Penktadienio popietę į Plungės kultūros centrą suvažiavo jaunieji menininkai iš visos Žemaitijos. Čia iškilmingai uždaryta XVII paroda-konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Visą mėnesį plungiškius džiuginę darbai grįžo į šeimininkų rankas, o talentingiausieji kūrėjai apdovanoti vertingais prizais.
76 autoriai, 340 darbų
Kaip kalbėjo Plungės tautodailininkus kuruojanti Jolanta Miltenė, septynioliktą kartą organizuota paroda svarbi ne tik savo ilgaamžiškumu, bet ir tuo, kad ji tiek metų draugėn suburia jaunuosius menininkus. „Šis konkursas suteikia galimybę parodyti savo darbus, pasidžiaugti kitų kūriniais, palyginti juos“, – pabrėžė kuratorė.
Šiais metais parodai-konkursui darbus pristatė 76 autoriai iš Mažeikių, Rietavo, Skuodo, Telšių, Kelmės ir, žinoma, Plungės rajono. Lankytojams, kompetentingai komisijai vertinti pateikta 340 kūrinių. Nors, kaip tvirtino J. Miltenė, jaunieji menininkai turėjo pateikti po keturis darbus, tačiau buvo ir tokių, kurie privalomuoju skaičiumi neapsiribojo ir pristatė daugiau.
Kaip ir minėta, savo simpatijas būsimiesiems tautodailininkams atidavė kultūros centre apsilankę plungiškiai, ilgamečiai konkurso draugai Boksholmo komunos (Švedija) organizacijos „Draugas draugui“ nariai, kiti rėmėjai ir, žinoma, savo darbą išmananti komisija. Jos pirmininkas – Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, nariai – menotyrininkė Jolanta Zabulytė, dailininkas Arvydas Nekrošius, skulptorius Vilmantas Ladyga.
Dovanos
Sveikindamas parodos-konkurso dalyvius, Plungės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Jurčius sakė bandantis įsivaizduoti, ką pasakytų, galvotų, kaip jaustųsi Stanislovas Riauba, dalyvaudamas šiame renginyje, matydamas, kaip jaunoji karta puoselėja žemaitišką meną. Palinkėjęs nepritrūkti kūrybinės ugnelės, vicemeras įteikė dovanėles komisijos nariams. O už žemaitiškiausią kūrinį Savivaldybės administracijos prizas atiteko Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos auklėtiniui Aurimui Gaudiešiui (mokytojas Viktoras Raibužis).
Seimo narys Andriejus Stančikas, apsilankęs parodoje, prisiminė, kad pirmajame S. Riaubos konkurse dalyvavo ir jo vyriausioji dukra, kuri šiuo metu dirba drabužių dizainere. „Galbūt tas konkursas ją įkvėpė imtis to, ką šiandien daro“, – pastebėjo jis.
Palinkėjęs dalyviams tolesnės kūrybinės sėkmės, A. Stančikas įteikė dovaną Mažeikių Kazimiero Jagmino pradinės mokyklos mokinei Amelijai Gintalaitei (mokytojas Aleksandras Novak). Už originaliai išreikštą tautiškumą jo prizas atiteko Naressai Bacheri iš Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos (mokytojas A. Novak).
Už riaubišką energingumą, entuziazmą Seimo narys apdovanojo Plungės „Saulės“ gimnazijos auklėtinį Ernestą Kurmį (mokytojas V. Raibužis), už šmaikštų patriotiškumą – Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos mokinį Modestą Batavičių (mokytoja Alma Vilnienė). Parlamentaro prizas už tautiškumą skirtas Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos mokinei Klaudijai Mickūnaitei (mokytojas A. Novak). Na, o už teigiamas emocijas – Kulių gimnazijos moksleiviui Leonui Costai (mokytoja J. Miltenė).
Rėmėjų prizai
„Didžiausia vertybė esate Jūs, Jūsų darbai, kūryba. Svarbiausia būti mene, kurti“, – sveikino susirinkusiuosius Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis apgailestavo, kad pirmą kartą per septyniolika metų šis gražus projektas nebuvo finansuojamas Kultūros rėmimo fondo lėšomis, tačiau pasidžiaugė, jog atsirado tokių, kuriems konkursas – svarbus.
Kultūros centro vadovas visų pirma įteikė draugų iš Švedijos piniginius prizus jų išrinktiems kūrėjams: Agnei Damulytei iš Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos (mokytoja Inga Šilinskaitė), Gretai Grikštaitei iš Mažeikių moksleivių namų dailės studijos (mokytoja Genė Brasienė), Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos mokinei Sandrai Leliugaitei (mokytoja J. Miltenė), Elenai Budrytei iš Mažeikių „Ventos“ progimnazijos (mokytojas A. Novak), Dovilei Jonauskytei iš Mažeikių moksleivių namų dailės studijos (mokytoja G. Brasienė), Eligijui Šmitui, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos auklėtiniui (mokytoja Lina Ruginienė), Ignui Mikalauskui, besimokančiam Mažeikių Pavasario pagrindinėje mokykloje (mokytojas A. Novak), Evelinai Jedenkutei iš Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos (mokytoja Rima Drevinskienė), Nedui Kasparui, Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos ugdytiniui (mokytoja Lina Užomeckienė), Laurai Vaitkutei iš Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos (mokytoja I. Šilinskaitė).
Jauniesiems kūrėjams atiteko ir kitų renginio rėmėjų prizai.
Lankytojų ir komisijos vertinimas
Visą mėnesį parodos lankytojai rinko savo favoritus. Daugiausia balsų už skulptūrą gavo plungiškis E. Kurmis. Už tapybą savo simpatijas atėjusieji į parodą atidavė Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokinei Godai Vaitkutei (mokytoja I. Šilinskaitė), už taikomuosius menus (amatai) – tos pačios mokyklos auklėtinei Erikai Baublytei. Daugiausia balsų už grafikos darbus nusipelnė Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos mokinė Laura Paulauskytė (mokytoja A. Vilnienė).
Ir pagaliau atėjo ilgai lauktoji akimirka: paskelbta, kurie iš 76 autorių komisijos šiais metais pripažinti pačiais geriausiais.
Palinkėjęs neužmigti ant laurų, komisijos pirmininkas J. Rudzinskas pagarsino, kad parodos-konkurso laureatais tapo šie jaunieji menininkai: tapyba – Kamilė Dačkauskytė (Mažeikių Pavasario pagrindinė mokykla, mokytojas A. Novak), taikomieji menai – Monika Norkutė (Kelmės Jono Graičiūno gimnazija, mokytoja Albina Rimšienė), grafika – Matas Jonkus (Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla, mokytojas Valdas Simutis), skulptūra – tautodailininko, medžio meistro Vyto Jaugėlos auklėtinis Platelių gimnazijos mokinys Robertas Burkevičius.
Papildomą paskatinamąjį prizą už skulptūrą komisijos pirmininkas įteikė Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos auklėtiniui Ovidijui Būtai (mokytojas V. Raibužis).
A. Nekrošius džiaugėsi, kad jauni žmonės mąsto netradiciškai, jų darbuose galima įžvelgti ir filosofinę prasmę. Dailininko specialus prizas atiteko Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos auklėtinei Jonei Virbickaitei (mokytojas V. Simutis) už kūryboje atskleistą muzikos temą. Menotyrininkė J. Zabulytė dovaną už rankšluostinę įteikė Justinui Smulkiui iš Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos (mokytoja I. Šilinskaitė).
„Malonu sugrįžti ir kiekvieną kartą pamatyti, kad Jūsų kūrybiškumas liejasi lyg iš gausybės rago“, – sveikindamas laimėtojus pabrėžė skulptorius V. Ladyga.
Šiųmetinis konkursas baigėsi, o jaunieji kūrėjai jau pradeda ruoštis kitais metais vyksiančiam.