
Prieš kelis mėnesius plungiškius pasiekė žinia, kad UAB „Saukupa“ mūsų mieste žada imtis Lietuvoje dar negirdėtos ir nematytos veiklos – medicininių atliekų perdirbimo. Daug kas, pamanę, jog tai bus kažkas panašaus į Rietavo utilizacijos fabriką, šią žinią priėmė skeptiškai. Dabar jau sklando gandas, kad medicininių atliekų perdirbėjai, negavę Savivaldybės „vizos“, iš Plungės traukiasi. Ar tiesa?
Nuo pradžių – skeptiškas požiūris
Dar praėjusiųjų metų pabaigoje UAB „Saukupa“ paskelbė apie planuojamą naują ūkinę veiklą – medicininių atliekų perdirbimą. Išgirdę šią naujieną, rajono vadovai „Saukupos“ atstovus pasikvietė į Savivaldybę, tiksliau – į Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto pasėdį paaiškinti, kur, ką ir kaip bendrovė ketina daryti.
„Saukupai“ atstovavę direktoriaus konsultantas Ričardas Jovaiša ir ekonominės plėtros asociacijos „Westin“ atstovas Raimundas Vaitiekūnas tuomet informavo, jog Plungėje planuojama statyti italų gamybos H 150 serijos konverterį, apdorosiantį ir sterilizuosiantį visas medicinines atliekas – nuo švirkštų iki žmogaus kūno dalių. Tiesa, Lietuvoje to kol kas nėra, tačiau Italijoje, Graikijoje, Kroatijoje ir kitose šalyse medicininės atliekos apdorojamos būtent tokiuose konverteriuose. Juose atliekos smulkinamos bei apdorojamos aukštoje temperatūroje. Jos nedeginamos. Galutinis produktas – briketai – būtų gabenami į Vokietiją ir ten kaip kuras naudojami sunkiosios pramonės aukštakrosnėse. Taigi tai nebūsianti utilizacija.
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai tuomet purtė galvas. Esą Pramonės prospektas, kuriame įsikūrusi „Saukupa“, – vakarinėje miesto dalyje, todėl, vyraujant vakarų vėjams, link miesto nuolat bus nešami ir nemalonūs kvapai, ir teršalai. Įtarimų kėlė ir tai, kad apie projektą nepateikiama išsami informacija, jis nė su kuo nederinamas, neatliktas poveikio aplinkai vertinimas.
Staiga prireikė vertinimo
Vėliau „Saukupos“ planai dar svarstyti Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente, jie pristatyti ir Savivaldybės administracijai. Tiesa, tada bendrovės atstovai jau kalbėjo ne apie H 150, o apie H 200 konverterį, kuris būsiąs kur kas saugesnis ir patikimesnis. H 200 esąs visiškai sandarus, perdirbimo procesas vykstąs uždaru ciklu. Jo metu niekas neišsiskiria – nėra nei dūmų, nei garų, nei skysčių. O tai reiškia, jog nebūsią jokių teršalų ir jokių kvapų.
Dar tuomet, kai „Saukupa“ rengėsi statyti H 150 serijos konverterį, Šiaulių aplinkos apsaugos departamentas buvo pateikęs išvadą, jog poveikio aplinkai vertinimas nereikalingas. Tačiau Savivaldybės administracija neatlyžo – tegu atlieka vertinimą, o tada ir spręsim – leisti ar ne. Atsižvelgdamas į šį Savivaldybės administracijos reikalavimą, ir departamentas ėmė reikalauti, kad bendrovė atliktų poveikio aplinkai vertinimą. „Saukupa“ imtis šios procedūros atsisako.
Kaišioja pagalius?
Anot „Saukupos“ atstovo R. Jovaišos, viskas vyktų sklandžiai, jei Savivaldybė nekaišiotų pagalių į ratus. „Labiausiai užkliūvame merei ir Savivaldybės administracijos direktoriui. Jiems esą nereikia verslininkų, kurie teršia aplinką“, – kalbėjo R. Jovaiša.
„Saukupos“ atstovo teigimu, iš pradžių Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento požiūris į jų veiklą buvo gana palankus. Ir jokio poveikio aplinkai vertinimo nereikėjo. Tik vėliau, kai buvo gautas raštas iš Plungės rajono Savivaldybės administracijos, ir departamento reikalavimai pasikeitė. „Dabar to vertinimo jau reikia, nors mes numatėme rengti visiškai saugų konverterį“, – sakė R. Jovaiša.
O koks tas Savivaldybės administracijos raštas? Pasak R. Jovaišos, tai Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui pateiktas skundas, kuriame abejojama „Saukupos“ veikla – esą visuomenė gali būti tuo nepatenkinta, be to, Lietuvoje nesą analogų, todėl nėra su kuo palyginti ir pan.
Nes nerėmė partijų?
„Nedavėm kyšio, jokios partijos neparėmėm, todėl, manau, ir kaišiojami pagaliai“, – drąsiai kalbėjo R. Jovaiša. Kodėl jis taip mano? „Iš kai kurių partijų narių atsigirdome, kad jas reikėtų paremti. Ir supratome – jei neremsime, toli nevažiuosime“, – atsakė „Saukupos“ atstovas.
R. Jovaišos žiniomis, jokios partijos dešimčia tūkstančių neparemsi, reikia daugiau. „Jei remtume, aišku, ir savo projektą prastumtume. Bet kodėl turime stumti – juk ne kanapes ar aguonas auginsime, ne nusikalstama veikla užsiimsime. Plungei siūlome gerą dalyką, bet jeigu jo nereikia…“, – kalbėjo R. Jovaiša.
Taigi jei Plungei „Saukupos“ ir jos projektų nereikia, bendrovė turi planų sukti kitu keliu. Tiesiog pasiieškoti vietos kitur. Pavyzdžiui, Klaipėdoje. Pasak R. Jovaišos, šiuo metu bendrovė derasi su Klaipėdos apskrities valdžia, kuri esą siūlanti konverterį statyti šalia vienos ligoninės. „Gali būti, jog iš Plungės pasitrauksime – ir su medicininių atliekų apdorojimu, ir su visais kitais planuotais projektais“, – sakė „Saukupos“ atstovas.
Anot R. Jovaišos, bendrovė nieko remti neketina ir poveikio aplinkai vertinti nesiims. Pirma, dėl to, kad tai esą užtruktų apie pusę metų ir kainuotų apie 100 tūkstančių litų, antra – tai tik Savivaldybės administracijos užgaida, nes faktiškai esą toks tyrimas nereikalingas.