Praėjusį trečiadienį Savivaldybėje vyko Plungės trišalės komisijos posėdis. Planuota aptarti UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ darbuotojų problemas, pakalbėti apie šilumos kainos pokyčius. Tačiau, vos prasidėjęs, posėdis įgavo kiek keistoką „skonį“ – iš rimtos diskusijos ėmė krypti į asmeniškumus.
Trišalė komisija, kuriai pirmininkauja Plungės rajono profesinių sąjungų centro pirmininkas Egidijus Teodoras Liepa, planavo aptarti du aktualius klausimus. Pirmiausia norėta pakalbėti apie UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ darbuotojų problemas, tačiau į posėdį neatvyko bendrovės direktorius Algirdas Razma, todėl šia tema dialogo nebuvo su kuo vystyti.
Antrasis darbotvarkės klausimas – šilumos kainos. Apie tai pasisakyti pakviesti UAB Plungės šilumos tinklų atstovai – generalinis direktorius Petras Piekus, vyr. ekonomistė Laimutė Antanavičienė ir technikos direktorius Romas Luotė.
Vyr. ekonomistė L. Antanavičienė susirinkusiesiems priminė, kad nuo praėjusių metų liepos 1-osios, pasikeitus Šilumos ūkio įstatymui, šilumos kainą sudaro dvi dedamosios: pastovioji, kuri nustatoma metams, ir kintamoji, kuri, priklausomai nuo kuro kainos, gali keistis kiekvieną mėnesį.
Iki praėjusiųjų metų lapkričio gyventojai už centralizuotą šildymą mokėjo 27,11 ct/kWh. Už lapkritį – 20,31 ct, gruodį – 21,83 ct. Už sausį vėlgi teks mokėti brangiau dėl kuro kainos. Nuo šių metų rugsėjo už šildymą gali tekti mokėti dar brangiau, nes lengvatinis (9 proc.) PVM gali išaugti iki 21 proc.
Išklausęs vyr. ekonomistės informaciją, E. T. Liepa klausimais ėmė atakuoti generalinį direktorių P. Piekų, į dienos šviesą traukdamas kelių dešimtmečių senumo įvykius. „Ar pamenate, ką 1985 metais kalbėjome Vindašiaus kabinete?“ – klausė Trišalės komisijos pirmininkas.
E. T. Liepa P. Piekui priekaištavo dėl neadekvačiai didelių šilumos kainų, vasarą kelias savaites netiekiamo karšto vandens (juolab kad jis visuomet atjungiamas tuomet, kai subjūra oras), kad nepagrįstai brangiai norima pirkti „Minijos“ katilinę ir t. t. „Kokie čia korupciniai ryšiai? Aš čia įžiūriu pinigų išplovimą“, – kaltinimais svaidėsi profsąjungų lyderis.
P. Piekus jam atsakinėjo: šilumos kaina yra pagrįsta ir patvirtinta Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės
komisijos, „Minijos“ katilinės kaina taip pat ne iš piršto laužta – ją nustatė nepriklausomi turto vertintojai, karštas vanduo vasarą netiekiamas, nes gyvybiškai būtina tinklų profilaktika. Na, o dėl gero ar subjurusio oro tomis savaitėmis, kai nėra karšto vandens, su Dievu susitarti neina. „Nesuprantu tavo pykčio – ką tau esu padaręs, kad šitaip mane puoli“, – E. T. Liepos klausė P. Piekus.
„Aš irgi nesuprantu, kas čia vyksta – ar posėdis, ar buvęs šilumininkas bando iškvosti dabartinius“, – į dialogą bandė įsiterpti Trišalės komisijos narys, Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Jonas Gasiūnas. Kiti taip pat ėmė piktintis: ar čia posėdis, ar diskusijų klubas, ar šeimyninis konfliktas? „Trišalės komisijos paskirtis yra aiškintis bendras profesinių sąjungų, darbdavių ir valdžios problemas. O jūs gerokai nukrypote į šalį“, – priekaištavo Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis.
„Mes vis vien kreipsimės į Savivaldybės tarybą ir reikalausime, kad būtų sustabdytas „Minijos“ katilinės pirkimo sandoris“, – neatlyžo E. T. Liepa.
Nors A. Razma į komisijos posėdį ir neatvyko, apie UAB „Plungės kooperatinės prekybos“ darbuotojų problemas vis dėlto kalbėta. Jas pristatė įmonės profesinės sąjungos pirmininkė Vilma Kūrienė. Anot jos, pastaruoju metu kone visiems įmonės darbininkams primygtinai siūloma keisti darbovietę – iš UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ pereiti į „Star Jobs“, užsiimančia darbininkų nuoma. „Žmonės verčiami išeiti be išeitinių kompensacijų, be to, jie netenka dalies socialinių garantijų. Ir dar nežinia, ar tuos žmones kas besamdys, ar jie paprasčiausiai liks be darbo“, – kalbėjo V. Kūrienė.
Pasak profsąjungos vadovės, bendrovė esą nebežino, kaip žmonėmis atsikratyti. „Mums kasdien pakišamas alkoholio matuoklis, be to, sugalvojo, kad, atėję į darbą, visi turime išsimaudyti. Žmonių – 80, dušai – septyni, ir tie patys – atviri. Išeina, kad į darbą turime ateiti kokią penktą ryto – kad eilę prie dušo užsiimtume“, – apie darbdavių sumanymus pasakojo V. Kūrienė.
„Kuo galit mums padėti, kad darbdaviai šitaip su žmonėmis nesielgtų?“ – klausė profsąjungos lyderė.
Trišalės komisijos nariai nutarė – žmonių likimo valiai palikti nevalia. Reikia rašyti raštą bendrovės vadovams, kviestis juos į kitą posėdį ir aiškintis, kas vyksta. Be to, apie tai bus informuotos ir asocijuotos verslininkų struktūros – Plungės pramonininkų sąjunga ir Verslo darbdavių konfederacija.