Rugsėjo 21-ąją Plungės rajono apylinkės teisme sutrumpinto proceso tvarka išnagrinėta aplaidaus ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo baudžiamoji byla. Padariusi daugiau nei 10 000 eurų žalos valstybei kaltinama alsėdiškė Genovaitė Jonušienė (g. 1972 m.).
Kaip teigė prokurorė, G. Jonušienė kaltinama tuo, kad, būdama individualios įmonės savininkė ir užsiimdama mažmenine prekyba, laikotarpiu nuo 2010 m. balandžio 1 d. iki 2013 m. sausio 31 d. siekė išvengti pelno mokesčio, tad į apskaitą neįtraukė dalies buhalterinių dokumentų (nuslėpta 80 ūkinių operacijų). Dėl to nebuvo galima visiškai ar iš dalies nustatyti asmens veiklos, jo turto, nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų dydžio arba struktūros.
Dar alsėdiškei pateikti kaltinimai tuo, kad įstatymo nustatytą laiką nesaugojo buhalterinės apskaitos dokumentų: išrašytų sąskaitų faktūrų, pardavimo dokumentų, pinigų paėmimo kvitų. Iš viso – 42.
Taip pat G. Jonušienė buvo kaltinama, kad, siekdama išvengti mokesčių, Klaipėdos apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai
(KAVMI) pateikė neteisingus duomenis ir tokiu būdu valstybei nesumokėjo 8 810,47 euro pridėtinės vertės mokesčio ir 1 528,86 euro pelno mokesčio.
Teisiamoji savo kaltę pripažino visiškai. Moteris pasakojo, kad jos įmonė veikė nuo 1993 metų. Visą laiką dirbo normaliai, prekiavo maisto, ūkinėmis prekėmis, kombinuotaisiais pašarais. Buhalterija tvarkingai buvo vedama iki 2010-ųjų. Būtent tais metais pradėjo griūti G. Jonušienės šeiminis gyvenimas, tad esą nebespėdavo, kartais ir nesužiūrėdavo visų dokumentų.
Alsėdiškė neslėpė, kad iš ūkininkų pirkdavo grūdus, bet ne visada iš jų išreikalaudavo dokumentus. Tiesa, ikiteisminio tyrimo metu ji minėjo, kad prasidėjus ekonomikos krizei nupirkdavo grūdus be dokumentų 40–50 proc. mažesne kaina, o parduodama jau išrašydavo sąskaitas.
Paklausta apie neišsaugotus dokumentus, G. Jonušienė atsakė, kad kelis kartus parduotuvė buvo apvogta, popieriai išmėtyti. Taip pat buvęs atvejis, kai parsivežtus dokumentus laikė rūsyje, o šis buvo užlietas vandens.
Anot kaltinamosios, ji nemaniusi, kad būtina taip ilgai saugoti sąskaitas faktūras, tad ir nesiėmė būdų jas atkurti.
Šiuo metu įmonei pradėta bankroto procedūra, pati alsėdiškė darbo neturi. Pragyvenimui užsidirba padėdama mamai ūkyje, išlaiko mažametį vaiką.
Prokurorė domėjosi, kaip G. Jonušienė planuoja atlyginti KAVMI pateiktą 12 999,85 euro civilinį ieškinį. „Prašysiu teismo, kad jį išdėstytų dalimis“, – atsakė kaltinamoji.
KAVMI atstovė teismui paaiškino, jog beveik 13 tūkstančių eurų civilinis ieškinys buvo apskaičiuotas remiantis specialistų išvadomis, tačiau kaltinimai pareikšti dėl 10 339 eurų, tad ir ieškinys mažinamas iki tokios sumos.
Teisiamoji dėl civilinio ieškinio neprieštaravo.
Sakydama baigiamąją kalbą, prokurorė atkreipė dėmesį, jog lengvinančia aplinkybe laikytina tai, kad G. Jonušienė nuo pat pradžių neneigė nusikaltusi, gailisi, ir prašė teismo už kiekvieną nusikalstamą veiką jai skirti baudą. Subendrinus visas skirtąsias baudas, galutinė – 7 908,60 euro. Kadangi byla išnagrinėta sutrumpinto proceso tvarka, bausmė mažintina trečdaliu – iki 5 272,40 euro. Taip pat tenkinti civilinį ieškinį. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos paimti dokumentai nuosprendžiui įsiteisėjus turėtų būti grąžinti bankroto administratoriui.
G. Jonušienės gynėjas teismo prašė skirti švelnesnę bausmę. Anot jo, nebuvo nustatyta, kad dėl nesumokėtų mokesčių moteris pagerino savo gyvenimą. Tai rodo, kad nusikalstamos veikos padarytos labiau ne apgalvotai, o nesąmoningai. „Manau, dėl šių aplinkybių bausmę reikėtų mažinti, o skiriamą baudą išdėstyti dvylikos mėnesių laikotarpiu“, – kalbėjo advokatas.
Kokį nuosprendį priims teismas, paaiškės spalio viduryje.
Kas tas 10 tukst. Girdejau Plungej kazkas tik per metus ir 100 tukst. Pajamu nuslepe…. Ir neparasot
nu taip,kas tie 10 tūkst.gaila kad jinai ne kokia partinė,tai būtų susitvarkiusi,o kur 300 tūkstančiu per viešus pirkimus nerašote a?skystos blauzdos yra ,bijote?