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorei Daliai Baliutavičienei, Rietavo socialinių paslaugų centro direktorei Danutei Stončiuvienei, Telšių krizių centro psichologei V. Benaitienei.
Gerų žodžių iš pareigūnų sulaukė ir jų pagalbininkė iš Rešketėnų Valentina Juknienė. Moteris, į saugios kaimynystės grupę subūrusi kelių nuošalių Tverų seniūnijos kaimų gyventojus, susirinkusiesiems papasakojo apie priemones, kurių imtasi siekiant užtikrinti saugesnę aplinką vienkiemiuose gyvenantiems žmonėms.
Kolegų sveikinimų sulaukė pareigūnas Kęstutis Valančius, kuriam gruodžio 14 dieną suteiktas nekarinis vyriausiojo tyrėjo laipsnis.