Legionelės – mirtį nešančios bakterijos, kurios laukdamos tinkamo sau momento tykiai tūno vamzdynuose. Po to, kai legioneliozė pasiglemžė trijų vilniečių gyvybes, sostinės gyventojai su baime maudosi po dušu ar mėgaujasi sūkurinių vonių malonumais. Vilniuje šias bakterijas susigriebta naikinti terminiu šoku. Ar prevencinių priemonių po minėtųjų skaudžių atvejų ėmėsi UAB Rietavo komunalinis ūkis, kiek legioneliozės protrūkis įmanomas mūsų mieste, mėginome išsiaiškinti kalbindami įmonės direktorių Alvydą Rojų.
– Sostinėje trys gyventojai mirė nuo legioneliozės. Ar rietaviškiai gali būti ramūs, kad tokių atvejų nepasitaikys pas mus?
– Legionelių išties yra pilna visur ir jų pilna buvo visada. Tiesiog dar visai neseniai niekas nesugebėjo identifikuoti, nuo ko kartais numiršta žmonės, tad apie jas ir nežinojo.
Legionelioze užsikrečiama įkvėpus legionelių su infekuoto vandens dalelėmis. Ši liga labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse. Pastaruoju metu Europoje kasmet užregistruojama nuo 1 300 iki 4 600 legioneliozės atvejų. Daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių baseinų, sūkurinių vonių ir kitos vandens įrangos buityje, didėja ir galimybės legionelėms plisti. Bakterijų galimos dauginimosi vietos – dušų galvutės ir čiaupai, šalto ir karšto vandens sistemos, sūkurinės vonios, turkiškos vonios ir saunos, garų kondensatoriai, individualios kvėpavimo sistemos įranga, deguonies tiekimo sistema, individualūs vandens valymo įrenginiai. Todėl garantijų, kad tai negali atsitikti Rietave, manau, negalėtų duoti niekas.
– Kas lemia legionelių atsiradimą vamzdynuose?
– Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 25–46 °C. Žemesnėje nei 20 °C ir aukštesnėje nei 60 °C temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos. Mūsų prižiūrimuose namuose prietaisai nustatyti taip, kad karšto vandens temperatūra būtų ne mažesnė kaip 55 °C.
– Ne kartą esate sakęs, kad rietaviškiai taupo karštą vandenį. Ar taupymas, kai vamzdynuose užsistovi vanduo, nėra viena iš sąlygų šioms bakterijoms atsirasti?
– Kaip jau minėjau, Komunalinis ūkis karšto vandens ruošimo įrenginius yra sureguliavęs taip, kad karšto vandens temperatūra būtų ne žemesnė kaip 55 °C. Magistraliniuose ir cirkuliaciniuose stovuose sąlygos daugintis legionelėms yra nepalankios, bet vamzdynų atšakose, esančiose butuose, karšto vandens čiaupuose ar dušo galvutėse jos palankesnės.
Gyventojams patariame neleisti vandeniui užsistovėti. Prieš maudantis reikėtų leisti pirmajam šiltam vandeniui nubėgti srove ir tik tada įjungti dušą ar prileisti vonią. Karšto vandens taupymas gali turėti rimtų padarinių sveikatai.
– Ar po įvykių Vilniuje ėmėtės prevencijos priemonių, kurios užtikrintų, kad gyventojai karštą vandenį galėtų vartoti be baimės? Galbūt planuojate taikyti terminį šoką?
– Terminis šokas – tai legionelių naikinimo būdas pakeliant karšto vandens temperatūrą iki 66 ºC. Esant aukštesnei nei 66 ºC temperatūrai, bakterijos žūva. Rekomenduojama tokią temperatūrą išlaikyti ne mažiau kaip 25–30 minučių, atsukant visus čiaupus ne trumpiau kaip 5 minutėms.
Kadangi Rietavo komunalinis ūkis yra daugelio daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas, siekiant užkirsti kelią legioneliozės židinių susidarymui planuojama atlikti prevencijos darbus, pakeliant karšto vandens temperatūrą iki 66 ºC. Apie tai gyventojai bus informuoti atskirai.
– Kiek karšto vandens vartotojams atsieis terminio šoko sukėlimas?
– Šiuos darbus atliksime nemokamai. Gyventojams kainuos tik tiek, kiek jie išleis karšto vandens per nurodytas 5 minutes.
Tikrai baisu. Visuomet pirmiausiai nuleidziu vandeni iki visisko jo susilimo, tik tuomet juo maudausi ar leidziu i uzkimsta vonia. Aplamai labai bijau del ivairiu ligu, sukeliamu pelesio, todel vasara dareme ir remonta, apsiltinome lauko siena, kuri yra vonioje, pakeiteme vamzdynus ir isklijavome naujomis plytelemis is https://www.unideco.lt/patarimai/plyteles/vonios-plyteles dabar daug mieliau ir maudytis kai viskas tviska svara. Taip pat irengeme papildoma ventiliacija, kad nesikauptu dregme