Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba neseniai atliko patikrinimą naujausioje Savivaldybės įstaigoje – Visuomenės sveikatos biure. Tiksliau – aiškinosi, ar darbuotojai į biuro specialistų pareigas priimti laikantis teisės aktų reikalavimų. Nors biuras įsteigtas vos prieš keletą mėnesių, pažeidimų ir nesusipratimų – apstu.
Direktoriavo vos 10 dienų
Priminsime, jog biuras įsteigtas 2009-ųjų birželį. Dar tuomet, kai įstaiga buvo kuriama, ne vienas Savivaldybės tarybos narys (o ką jau bekalbėti apie paprastus žmones) kraipė galvą, nesuprasdamas biuro paskirties ir būtinumo. Tačiau įstaigos atsiradimas buvo privalomas – toks nurodymas iš Vyriausybės, patvirtinusios Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros plėtros savivaldybėse 2007–2010 m. programą. „Iš viršaus“ skirtos ir lėšos biurui steigti, be to, žadama gauti ir europinių pinigų įstaigos patalpoms sutvarkyti.
Įsteigus biurą, laikinąja jo direktore buvo paskirta Aušra Šatkauskienė. Vėliau viskas vyko lyg ir pagal įstatymo raidę – paskelbtas konkursas Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pareigoms eiti. Jį, įveikusi keturias konkurentes, laimėjo Egidija Janavičienė, iki tol dirbusi analogiškoje Klaipėdos rajono įstaigoje visuomenės sveikatos specialiste.
Nors konkursas įvyko, nors laimėtoja paskirta eiti pareigas, direktoriaus Visuomenės sveikatos biuras vis vien neturi – padirektoriavusi vos 10 dienų, vadovė išėjo nėštumo ir gimdymo atostogų. Atrodo, biuras tik tik pradėjo savo veiklą, reikia viską įsukti, sustyguoti, tam būtinas stiprus vadovas, bet… Nespėjusi nieko ypatingo nuveikti (nors žadėjo pabūti porą mėnesių ir griebtis daugiau nei milijono litų vertės projekto), direktorė išėjo ilgų atostogų. Užtat paauginusi vaikelį, turės kur grįžti – jos lauks iki vadinamųjų dekretinių laimėtas postas.
Neviešino, neorganizavo atrankos
Išėjus E. Janavičienei, įstaigai laikinai ėmėsi vadovauti biuro visuomenės sveikatos specialistas Tadas Šetkauskis, anksčiau Savivaldybės administracijoje dirbęs socialiniu darbuotoju ir laikinai ėjęs Savivaldybės gydytojo pareigas. Pastarajam vadovaujant, ir atliktas patikrinimas.
Kontrolės ir audito tarnyba konstatavo, kad vadovas, suderinęs su steigėju (t. y. Savivaldybės taryba), turi tvirtinti įstaigos vidinę struktūrą ir darbuotojų pareigybių sąrašą. Tačiau šios funkcijos nebuvo vykdomos. Biuro vadovai nesikreipė į steigėją ir neprašė patvirtinti struktūros bei pareigybių sąrašo. Nustatyta, jog biuro etatus, viršydamas tarybos suteiktus įgaliojimus, patvirtino Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis. Maža to, etatų įstaigoje buvo daugiau nei leido Savivaldybės administracijos direktorius: leista 10,5, įsteigta 11.
Tikrintojai konstatavo, jog laikinasis direktorius T. Šetkauskis nepateikė dokumentų, įrodančių, kad darbuotojai įdarbinti atrankos būdu ir kad informacija apie reikalingus specialistus buvo paviešinta. Laikinasis direktorius kontrolės ir audito tarnybai paaiškino tik tiek, kad tuometinė įstaigos vadovė A. Šatkauskienė apie laisvas darbo vietas buvo informavusi darbo biržą. Taigi darbuotojų ieškota taip lyg tai būtų ne Savivaldybės, o privati įstaiga.
Pats vadovas – be diplomo
Daug pažeidimų aptikta ir patikrinus, ar biuro darbuotojai atitinka jų pareigybėms keliamus kvalifikacinius reikalavimus. Nustatyta, jog iš dvylikos darbuotojų net šeši tų reikalavimų neatitinka!
Pavyzdžiui, kad ir pats laikinasis įstaigos vadovas T. Šetkauskis. Ir sveikatos apsaugos ministro, ir to paties Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus įsakymuose nurodyta, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, vykdantis vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą, privalo turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, visuomenės sveikatos bakalauro laipsnį. Deja, T. Šetkauskis kol kas baigęs tik vidurinę mokyklą, tačiau jam suteiktos gana atsakingos pareigos – patikėta rūpintis visuomenės sveikata. O gal pagrindinis jo koziris kelyje į įstaigos vadovo postą buvo narystė socialdemokratų partijoje? Beje, neblogą užnugarį Savivaldybėje turėjo ir konkursą laimėjusi E. Janavičienė – Savivaldybės administracijos Bendrajam skyriui vadovauja jos anyta Ona Janavičienė.
Biuras į visuomenės sveikatos specialisto pareigas priėmė aštuonias moteris. Trys iš jų – Margarita Mikašauskienė, Jūratė Špiliauskaitė ir Erika Skuodaitė – į darbą priimtos nesilaikant nei ministro, nei biuro direktoriaus nustatytų reikalavimų. Mat M. Mikašauskienė nėra dirbusi sveikatos priežiūros specialiste mokykloje, be to, nepateikė pažymėjimo apie papildomų visuomenės sveikatos priežiūros kursų baigimą. J. Špiliauskaitė pateikė tik brandos atestatą, įrodantį jos turimą vidurinį išsilavinimą. E. Skuodaitė, nors ir baigusi Šiaulių universitetą, tačiau jos išsilavinimas – edukologijos bakalauro kvalifikacinis laipsnis ir mokytojo profesinė kvalifikacija – pareigybei keliamų kvalifikacinių reikalavimų neatitinka.
Dar dvi darbuotojos – Reda Liutikienė ir Nijolė Gedrimienė – sveikatos apsaugos ministro keliamus reikalavimus atitinka, tačiau biuro direktoriaus įsakymu patvirtintų kvalifikacinių reikalavimų – ne. Bėda ta, kad šiuo atveju direktorius kelia didesnius reikalavimus nei ministras, o tai – taip pat pažeidimas.
Tikrintojai Visuomenės sveikatos biuro direktoriui rekomendavo darbuotojus priimti laikantis teisės aktų reikalavimų, nekelti įstaigos darbuotojams didesnių reikalavimų nei kelia sveikatos apsaugos ministras, viešinti informaciją apie laisvas pareigybes.