
Maltos ordino narių ir savanorių altruistinė, humanitarinė, medicininė, labdaros principu paremta veikla jau beveik tūkstantį metų plėtojama daugelyje pasaulio valstybių. Ištakos siekia 1048 metus, kai Šventąją Žemę lankantys krikščionys įgijo leidimą Jeruzalėje statyti bažnyčią, konventą ir ligoninę, kuri rūpintųsi atvykstančiais piligrimais. Tada susikūrė vienuoliška Šv. Jono bendruomenė, vėliau pavirtusi viena didžiausių pasaulio pagalbos organizacijų.
1530 metais Šv. Jono ordinas gavo Maltos ordino vardą. Buvo keliama vienintelė sąlyga – likti neutraliam galimoje kovoje tarp krikščioniškų valstybių. Daugiau kaip 250 valstybinio gyvenimo Maltoje metų ordinas, išlaikydamas stipriausią karinį laivyną Viduržemio jūroje, buvo svarbus Europos krikščionių atramos punktas, ginantis nuo islamo ekspansijos.
Tai – suverenus tarptautinės teisės subjektas, turintis savo konstituciją, pasus, antspaudus ir viešąsias įstaigas, palaikantis diplomatinius santykius su 104 pasaulio valstybėmis. Atpažinimo ženklas-emblema – baltas aštuoniakampis kryžius, žinomas Maltiečių kryžiaus vardu, raudoname fone.
Maltos ordinas yra neutralus ir nesikiša į politiką, todėl yra efektyvus tarpininkas tarp konfliktuojančių šalių ir gali padėti karinių konfliktų metu. Maltiečių pasaulinės greitosios pagalbos tarnybos „Malteser International“ atstovų galime pamatyti visuose karštuose pasaulio taškuose, kur įvyko gamtos katastrofos ar prasidėjo kariniai konfliktai, kur yra pabėgėlių ar aštrių socialinių problemų, epidemijų.
Maltos ordino, kurio moto – „Tikėjimo saugojimas ir pagalba vargstantiems“, pagalbos tarnyba Lietuvoje įkurta 1991-aisiais. Šiuo metu tai viena didžiausių socialinės pagalbos organizacijų šalyje, vienijanti keletą tūkstančių narių – savanorių. Jų gretos kasmet vis gausėja. Maltiečiai šalyje vykdo dešimtis labdaros, socialinės pagalbos projektų: vienišų skurstančių senolių maitinimas, ligotų pagyvenusių žmonių socialinė priežiūra namuose, vaikų ir jaunimo iš socialinės rizikos šeimų dienos centrų kūrimas, neįgaliųjų pavežimo paslaugų teikimas ir kt.
Tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje šios organizacijos tikslai yra padėti labiausiai pažeidžiamiems ir skurdžiausiems gyventojams – seniems, vienišiems, turintiems negalią, taip pat socialiai remtiniems vaikams. Dėl to labai svarbu sukurti mūsų šalyje efektyvų socialinės pagalbos paslaugų tinklą, surenkant veiklius ir iniciatyvius savanorius ir nukreipiant juos į pagalbą vargstantiems. Vienas iš tikslų – skatinti jaunimą įsijungti į socialines, pagalbos teikimo iniciatyvas, rengti viešųjų ryšių akcijas, atkreipiant visuomenės dėmesį į labiausiai pažeidžiamus žmones ir pagalbos jiems reikalingumą.
2017 metų rugsėjo 4 dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybėje premjeras Saulius Skvernelis ir Maltos ordino didysis kancleris baronas Albrechtas von Boeselageris pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Tuo numatoma Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) veiklą dar labiau plėsti mūsų šalyje ir prisidėti prie tarptautinių misijų.
Skurdo vertinimo statistikos duomenys liudija, kad ši veikla Lietuvoje itin aktuali ir reikalinga. Apie trečdalis gyventojų yra ties skurdo riba, beveik ketvirtadalis vaikų gyvena finansinį nepriteklių patiriančiose šeimose.
Plungės mieste maltiečiai savo veiklą plėtoja ligoninėje ir „Saulės“ gimnazijoje, kurioje yra įsikūręs neformaliojo švietimo būrelis „Jaunieji maltiečiai“. Jam vadovauja mokytoja Jolanta Mažuknė. Moksleiviai mielai įsitraukia į šią veiklą, savanoriauja, padeda vienišiems senoliams. Taip jaunas žmogus, ieškodamas prasmės gyvenime, neretai šioje veikloje atranda save, ir ši iniciatyva dažnai jį lydi gyvenimo kelyje.
Plungės ligoninės maltiečių gretose šiuo metu yra 15 narių – savanorių. Tai – gydymo įstaigos darbuotojai. 18 yra prijaučiančių ir padedančių organizuojant šią veiklą ir atliekant darbus. MOPT Plungės grupei vadovauja ligoninės direktorius Antanas Martusevičius.
Maltiečių iniciatyva Plungės ligoninėje siūloma naudotis ramentais, vaikštynėmis, invalidų vežimėliais, kitomis slaugos priemonėmis. Yra baldų – stalų, kėdžių, kuriuos galime dovanoti nepasiturinčioms šeimoms, auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus.
Ligoninėje kaskart guli apie 10 nelankomų, artimųjų globa ir rūpesčiu negalinčių džiaugtis žmonių. Todėl tokiems ligoniams itin džiuginanti būna vykdoma akcija „Skanėstas vargstančiajam“, kurios metu išnešiojamos bandelės, sausainiai, kiti gardūs duonos gaminiai iš kepyklos.
Vaikams ir suaugusiesiems, jeigu reikia, dovanojame striukių, įvairių kitų drabužių, skyriuose dalijame sauskelnes, neperšlampamus lovų paklotus. Žmones pradžiuginame vitaminais, maisto papildais.
Ligoninės maltiečiai turi ištikimų rėmėjų, tiekiančių savo įmonių gaminamą produkciją ir taip gera valia prisidedančių prie šios kilnios misijos sklaidos Plungėje.
Lapkričio 1–2 dienomis vykdėme akciją „Nė vieno kolegos kapo be žvakelės“. Lankėme išėjusių anapilin buvusių ligoninės medikų kapus. Uždegėme žvakeles, pagerbėme kolegų atminimą tylos minute. Taip pat palikome degančias žvakes ant apleistų kapų, kurių jau niekas nebelanko.
Gruodžio 8-ąją per eglutės įžiebimo šventę organizavome akciją „Maltiečių sriuba“, kurios metu surinktos aukos naudojamos veiklos plėtrai. Esame užsibrėžę įvairių ateities veiklos planų.
Labai svarbu suprasti, kad Maltos ordino pagalbos tarnyba nesiekia dubliuoti ar pakeisti valstybinių socialinių institucijų veiklos. Maltiečių veikla paremta savanoriška ir labdaringa geros valios žmonių iniciatyva, padedančia sunkiai besiverčiantiems, skurdžiai gyvenantiems.
Kviečiu geros valios ir vidinės šviesos kupinus žmones prisidėti prie tarptautinės Maltos ordino pagalbos tarnybos veiklos. Plungės ligoninės MOPT savanoriai jums gali suteikti reikiamą informaciją telefonu 8 645 23530.