Pernai kovo mėnesį Savivaldybėje vyko Plungės miesto ir rajono vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros darbų 2009-2011 metais pirkimo konkursas. Jį laimėjo trys mažiausias kainas pasiūliusios įmonės. Tačiau kai kam tai nepatiko. Todėl prasidėjo bylinėjimosi procesas, netgi sudaryta speciali Savivaldybės tarybos narių komisija šiam viešajam pirkimui tirti. Nors įdėta daug pastangų „teisybei“ rasti, visuomenės interesas ir teisė važinėti sutvarkytais keliais vis dėlto liko paminti. Ši paslauga gyventojams nebuvo teikiama daugiau nei pusę metų.
Savivaldybės administracija, paskelbusi Plungės miesto ir rajono vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros darbų 2009-2011 metais konkursą, sulaukė ne vieno pasiūlymo. Viešųjų pirkimų komisija, išanalizavusi, ar visos pretendentės atitinka kvalifikacinius reikalavimus, trijų įmonių pasiūlymus išsyk atmetė. Toliau konkurse nebegalėjo dalyvauti UAB „Žemaitijos keliai“, VĮ „Telšių regiono keliai“ ir UAB „Plungės Jonis“. Šios bendrovės komisijai nepateikė pažymėjimų, kad turi atestuotą statinio statybos saugos ir sveikatos koordinatorių. Tai reiškia, jog neatitiko kvalifikacinių reikalavimų.
Iš likusiųjų pretendentų atrinktos trys, pasiūliusios mažiausias paslaugų kainas: UAB „VVARFF“, UAB „Plungės lagūna“ ir UAB „Valda“. Minėtosios bendrovės pasiūlė pigiausiai atlikti Plungės miesto ir kaimo seniūnijų vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros bei remonto darbus: duobėtos asfaltbetonio dangos remontą, ištisinės asfaltbetonio dangos remontą, greideriavimą, žvyravimą, vandens pralaidų įrengimą. Bendra darbų vertė – 783 400 Lt. Savivaldybės administracija su bendrovėmis sudarė sutartis pagal darbų grupes, bet ne pagal seniūnijas. Ir tai, kaip netrukus paaiškėjo, buvo klaida.
Statybos rangos sutartys su įmonėmis sudarytos kovo 23 dieną. Kadangi artėjo projekto „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ ir Miesto šventės renginiai, bendrovės nedelsdamos ėmėsi darbų.
Maždaug po trijų mėnesių, kai dalis darbų jau buvo atlikta, įmones pasiekė žinia, kad Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas, gindamas viešąjį interesą, pateikė ieškinį, kuriuo prašė pripažinti negaliojančiu vieną viešųjų pirkimų komisijos posėdžio protokolą ir tris minėtąsias pagal darbų grupes sudarytas rangos sutartis. Be to, ieškovas reikalavo taikyti laikinąsias apsaugos priemones – uždrausti bendrovėms vykdyti statybos darbus pagal ginčijamas statybos rangos sutartis. Taigi nuo liepos mėnesio kelių priežiūros paslauga Plungės rajono gyventojams nebebuvo teikiama: nebetvarkytos asfalto duobės, nežvyruoti, negreideriuoti keliai ir t. t. Ir visa tai vien dėl netinkamos sutarčių formuluotės.
Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą, sutartyse aptiko tik vieną įstatymo neatitikimą – kad sutartys su bendrovėmis sudarytos pagal penkias darbų grupes, o turėjo būti suskirstytos į vienuolika dalių, nes tiek yra seniūnijų. Nors pažeidimas nedidelis, sutartys vis dėlto pripažintos negaliojančiomis. O tai reiškia, jog Plungės rajono savivaldybės administracija ir trys įmonės bylą prieš Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoją iš dalies pralaimėjo. Tačiau konkurso rezultatai nebuvo panaikinti. Prokuratūrą šis sprendimas tenkino, ji jo net neapskundė. Prie įmonių paslaugų įkainių teismas neprikibo. Pripažinta, jog jie – mažiausi iš pasiūlytųjų. Taigi visa kita sutartyse buvo teisėta. Tačiau bendrovės darbų negalėjo vykdyti.
Maža to, Savivaldybės taryba dar buvo sudariusi specialią komisiją, kuri tyrė minėtąjį viešąjį pirkimą. Komisija peržiūrėjo dokumentaciją, apklausė viešųjų pirkimų komisijos narius, padarė išvadas. Taigi pirkimas analizuotas daugeliu aspektų, tačiau pagrindinis dalykas pamirštas – per bylinėjimąsi ir komisijos tyrimus žmonės liko be būtinos paslaugos. O už tai nuo gyventojų kliuvo ir Savivaldybės administracijos darbuotojams, ir seniūnams, ir kelininkams.
Kadangi konkursas vyko darbams 2009-2011 metais, kitiems dvejiems metams (2010-iesiems ir 2011-iesiems) sutartys su bendrovėmis, tikėkime, bus parengtos teisingai ir pasirašytos. Tik jau ne pagal darbų grupes, o su kiekviena iš 11 seniūnijų atskirai. Taigi pusmetį važinėjus netvarkytais keliais, ateinančius dvejus metus Plungės rajono gyventojams ši paslauga jau turėtų būti teikiama. Beje, šiuo atveju nukentėjo ne tik visuomenės, bet ir įmonių, turėjusių vykdyti minėtuosius darbus, interesai – sunkmečiu iš jų buvo atimta galimybė dirbti ir duoti uždirbti savo darbuotojams.