
Iš Estijoje, Taline, surengto tarptautinio konkurso „Eksperimenta!“ Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos buvusi ugdytinė Vytautė Petkevičiūtė grįžo nominuota. Jos paveikslas „Užtapyta Prezidentė“ pateko tarp trijų geriausių darbų.
Šiuolaikinio meno trienalėje Taline mūsų šaliai atstovavo Vilniaus, Alytaus ir Rietavo jaunieji kūrėjai. Iš Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos į renginį vyko Dailės skyriaus moksleivė Gabrielė Griciūtė ir jau mokslus baigę V. Petkevičiūtė ir Rokas Drukteinis.
Tarptautinį konkursą, kurio tikslas – pristatyti Estijoje mūsų šalies meno mokyklas, organizavo Alytaus dailės mokykla.
Vertinti buvo atsiųsta beveik 400 darbų iš dešimties pasaulio šalių. Kuratoriai atrinko 72 kūrinius iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, Vokietijos, Kanados, Slovėnijos, Suomijos, Rusijos, Turkijos ir Brazilijos. Visi jie eksponuojami šešiose pagrindinėse Talino parodų salėse ir galerijose.
Apie dalyvavimą šiuolaikinio meno trienalėje lapkričio 6 dieną konkurso dalyviai ir mokytojas Tomas Danilevičius papasakojo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos bendruomenei.
Kalbėdamas apie Estijos sostinėje patirtus įspūdžius, T. Danilevičius neslėpė susižavėjimo tuo, kad jaunųjų kūrėjų darbai pateko į galerijų, fotografijos muziejų sales, kuriose eksponuojami ir žymių menininkų kūriniai. „Renginyje buvo labai pabrėžta, kad visos išraiškos formos, kurias mokiniai naudojo trienalėje, yra priimtinos. Svarbiausia, ką norima jomis pasakyti“, – prisiminė mokytojas.
T. Danilevičiui patiko ir pats konkurso organizavimas. Dalyviai turėjo laiko pasigrožėti senuoju Talinu, aplankyti žymesnius, turistų pamėgtus objektus. Tad į Rietavą sugrįžta ne tik su renginio, bet ir paties miesto nuotraukomis.
Rietaviškiai fotografijos paslapčių mokėsi kūrybinėse dirbtuvėse. Apie ten įgytą patirtį pasakojo G. Griciūtė.
Šiuolaikinio meno trienalės komisija apdovanojo tris jaunuosius dailininkus, kurių kūriniai išsiskyrė menine išraiška. Tarp jų – V. Petkevičiūtės „Užtapyta Prezidentė“. Merginos darbas įvertintas kaip tikslus ir lakoniškas, sąmoningai analizuojantis meno ir ekonomikos santykį. Paveiksle buvo vaizduojama mūsų šalies vadovė Dalia Grybauskaitė kaip lėlė Barbė. Dėl ekonominių priežasčių jis perpieštas kaip mandala.
Apie nominaciją jai pelniusį kūrinį V. Petkevičiūtė kalbėjo: „Nutapyta Lietuvos Prezidentė buvo baigiamasis meno mokyklos darbas. Maždaug po trejų metų, užėjus didžiuliam norui tapyti, sugalvojau užpiešti paveikslą, nes neturėjau švarios drobės. Taip vieną vakarą ant jo atsirado mandala.“
Visas kūrinys akcentuoja du gyvenimo tarpsnius: Prezidentė – vaikystės svajones, pasirinkimų kryžkelę, mandala – laikotarpį, kai esi suaugęs ir pats gali priimti sprendimus, kaip ir šitą – užtapyti Prezidentės paveikslą.
T. Danilevičius sakė, kad švarios drobės nebuvimas ir tapymas ant kito paveikslo įkūnijo konkurso temą – ekonomiką.
Jaunieji kūrėjai džiaugėsi, kad konkurse vyravo labai šilta atmosfera, visi dalyviai buvo itin draugiški, salės paruoštos taip, lyg juose būtų eksponuojami ne mokinių, o profesionalų kūriniai, dėl ko kiekvienas dalyvis galėjo pasijausti lyg žinomas menininkas.
Be V. Petkevičiūtės „Užtapytos Prezidentės“, komisija atrinko Monos Bernhard „Akcijų rinką „Oracle“ (Vokietija), Elinos Puce „Laiko struktūrizavimą“ (Latvija).