Penktadienį visa mūsų šalis šventė: buvo minima ypatinga sukaktis – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. Šventinių renginių netrūko ir Plungėje. Visą dieną mūsų mieste tvyrojo pakili, vienybės ir meilės jausmo savo šaliai nuotaika, skambėjo muzika, vyko minėjimai, koncertai, išskirtinių parodų pristatymas visuomenei, susitikimai.
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimas Plungėje prasidėjo šv. Mišiomis Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Susikaupimas ir rimtis, pagarbos šalies istorijai jausmas po maldų netruko pasklisti ir tarp šventinėje eisenoje Vytauto gatve dalyvaujančių žmonių. Eisenos priekyje iškilmingai kaip laisvės įrodymas buvo nešama išskirtinė relikvija – istorinė trispalvė – pirmoji Nepriklausomos Lietuvos laikotarpio Plungės vėliava.
Plungiškiai, pasipuošę tautine simbolika, gausiai rinkosi į Lietuvos valstybingumo šimtmečiui skirtą minėjimą prie Laisvės paminklo. Kad ši Vasario 16-oji – išskirtinė, renginyje akcentuota ne kartą. Juk tai diena, kai jaučiama ypatinga žmonių vienybė, kai vienas kitam tampame broliu, seserimi… „Širdis netelpa krūtinėje, kai regime tarp čia susirinkusiųjų tiek daug jaunimo. Matyti, kad šiandien žmonės švenčia, kad vienijasi su Lietuva, kad Nepriklausomybę mini kelios kartos“, – kreipėsi į plungiškius Savivaldybės meras Audrius Klišonis. „Saugokime Lietuvos laisvę, nes ji nėra duotybė – už ją reikia kovoti, kovoti kiekvieną dieną savo darbu, bendravimu vienas su kitu“, – kalbėjo Seimo narys Jonas Varkalys.
Kartu su plungiškiais minėjime dalyvavo ir parlamentaras Andriejus Stančikas. Jis ragino kraštiečius ateinančioms kartoms pranešti labai trumpą ir aiškią žinią: Lietuva buvo, yra ir bus.
Tylos minute pagerbus visus žuvusius už Lietuvos laisvę, sugiedojus šalies himną, Plungės padangę sudrebino salvės. Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai triskart sutartinai iššovė – už laisvę, už žuvusiuosius, kurie gynė savo šalį, ir už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Šventinį, patriotinių jausmų kupiną minėjimą savo atliekamomis dainomis papildė operos solistas Jonas Žilvinas Balsys.
Prie Laisvės paminklo prisiminta Plungės kultūros centro inicijuota meninė-pilietinė akcija „100 laiškų iš gimtinės“. Kaip sakė renginio vedėja Simona Gudavičiūtė, į vilties kupiną indą per minėjimą sudėti plungiškių vaikų rašyti laiškai bus išsiųsti po pasaulį išsibarsčiusiems mūsų kraštiečiams, kurie bus kviečiami nors per Miesto šventę sugrįžti namo. Akcija ir laiškų rašymas dar tęsiasi.
Vasario 16-osios minėjimas išskirtiniu dėmesiu apdovanojo ir dar vienos gražios iniciatyvos dalyvius – vasario 12 dieną Plungės kultūros centre vyko visuotinio diktanto rašymas. Taigi buvo paskelbti patys raštingiausieji. Moksleivių grupėje pirmoji vieta atiteko Agnei Vaičikauskytei, tarp suaugusiųjų geriausiai diktantą parašė Renata Štuikytė.
Minėjimo pabaigą paskelbė į dangų paleisti trispalviai balionai, plungiškio jaunimo muzikinis sveikinimas savo šaliai. Šventiniai renginiai vėliau tęsėsi Plungės kultūros centre, kur gyventojų laukė Panevėžio miesto simfoninio orkestro koncertas, kuriame pasirodė solistai Laima Česlauskaitė, Tomas Pavilionis ir Eugenijus Chrebtovas. Taip pat po iškilmingo minėjimo neskubantys namo miestelėnai buvo kviečiami užsukti į Senamiesčio aikštę, kur buvo surengta lauko paroda – meninė akcija „Plungė senose nuotraukose“. Fotoparodoje buvo galima išvysti išskirtinių nuotraukų, žyminčių svarbias mūsų miesto istorijos datas, parodančias, kaip bėgant metams keitėsi Plungės veidas.
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio renginiai penktadienį kvietė į Senamiesčio aikštę užsukti ir vakare. Čia vyko visuotinis pasidainavimas su Plungės miesto chorais ir vokaliniais kolektyvais, atlikėju Gediminu Norvaišu, grupe „2 Donatai“ ir kt. Didžiulį įspūdį susirinkusiesiems paliko ir ugnies spektaklis „Inferno“, fejerverkai.
Ačiū žurnalistei, kad parašė, kas vyko prie Laisvės paminklo. Nors dalyvom eisenoje, buvom prie Laisvės paminklo. Deja, nieko negirdėjom… Organizatoriai nesugebėjo pasirūpinti renginio įgarsinimu.
renginių per šventę tikrai buvo gerų, bus ką prisiminti. Taip pat liks atmintyje ir bažnyčia, kuri buvo visai nepasiruošusi tokiai šventei, atrodė kaip ubago pakasynos…