Šiomis prasmingomis, širdį suspaudžiančiomis poetės Pranciškos Reginos Liubertaitės eilėmis šeštadienį pradėtas Sausio 13-osios – Lietuvos laisvės gynėjų dienos – minėjimo vakaras. Prisiminta viena svarbiausių mūsų šalies istorijos datų, kuri mums – kartu ir skaudi, ir džiugi. Juk tauta, nors buvo „ginkluota“ vien tik ryžtu, viltimi ir dainomis, kad ir paaukojusi žmonių gyvybių, bet sugebėjo apsiginti nuo okupantų agresijos ir išsaugoti tik prieš metus iškovotą laisvę.
Laisvės gynėjų dienos minėjimą vedė Plungės kultūros centro renginių vedimo ir organizavimo klubas „Menadė“, kuriam vadovauja Simona Gudavičiūtė.
Prisiminti skaudūs, bet labai svarbūs 1991-ųjų sausio įvykiai – masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus. Jų užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine technika ginkluota desantininkų grupė. Tačiau tauta nepasidavė – tūkstančiai žmonių savo kūnais stojo ginti neseniai
nepriklausomybę atgavusios Lietuvos. Aukų neišvengta: tąnakt žuvo 14 taikių ir neginkluotų žmonių, apie 600 buvo sužeista. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti Parlamentą kariškiai jau atsisakė. Nepasiekusi savo tikslų, sovietų armija iš užimtų objektų gana greitai pasitraukė.
Minėdamas Laisvės gynėjų dieną, Plungės kultūros centras pradėjo renginius, skirtus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.
Į kultūros centrą susirinkusiems plungiškiams koncertavo vienas iš profesionaliausių mūsų šalies chorų „Vilnius“, kurio meno vadovas – plungiškis Vladas Bagdonas, vyriausiasis dirigentas – Artūras Dambrauskas, koncerto dirigentas – Giedrius Pavilionis. Kartu pasirodė vokalinė grupė, vadovaujama Mariaus Turlajaus. Kolektyvai pristatė programą „Dainuoju Lietuvą“. Koncerte pirmiausia nuskambėjo „Tautiška giesmė“, vėliau – visų mylimos ir brangios dainos apie Lietuvą – Stasio Šimkaus „Lietuviais esame mes gimę“, Tomo Leiburo „Laisvės daina“, Giedriaus Kuprevičiaus „Skriski, skriski Lietuvėlėn“, Vaclovo Augustino „Tėvyne mūsų“ ir kitos. Be patriotinių dainų, atlikta ir puikiai žinomų populiariųjų.
Susirinkusiuosius sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. „Jau 27 metus minime Sausio 13-ąją: languose degame žvakutes, pasipuošiame neužmirštuolių žiedais, prisimename ano meto įvykius. Ką ta diena mums reiškia? Kaip turime ją minėti – su grauduliu ar švęsdami? Turbūt ir taip, ir taip, nes toje šventėje yra visko: liūdesio, aukos, džiaugsmo. Tai mūšio diena, kai žmonės, turintys tik ryžtą, stojo prieš tankus ir kareivius. Kartu tai ir pergalės diena, tad ją turime minėti pakiliai ir džiaugsmingai“, – kalbėjo meras.
Po koncerto visi pakviesti į šv. Mišias Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, o po pamaldų neįprastai gausi iškilminga eisena, nešina deglais, žvakutėmis ir traukdama patriotines dainas, nužingsniavo link Laisvės paminklo. Čia, tylos minute pagerbus žuvusiuosius per Sausio 13-osios įvykius, į susirinkusiuosius dar kartą kreipėsi meras A. Klišonis, parapijos klebonas dekanas Julius Meškauskas. Skambėjo dainos, kurias atliko Plungės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių choras (vadovė Rūta Černeckienė), „Saulės“ gimnazijos choras (vadovė Elena Klimienė), „Ryto“ pagrindinės mokyklos choras (vadovas Kęstutis Kazlauskas), lopšelio-darželio „Nykštukas“ dainininkai (vadovė Algimanta Motužienė) ir kiti.