Praėjusią savaitę Stalgėnų seniūnijos Milašaičių kaimo vaikai ir jaunimas nenuobodžiavo. Jie buvo įtraukti į tikrą darbų ir kūrybos sūkurį, kurį jiems organizavo penkioms dienoms į kaimą atvykusi devynių žmonių – jaunų architektų ir jiems talkinančių savanorių – komanda. Projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ stovykloje kasdien veiklos surasdavo apie 30–40 vaikų ir jaunuolių.
Kaip pasakojo „Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ Milašaičių komandos kuratorė Karolina Želvė, projektas, skatinantis vaikų kūrybingumą, bendruomeniškumą ir pilietiškumą, po Lietuvą keliauja jau ketvirtą vasarą. Visada pasirenkamos nedidelės gyvenvietės, kuriose – iki 1 000 gyventojų.
Milašaičiai – šeštoji šią vasarą aplankyta vietovė. Vėliau architektai ir savanoriai dar keliaus į Telšių rajone esantį Lieplaukės kaimą. Beje, svarbu tai, kad šiemet „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamos iniciatyvos „Už saugią Lietuvą“ gerųjų pavyzdžių sąrašą.
Pasak K. Želvės, „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – tai per vasaros atostogas vykstantis projektas, kuriuo siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialiųjų ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Pagrindinis tikslas – skatinti vaikus ir jaunimą būti aktyviais savo aplinkos kūrėjais, aktyvinti bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą.
Šįkart į Milašaičius (beje, dirtuvės čia buvo atvykusios ir 2013 metais) atvažiavo keturi architektai, du su jaunimu dirbantys žmonės, du menininkai ir vienas sociologas. Vietos vaikai apie galimybę įsitraukti į stovyklos veiklą buvo informuoti iš anksto.
Dvi pirmąsias dienas svečiai kartu su vaikais ir jaunimu vaikštinėjo po gyvenvietę, apžiūrinėjo viešąsias erdves, diskutavo apie tai, ko jose trūksta, dalijosi idėjomis, kol galų gale nusprendė, ką tokio nuveiks per likusias tris dienas. Šįsyk nuspręsta pagražinti skverelį, tiksliau – tarp trijų medžių sukonstruoti stoginę su laipynėmis, staliuku, suoleliais. „Vaikai sakė, kad lietingomis dienomis jie neturi kur susirinkti. Tad šis statinys jiems tikrai pravers“, – kalbėjo Karolina. Jos teigimu, pagrindiniai kūrėjai čia yra vaikai, atvykusi komanda jiems tik padeda, pataria. Tiesa, prieš imdamiesi pagrindinio darbo, jie dar sutvarkė šešis aplūžusius suolus.
Į smagią projekto veiklą buvo įtraukti ne tik vaikai ir jaunimas, bet ir visa kaimo bendruomenė. Vietos gyventojai noriai užsukdavo į stovyklą, žiūrėdavo, kas joje veikiama. Bendruomenė stovyklautojams gamino maistą, kepė pyragus, parūpino įvairių medžiagų. Na, o svečiai vietos žmones kvietė į smagius ir įdomius renginius: organizavo tinklinio turnyrą, vakaronę, kurioje K. Želvė pasakojo apie 2016-ųjų „Misiją Sibiras“ (pernai ji buvo šio projekto dalyvė), grojimo afrikietiškais būgnais pamokas ir t. t. Norinčiųjų kartu praleisti laiką atsirado gana daug.
„Labai džiaugiamės vaikais. Jie draugiški, darbštūs, iniciatyvūs. Turime ne tik mažiukų, bet ir dvidešimtmečių, kurie vakarais eina dirbti į naktinę pamainą, o dienomis prisijungia prie mūsų. Rugsėjį žadame vėl čia atvykti – norėsime sutikti vaikus, pažiūrėti, kaip laikosi mūsų statinys“, – sakė penktadienį kalbinta Karolina.