
„Turėjau į spaudą kreiptis dar prieš trejetą metų, o ne dabar“, – pradėjo savo pasakojimą į redakciją užsukęs rietaviškis Stasys Litvinas. O tai reiškė tik viena: žmogus kalbės apie problemą, ramybės jam neduodančią jau ilgą laiką.
Kaimynų interesai susikirto prieš penkerius metus
Istorija prasidėjo tada, kai buvo rekonstruojama Žalioji gatvė, einanti tarp Lauryno Ivinskio gimnazijos ir šios įstaigos bendrabučio. Pastato, kuriame butą turi S. Litvinas su žmona Regina, buvusia ilgamete gimnazijos direktore.
Vyras pasakojo, kad nuo pat pradžių akylai stebėjo gatvės rekonstravimo darbus. Pro jo akis nepraslydo ir tai, kad normalaus aukščio šaligatvio borteliai, sudėti ties bendrabučio lauko durimis ir šalia esančios parduotuvės, baigiant tvarkyti gatvę buvo pakeisti žemesniais.
Rietaviškis iš karto suprato: kažkas čia ne taip. Aiškintis situacijos nužingsniavo pas uždarosios akcinės bendrovės „Stajūrė“ vadovę Jūratę Zofiją Staponienę. Verslininkė nuo kaimynystėje gyvenančio vyro neslėpė ėjusi į Savivaldybę prašyti, kad borteliai šalia parduotuvės būtų pažeminti, nes čia turi sustoti pirkėjų ir prekių tiekėjų automobiliai.
„Pagalvokite, valdžia nenori žlugdyti verslo, o ką daryti mums, gyventojams, kai mašinos ant šaligatvių palieka tepalų dėmes? Dar baisiau, kai žmonės nueina apsipirkti net neišjungę automobilio variklio. Be to, eismo saugumui pavojus keliamas – juk čia pat mokykla“, – išgirdęs parduotuvės savininkės atsakymą negalėjo patikėti S. Litvinas.
Kova rezultatų nedavė
Kaip mokėjo, taip kovojo pensininkas su nervus jam gadinančia situacija. Ne kartą skambino į policiją, pats ėjo kalbėtis su komisariato vadais Aloyzu Vaičiuliu ir Vaidu Kurmiu (dabar nė vienas jų Rietavo policijoje nebedirba – aut. past.). Kartą net pareiškimą rašė prašydamas įstatymo sergėtojų, kad jie užtikrintų tvarką.
Pasak S. Litvino, pareigūnas V. Kurmis tuomet buvęs su juo vienos nuomonės: automobiliams sustoti toje vietoje negalima. Keletą pažeidėjų policininkai net nubaudė. Tuometinis komisariato viršininkas A. Vaičiulis patarė S. Litvinui stebėti ir pranešti nedrausmingų vairuotojų mašinų numerius. Iš karto vyras lyg ir sutiko, bet vėliau apsigalvojo – negi jis privalo policijos darbą dirbti?
Ilgainiui S. Litvinas atlyžo. Jo kovą už savo tiesą pristabdė viltis, kad po kelerių metų padėtis pasikeis savaime. „Kartą, kai savininkei J. Z. Staponienei pasiūliau nešdintis su savo parduotuve iš pastato, jeigu jos pirkėjai ir prekių vežėjai negali mašinų tam skirtose aikštelėse pastatyti, ji man pažadėjo, kad išeis į pensiją ir uždarys įmonę. Aš patikėjau. Dabar supratau, kad mane apgavo. Praėjo keleri metai, parduotuvė vis dar dirba, nors jos savininkė, kiek man žinoma, jau sulaukė pensinio amžiaus“, – kalbėjo rietaviškis.
S. Litvinas jaučiasi apgautas
Dar labiau S. Litviną supykdė tai, kad visiškai neseniai, matyt, atliekant Daržų gatvės rekonstravimo darbus, šalia parduotuvės atsirado kelio ženklas, leidžiantis mašinoms sustoti prie parduotuvės. Net parodytas būdas, kad tai reikia daryti užvažiuojant ant šaligatvio.
Lauryno Ivinskio gimnazijos bendrabučio pastate yra ne vienas butas, ir visuose juose gyvena žmonės. „Kodėl su problema kovojate vienas, o gal prie parduotuvės sustojantys automobiliai trukdo tik Jums vienam?“ – teiraujamės.
S. Litvinas atviras – kiti pastato gyventojai čia problemos neįžiūri: „Visi jie verslininkės draugai.“
Verslininkė: „…teko kreiptis ir į merą, ir į policiją“
Susisiekėme su J. Z. Staponiene ir paprašėme pakomentuoti situaciją. Verslininkė neslėpė, kad konfliktas su S. Litvinu jai nemažai sveikatos kainavo. „Parduotuvė šiame pastate jau veikia 21 metus. Kol S. Litvinas ėjo į darbą, tol viskas buvo gerai. Tik išėjęs į pensiją, gal maždaug prieš penkerius metus, matyt, daug laisvo laiko turėdamas, pradėjo ieškoti problemų. Užkliuvome mes. Situacija tiek užkaito, kad teko kreiptis ir į merą, ir į policiją. Net pirkėjų apklausą darėme. Už tai, kad mašinos turėtų galimybę sustoti prie parduotuvės, pasirašė 96 žmonės. Absurdiška: trys darbo vietos įkurtos, mokesčius mokame ir dar privalome kovoti už teisę būti. Ir tik todėl, kad vienam žmogui kažkas nepatinka. Laimei, dabar yra pastatytas ženklas ir tiekėjai ramiai gali iškrauti prekes“, – dėstė verslininkė.
Ženklas pastatytas, bet…
Praėjusių metų birželio 21 dienos posėdyje Savivaldybės saugaus eismo komisija nutarė prie daugiabučio namo Rietave, Žalioji g. 23, įrengti nurodomąjį kelio ženklą Nr. 528 „Stovėjimo vieta“ (transporto priemonių stovėjimo vieta) su papildoma lentele Nr. 831 „Lengvųjų automobilių stovėjimo būdas“. Vykdyti šį sprendimą įpareigotas miesto seniūnas.
Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, kuris taip pat yra ir Savivaldybės saugaus eismo komisijos pirmininkas, neslėpė, kad minėtasis kelio ženklas Žaliojoje gatvėje atsirado gavus verslininkės J. Z. Staponienės prašymą nežlugdyti jos verslo – prekių tiekėjai juk turi kažkur sustoti. „Įvertinę, kad šalia parduotuvės yra pakankamai vietos vienai mašinai, pastatėme atitinkamą kelio ženklą“, – paaiškino V. Dičiūnas.
Panašiai situaciją komentavo ir Rietavo policijos komisariato Viešosios policijos poskyrio vyresnysis specialistas Aurimas Puidokas. Anot pareigūno ir Saugaus eismo komisijos nario, šis ženklas buvo reikalingas, kad mašinos galėtų sustoti prie parduotuvės nepažeisdamos Kelių eismo taisyklių.
„…problemos neišsprendžia“, –
įsitikinęs M. Litvinas
Tačiau visai kitos nuomonės apie pastatytąjį kelio ženklą yra S. Litvino sūnus, Rietavo savivaldybės tarybos narys Mindaugas Litvinas. Jo manymu, tai neišsprendžia jokios problemos, sukeliamas pavojus pėstiems eismo dalyviams. Tarybos narys įsitikinęs, kad Saugaus eismo komisija sprendimą įrengti kelio ženklą priėmė neapžiūrėjusi vietos.
„Papildomoje lentelėje nurodoma, kad mašinos turi būti statomos užvažiuojant ant šaligatvio. Tačiau automobilis užima šaligatvį ir nebėra kaip praeiti pėsčiajam. Prieš įrengiant šį kelio ženklą, pirmiausia reikėjo pasirūpinti praplatinti šaligatvį. Kitas dalykas – papildoma lentelė Nr. 831 nurodo lengvųjų automobilių be priekabos ir motociklų stovėjimo būdą, vadinasi, prekes atvežantis transportas vis tiek neturi teisės sustoti toje vietoje. Be to, lentelėje nenurodytas joks atstumas, tad tokiu būdu mašinos turi būti statomos visoje Žaliojoje gatvėje“, – kritikos Saugaus eismo komisijai negailėjo M. Litvinas.
Paklaustas, kodėl jis pats nesikreipė į Savivaldybę, politikas atsakė: „Man kaip to namo gyventojui šalia parduotuvės sustojančios mašinos netrukdo. Tačiau aš matau, kad pažeidžiamos Kelių eismo taisyklės, kad ženklas įrengtas ne taip, kaip derėtų. Dėl to žadėjau kreiptis į Savivaldybę, bet vėliau persigalvojau, pamaniau, kad sutikęs pasikalbėsiu su komisijos nariais pats.“
Taigi, kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Pakalbinus visus, paaiškėjo tik viena: kelerius metus trunkantis konfliktas kol kas neišspręstas. Dar bus ir įtampos, ir savų tiesų įrodinėjimo. O taip norėtųsi palinkėti, kad konfliktuojančios pusės surastų bendrą, abi tenkinantį sprendimą, juk nieko nėra svarbiau už sveikatą ir ramybę.