![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Kovo 11-ąją plungiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į tradicinį, jau tryliktus metus iš eilės vykstantį, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Suvartukas“ organizuojamą tarptautinį liaudies šokių ir muzikos festivalį „Laisvės vaikai“. Be vietinio kolektyvo, savo programą žiūrovams pristatė svečiai iš Šakių, Kuršėnų, Latvijos ir Ukrainos.
Šventė pradėta Plungės kultūros centro jungtinio choro daina ir sugiedota „Tautiška giesme“.
Pirmieji susirinkusiuosius pasveikino Lietuvos moksleivių sąjungos Plungės skyriaus atstovai, vykdantys akciją „Laiko kapsulė“. Šioje kapsulėje – mūsų šalies mokyklų bendruomenių nuotraukos. Ji per 35 miestus keliaus iki birželio 1 dienos. Atgabenta į Vilnių 100 metų bus saugoma Valstybės pažinimo centre. Ir tik praėjus šimtmečiui bus atidaryta.
Vicemeras Mindaugas Jurčius, tardamas sveikinimo žodžius Kovo 11-osios proga, akcentavo, kad, prieš šimtą metų paskelbus apie nepriklausomą Lietuvą, jos laisvė truko 22 metus, o dabar atkurta nepriklausomybe lietuviai džiaugiasi jau 28 metus. „Dirbkime taip, kad laisva Lietuva dar gyvuotų dešimtmečiais, šimtmečiais, kad niekam nebekiltų minčių jos okupuoti“, – kalbėjo mero pavaduotojas. Vėliau M. Jurčius kartu su savanoriais išvyko padėti vainiko ant signataro Bronislovo Lubio kapo.
Plungiškius ir festivalio dalyvius taip pat sveikino Seimo narys Jurgis Razma.
Pirmieji į sceną žengė festivalio organizatoriai – studijos „Suvartukas“ nariai.
Šis kolektyvas įkurtas 2000-aisiais. Šiuo metu tautinių šokių mokosi apie 220 vaikų ir jaunuolių. Jiems vadovauja Ilona Baltikauskaitė. „Suvartukas“ sėkmingai atstovauja Plungei Pasaulio lietuvių ir Moksleivių, miesto ir Žemaitijos dainų šventėse. Dalyvauja įvairiuose vaikų ir jaunimo tautinės muzikos ir šokių festivaliuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Koncertavo Turkijoje, Italijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Velse, Makedonijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Gruzijoje ir kitur. Kolektyvas – Lietuvos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių konkurso „Aguonėlė“ daugkartinis laureatas.
Šokius trypė „Suvartuko“ visų amžiaus grupių nariai. Kiekvienas pasirodymas sulaukė žiūrovų audringų plojimų.
Šeimininkai sceną užleido svečiams iš Latvijos – Bauskės miesto vaikų ir jaunimo centro ansambliui „Memelite“.
Kaip sakė renginio vedėja, „Memelite“ įkurtas 1991 metais. Ansamblio pavadinimas kilęs nuo vienos iš trijų per Bauskę tekančių upių. Kolektyve dabar šoka daugiau kaip du šimtai 3–20 metų šokėjų. Be to, kad koncertuoja savo šalyje, lankosi ir užsienyje: pabūta jau vienuolikoje valstybių. Nuo pat įkūrimo ansambliui vadovauja Ligita Irbitė.
Ir kaimynų pasirodymas nepaliko abejingų. Visus tarsi užkerėjo vaikinų ir berniukų šokis. Žiūrovai negailėjo nei garsių plojimų, nei šūksnių „bravo!“
Nuo latvių šokių įkaitusią sceną perėmė Kuršėnų kultūros centro vaikų liaudiškų šokių studija „Diemedėlis“.
Šio kolektyvo veikla prasidėjo 1993-iaisiais. Šiuo metu jį lanko per 60 Kuršėnų miesto vaikų. „Diemedėlis“ dalyvauja Pasaulio lietuvių ir Moksleivių dainų šventėse. Taip pat dažnas dalyvis įvairiuose respublikiniuose tautinių šokių konkursuose, tarptautiniuose festivaliuose. Kolektyvo vadovė – Loreta Lydeikienė.
Plojimais kuršėniškius palydėjus, plojimais sutikta Šakių kultūros centro jaunimo liaudiško šokio grupė „Pynė“, kurią lanko 60 narių.
„Pynė“ jau atšventė 20 metų veiklos jubiliejų. Per šį laiką dalyvauta Lietuvos dainų ir šokių, Moksleivių dainų šventėse. Koncertinės programos rodytos tarptautiniuose festivaliuose, dalyvauta ir vykdyta nemažai tarptautinių projektų. Prieš metus kolektyvas apdovanotas Lietuvos nacionalinio kultūros centro
nominacija „Aukso paukštė“ kaip geriausia jaunimo liaudies šokių grupė. Jaunuolius šokio moko Vitalija Venienė.
Lietuvius vėl pakeitė svečiai iš kaimyninės Latvijos. Šį kartą žiūrovams gerų emocijų padovanojo Cesio kultūros ir turizmo centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių kolektyvas „Randinš“ (vadovė Sandra Barniecė).
Kolektyve šoka 150 4–18 metų vaikų ir jaunuolių. Įkurtas 1999 metais. „Randinš“ – Latvijos moksleivių dainų švenčių dalyvis, daug keliauja ir koncertuoja. Dalyvavo ir Latvių dainų šventėje Kanadoje.
Ir festivalio pabaigoje – visų taip laukta vaikų liaudies šokių ansamblio „Dana“ iš Ukrainos miesto Černomorsko programa.
Ansamblį „Dana“ 1998 metais įkūrė ir jo veiklą organizavo choreografė Natalija Ivanova. Keturiose amžiaus grupėse šoka daugiau nei 70 vaikų. Šiemet 20 metų jubiliejų minintis kolektyvas jau aplankė ne vieną užsienio valstybę. Jo programa, susidedanti iš originalių kūrinių, apibūdinančių Ukrainos žmonių mentalitetą, visur sutinkama ir išlydima su dideliu susidomėjimu ir draugiškumu, žinoma, ir su plojimų jūra.
Plungiškius temperamentingi ukrainiečių šokiai sužavėjo. O vaikus į Plungę atlydėjusių mamų daina žiūrovus privertė net atsistoti.
Pustrečios valandos trukęs festivalis neprailgo nė vienam atėjusiam pasidžiaugti ne tik savo krašto, bet ir kitų šalių tautiniais šokiais. Už ugningų pasirodymų siautulį Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis dėkojo ne tik kolektyvų vadovams, bet ir šokančių vaikų tėvams. Nuskambėjus paskutiniam festivalio akordui, šokėjai skirstytis neskubėjo – juk taip smagu pabūti bendraminčių rate, susipažinti ir susirasti naujų draugų. Ir, kaip sakė R. Matulis, jaunimas kuria Europą.