Plungės rajone yra net kelios aktyviai veikiančios jaunimo organizacijos. Vienos skaičiuoja ilgus gyvavimo metus, kitos įsikūrusios neseniai. Visas jas vienija ne tik tai, kad jų veikloje dalyvauja jauni žmonės, bet ir tai, kad jie nebijo rizikuoti, eksperimentuoti, drąsiai siūlyti savo idėjas. O kartais organizacijos susijungia į būrį ir nuveikia labai daug.
Praėjusių metų pabaigoje vienam aktyviam jaunuoliui iš Alsėdžių, šiuo metu studijuojančiam Kaune, kilo mintis suvienyti visas rajono jaunimo organizacijas ir drauge paruošti kokią nors ypatingą dovaną valstybės atkūrimo šimtmečiui. Šiam vienybės proveržiui ir data pasirinkta neatsitiktinai – 2018-ųjų vasario 16-oji. Idėjos autorius Jonas Mockūnas sumanė pakviesti visus jungtis į bendrą veiklą ir būtent šią dieną įamžinti didžiuliu bendru darbu – nupieštu Nepriklausomybės Akto signataro Stanislovo Narutavičiaus portretu ant jo vardu pavadintos gimnazijos Alsėdžiuose sienos.
Sumanymui pritarė ir į darbą įsitraukė net 70 jaunų žmonių iš jaunimo klubų „Interact“ ir „Indigo“, nevyriausybinės organizacijos „Krantas“, Lietuvos moksleivių sąjungos Plungės skyriaus. Atsirado ir skeptikų, kurie bandė įtikinti, kad „per vėlai“, „turim pirmiausia Plungėj ką nors padaryt“, „reikėjo seniai pradėt“. Visas negatyvias mintis nuvaryti šalin ir susivienyti kaip niekada padėjo savo srities profesionalai: Tomo Danilevičiaus dizaino studijos dizainerė Lina Sabaliauskienė, Tomas Danilevičius, Savivaldybės architektas Tomas Jocys, verslininkas Petras Gotautas, UAB „Plungės baldai“ vadovas Kęstutis Buividas, patikėjęs savo patalpas darbams atlikti, ir kiti.
J. Mockūnui pavyko suburti labai tinkamą komandą. Idėjos koordinatore tapo Gintarė Petraitytė, reklamos koordinatore – Vesta Radikaitė, „100-mečio nakties“ koordinatore – Ieva Pilitauskaitė. Paramos paieškoms vadovavo Julius Zaboras. Proceso fotografė – Goda Butrimaitė, laiškų ir kvietimų kūrėja – Eglė Anužytė.
Ruošdamasis iniciatyvos pristatymui, jaunimas gamino marškinėlius „Narutavičius 1918“, kurie buvo savotiškas padėkos ženklas visiems, padėjusiems įgyvendinti idėją.
Signataro paveikslas buvo piešiamas ant dešimties atskirų lapų Plungėje ir tik prieš pat Vasario 16-osios iškilmes atvežtas į Alsėdžius. Dvi dienas Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos pastato viena siena buvo uždengta juodu audeklu. Norintieji sužinoti, kas po juo slepiasi, vasario 16 dienos pavakarę buvo pakviesti į rajono jaunimo organizacijų iniciatyvos „Narutavičius 1918“ pristatymą.
Didžioji dalis šiame procese dalyvavusių jaunų žmonių visą atmintiną dieną praleido renginiuose Alsėdžiuose. Į miestelį atvykę gerokai iš ryto, jie patys smalsiai stebėjo, kas gi slepiasi po ta juoda uždanga, bet pasinėrę į kitus renginius smagiai sulaukė atidarymo valandos.
Plungiškiai kartu su jaunimo delegacija iš Lenkijos Golub-Dobrzyno miesto ir kitais svečiais pirmiausia dalyvavo tradiciniame pėsčiųjų žygyje į Telšių rajone esantį Brėvikių kaimo dvarą, kuris iki šiol vietinių vadinamas „Narutavičių dvaru“, dalyvavo ir pagerbiant signataro atminimą prie jo kapo Alsėdžių kapinėse.
Prasidėjus portreto atidengimo ceremonijai, pirmiausia padėkota idėjos sumanytojui J. Mockūnui ir viso proceso koordinatorei G. Petraitytei. Jiems ir merui Audriui Klišoniui buvo patikėta (padedant Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams) atidengti signataro portretą.
Savivaldybės vadovas A. Klišonis sakė, kad kilti nebuvo baisu – smagu buvo pirmam pamatyti, ką jaunimas padarė – nuo idėjos atsiradimo, jos išplėtojimo iki galutinio įgyvendinimo. „Labai džiugu, nes dabar Stanislovo Narutavičiaus gimnazija turi savo veidą ir šiandien ši mokykla yra visiškai kitokia“, – pabrėžė meras.
Gavęs žodį, J. Mockūnas pirmiausia dėkojo visam jaunimo kolektyvui ir tiems, kurie patikėjo jo idėja. „Nepaisant nieko, mokykla turi gal net didžiausią Lietuvoje portretą. Man tai yra nerealu, todėl visiems labai labai ačiū“, – neslėpė džiaugsmo Jonas.
Padėjusieji įgyvendinti iniciatyvą buvo apdovanoti specialiai šiai šventei pagamintais marškinėliais „Narutavičius 1918“.
Jaunimo atstovai buvo išsiuntę laiškus visiems 141 Seimo nariui. Smagu, kad iš daugumos gavo atsakymus, o trys – Eugenijus Gentvilas, Algimantas Kirkutis ir Andriejus Stančikas – Vasario 16-osios popietę praleido kartu su Plungės rajono jaunimo aktyvu.
E. Gentvilas kalbėjo, jog Alsėdžiai yra svarbus istorinis faktas vien tuo, kad čia pagerbiami net du iš dvidešimties Nepriklausomybės Akto signatarų. „Stanislovo Narutavičiaus bruožus aš gerai įsidėmėjęs, todėl mano pirmas įspūdis, kad atkurta teisingai ir didingai“, – tvirtino svečias. E. Gentvilas padovanojo mokyklai vieno žymiausių Nepriklausomybės šauklių Romualdo Ozolo išleistus užrašus, pavadintus „Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Jų iš viso buvo 21, bet surasta 20 – tiek nuo šiol ir bus papildytas gimnazijos istorinių knygų fondas.
Parlamentaras A. Stančikas sveikino alsėdiškius dvigubos šventės proga ir linkėjimus skyrė pirmiausia jaunimui, priminė istorines protėvių kovas ir kvietė saugoti ir branginti savo kraštą. Jam antrino kitas Seimo narys – A. Kirkutis. Jis paminėjo Vydūno laišką Jonui Basanavičiui, kuriame rašoma, kad „lietuviai yra Apvaizdos paskirti apreikšti pasauliui žmogiškumą“. „Jeigu mes būsime kartu, visada viską įveiksime“, –
teigė svečias, linkėdamas visiems nepamiršti Dorovės ir Meilės, Teisingumo ir Garbės.
Rajono jaunimo organizacijos gimnazijoje smagiai ir turiningai leido nepamirštamo šimtmečio naktį. Gerokai prieš vidurnaktį neįsipareigojamai padiskutuoti prie jų prisijungė mero patarėjas Mantas Česnauskas, jaunimo reikalų koordinatorė Jurga Venckuvienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus laikinasis vedėjas Gintautas Rimeikis. Visi jie buvo pristatyti kaip jaunieji Savivaldybės politikai, todėl ir klausimų sulaukė pačių netikėčiausių ir verčiančių susimąstyti.
Ir po koncerto alsėdiškiai ir svečiai dar nesiskirstė namo. Jų laukė Alsėdžių seniūnijos ir Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių skyriaus dovana – karšta arbata ir kareiviška košė. Užkandus gimnazijos aktų salėje prisiminti senuosius lietuviškus šokius ir žaidimus kvietė Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spėgėns“.
Alsėdžių Stanislovo
Narutavičiaus gimnazijos archyvo ir fotografės Linos Matuzienės nuotr.