Bibliotekos – šviesą skleidžiantys knygų namai. Žiburiai, kviečiantys užeiti ir vartant raidėmis išmargintus puslapius pasinerti į ypatingą pasaulį, susitikti ir pabendrauti su įdomiausiais mokslininkais, mąstytojais ar autorių išgalvotais personažais. Knygų namai Rietave – Irenėjaus Oginskio viešoji biblioteka – gruodžio pradžioje paminėjo 80 metų veiklos sukaktį.
Jubiliejinės šventės prologe – Rietavo savivaldybės kultūros centro dramos studijos „Didžioji T“ paruošta teatralizuota kompozicija, kurioje apžvelgti bibliotekos įkūrimo metai, svarbiausi veiklos momentai.
1855 metais Irenėjaus Oginskio dvare buvo biblioteka, turtinga įvairiausių knygų, periodinės spaudos komplektų lenkų, vokiečių, prancūzų, rusų ir lietuvių kalbomis. Deja, rūmuose kilus gaisrui, leidiniai sudegė. Vėliau, 1914 metais, Blaivybės draugija atidarė biblioteką-skaityklą-arbatinę, kurioje rietaviškiai galėjo ne tik paskaityti knygų, lietuviškų laikraščių, bet ir pagurkšnoti arbatos. Tačiau Rietavo miesto bibliotekos įkūrimo data simboliškai laikomi 1937-ieji. Pirmasis jos vadovas buvo Rietavo pradžios mokyklos vedėjas Motiejus Šileika. Bibliotekoje dirbo vienas žmogus. Įstaigos fondą sudarė knygos, surinktos iš gyventojų.
Nuo 1955 metų bibliotekoje dirbo jau trys darbuotojai. Jai vadovauti pradėjo profesionali bibliotekininkė Stasė Zalepūgienė. 1965–1973 m. bibliotekos vairą laikė Aleksandra Petkevičienė, vėliau – Jovita Jovaišienė. Vadovų būta ir daugiau. 1995-aisiais bibliotekos vadove tapo Ilona Dovidavičienė. O jau 2001 metais – Ara Budreckienė. Tie metai bibliotekai buvo ypatingi – įstaigai suteiktas Rietavo savivaldybės viešosios bibliotekos statusas, prijungiant savivaldybės teritorijoje veikusias kaimų bibliotekas. Jų dabar šešios – Daugėduose, Labardžiuose, Lioliuose, Medingėnuose, Pelaičiuose, Tveruose. 2008 metais direktore paskirta Nijolė Krajinienė. 2010 metais bibliotekai suteiktas Irenėjaus Oginskio vardas. Vėliau – 2012-aisiais – knygų namams pradėjo vadovauti jauna direktorė Erika Pranckevičienė. Į jubiliejinę šventę kolektyvas įžengė vedamas laikinai vadovo pareigas einančios Ritos Dičiūnienės.
„Aš esu biblioteka. Aš nesu nei sienos, nei lentynos, net ne knygos, sustatytos eilėmis. Aš esu pasaulio išmintis, aš esu atviros durys. Įženk.“ Rietavo biblioteka bendradarbiauja su Europos Sąjungos informacijos centru. Lankytojai gali naudotis bendru skaitytojo pažymėjimu, nemokamai naudotis internetu, skaityti populiariausius laikraščius ir žurnalus kasdien. Bibliotekoje vyksta pačių įvairiausių renginių: edukaciniai užsiėmimai, susitikimai su rašytojais, parodos, šventės, knygų pristatymai, žemaitiškų skaitymų konkursai ir t. t. Ateik, prisijunk, dalyvauk su mumis kartu“, – bibliotekos vardu kvietė dramos studijos „Didžioji T“ aktoriai.
„Jubiliejiniai metai visada priverčia žvilgtelėti atgal, įvertinti praėjusį laiką, įprasminti pasiekimus, su šypsena ar liūdesiu prisiminti įvykius, paženklintus laikotarpio ar asmenybių. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad, įveikusi išbandymų, permainų ir iššūkių kelią, Rietavo savivaldybės viešoji biblioteka dabar yra jaukus, atviras kultūros židinys, puoselėjantis bendruomenės tradicijas. Šiandien mūsų šventėje yra žmonių, kurie įdėjo daug triūso, kad mūsų biblioteka gyvuotų iki šiol“, – kalbėjo renginio vedėjos, kviesdamos į sceną buvusius vadovus.
Pasidžiaugti jubiliejine data, pasveikinti sukaktuvininkų atvyko N. Krajinienė, A. Budreckienė, I. Dovidavičienė, J. Jovaišienė. Šventės nepraleido ir kolegių nepamiršo kūdikio laukimu gyvenanti direktorė E. Pranckevičienė. Viešnios linkėjo, kad Rietave būtų kuo daugiau žmonių, mylinčių knygas, o biblioteka visada išliktų traukos centru, kur skaitytojai ateitų peržvelgti spaudos, pasirinkti knygų ar šiaip pabendrauti su žmonėmis.
Augant gyventojų susidomėjimui spausdintu žodžiu, turtingėjo spaudinių fondai, plėtėsi bibliotekose siūlomų paslaugų spektras. Sunku nuspėti, kaip atrodys biblioteka ateityje. Apie tai ir kalbėjo Savivaldybės vadovas Antanas Černeckis. Sukaktuvininkams meras įteikė laikrodį, ant kurio pažymėtos svarbiausios Rietavo istorijos datos, ir piniginį čekį. Pasveikinęs jubiliatus, padėkos raštais už nuoširdų darbą ir atsidavimą apdovanojo E. Pranckevičienę, R. Dičiūnienę, Audronę Siautilienę, Danėlę Grauslienę, Vidą Dranginienę, Virginą Žadeikienę, Janiną Lenkauskienę, Romualdą Durkienę, Vilmą Piliuvienę, Daną Margevičienę, Zitą Beniulienę, Ievą Kimtienę, Andželą Dargienę, Edviną Eidukaitį.
Linkėjimų bibliotekininkų kolektyvui negailėjo ir Seimo nariai Jurgis Razma ir Andriejus Stančikas. Šiltai visus ne tik žodžiais apkabino viešnia Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė.
„Kai negali prisišaukti draugo, knyga yra šalia. Ji kartu ir skausme, ir džiaugsme“, – sveikindama sukaktuvininkus apie knygos reikšmę kalbėjo Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lidija Rėkašienė. Daug gražių žodžių bibliotekos darbuotojoms išsakė jų draugai – švietimo įstaigų, visuomeninių organizacijų atstovai ir t. t.
Susirinkusiesiems šventės proga literatūrinę-muzikinę kompoziciją pagal poeto Henriko Radausko poeziją „Gėlė pasakė vėjui“ dovanojo svečiai iš Vilniaus – aktorė Dalia Jankauskaitė ir džiazo muzikantas Vytautas Labutis.