Tokiu skambiu pavadinimu Tarptautinės kultūros dienos išvakarėse Žemaičių dailės muziejuje vyko respublikinis meninis-mokslinis renginys, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Vydūno gimimo 150-osioms metinėms paminėti.
Šio renginio iniciatorius ir pagrindinis organizatorius – Plungės literatų klubas „Vingiorykštė“. Ką daryti, kad patriotiškumas, pagarba tėvynei mumyse neišnyktų, kaip ugdyti pozityviai mąstantį ir sąmoningą žmogų, kokį vaidmenį tautos išlikimui vaidina švietimas, kaip Vydūno filosofijos mintys perteikiamos per šiandienos aktualijų prizmę, – buvo nagrinėjamos šios ir daugiau temų. Pasidalyti mintimis susirinko ne tik Plungės švietimo bendruomenės nariai – sulaukta svečių ir iš kitų šalies regionų.
Renginio „Aš vis dar myliu Lietuvą…“ pagrindinis tikslas buvo atkreipti dėmesį, kaip svarbu šiandien socialinių ir politinių aktualijų kontekste išlaikyti žmogui tikėjimą savo valstybe, suprasti, kokią įtaką valstybingumui daro švietimas, paties žmogaus požiūris į save kaip pilietį, kokią galią teigiamiems pokyčiams turi sąmonė ir pozityvus nusiteikimas. Visa tai akcentuota pasitelkiant Vydūno filosofines mintis, dalijantis šio kultūros veikėjo, rašytojo įžvalgomis apie tautos, valstybės svarbą žmogaus dvasinei raiškai.
„Sveiki, Lietuvos šviesuoliai, Vydūno vaikai. Kalbėti ta tema (diskusijų tema „Aš vis dar myliu Lietuvą“ – aut. past.) šiandien labai aktualu ir būtina, nes pasaulis yra nesuderintas: cheminė ataka įvykdyta Sirijoje, matome, kaip dirba mūsų Seimas, Vyriausybė… Turime dar kartą visi pasakyti, kad, nepaisant visko, mes mylime Lietuvą“, – savo sveikinimo kalboje pabrėžė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Renginio dalyvius pasveikino ir „Vingiorykštės“ klubo vadovė Adelė Daukantaitė, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, viešosios įstaigos „Minčių medis“ steigėja ir direktorė, asociacijos „Sauja gėrio“ prezidentė, buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Susirinkusiesiems linkėta gerų diskusijų, šviesių emocijų, turiningo laiko, praleisto bendraminčių apsuptyje. Renginio moderatoriaus pareigos patikėtos Irenai Stražinskaitei-Glinskienei.
Kaip minėta, buvo pristatyti pranešimai, kurie kelia svarbius klausimus pilietiškiems, visuomeniškiems žmonėms – atsakymus svarbu surasti kiekvienam. Pirmiausia kviesta įsiklausyti į savo mintis, paanalizuoti žodžio ir saviįtaigos galią – knygos „Savęs ir visatos pažinimo link“ autorė Violeta Petraitienė leidosi į filosofinius pamąstymus skaitydama pranešimą „Aš esu Lietuva“. „Mes turime mintį ir energiją – kaip pagalvosime, taip ir bus. Prisiminkime visada, kad mūsų ištartas žodis turi galią“, – pabrėžė viešnia.
A. Navickas kalbėjo apie švietimą kaip tautos išlikimo garantiją. Svečias savo pranešime akcentavo, kad jei nebus skiriama pakankamai dėmesio švietimo pažangai, valstybė rizikuoja patirti milžinišką socialinę atskirtį. „Mes galime sakyti, kad mylime Lietuvą, bet nieko nedaryti – tai lengviausia. O gal pabandykime, užuot ieškoję socialinio teisingumo svečiose šalyse, likti čia ir darbais įrodyti, kad iš tiesų vis dar mylime Lietuvą. Nes kitaip negali būti: arba mylime savo šalį, arba ne. Mokytojai, jūs esate tie, kurie būtent ne žodžiais, o savo veiksmais ugdote vaikus. Būkite pavyzdys“, – ragino pranešėjas.
A. Pabedinskienė pristatė pranešimą patriotizmo skatinimo tema. „Kada atrakinsime pilietiškumo spyną?“ – kėlė klausimą viešnia. „Kaip man nepatinka tas „vis dar“. Reikia sakyti „aš MYLIU Lietuvą“, – emocingai dėstė ji. Anot A. Pabedinskienės, svarbu kiekvienam žmogui suvokti, kas apskritai yra pilietiškumas, ką ši sąvoka jam asmeniškai reiškia. Apie meilę savo šaliai nereikia deklaruoti iš didelių tribūnų, svarbu pilietiškumo sampratą ugdyti mažose aplinkose – tada ir bus rezultatas.
Plungiškė pedagogė, knygų autorė A. Daukantaitė susirinkusiesiems skaitė pranešimą tema „Kelias link sąmoningo žmogaus“. „Šiandien mes savo sąmonę esame „pajungę“ materializmui“, – teigė ji.
Rašytojas, Lietuvos „Žinijos“ draugijos Pozityvistų klubo steigėjas Jeronimas Laucius diskusijų dalyvius kvietė paieškoti pozityvizmo realybėje ir savyje.
Pasibaigus pirmajai renginio daliai, jo dalyviai po pertraukos buvo pakviesti pasimėgauti menine programos dalimi. Tą dieną Mykolo Oginskio rūmuose lankėsi ir dedikaciją Vincui Kudirkai „Pašauktasis“ pristatė aktorė Virginija Kochanskytė. Viešnios programą liaudies daina užbaigė muzikos mokytoja iš Platelių Diana Paulauskienė.
Prieš kurį laiką „Vingiorykštė“ buvo paskelbusi respublikinį vieno eilėraščio konkursą „Lietuviškas pavasaris“. Jo nugalėtojai paskelbti ir apdovanoti per renginį „Aš vis dar myliu Lietuvą…“ Plungėje. Komisija laimėtojus rinko moksleivių ir suaugusiųjų grupėse. Tarp mokinių pirmosios vietos laureato vardas atiteko Gintarei Baranauskaitei iš Šiaulių rajono, tarp suaugusiųjų – Ritai Mockeliūnienei iš Šakių rajono.
Susirinkusiuosius taip pat savo posmais sveikino jau minėtasis Plungės literatų klubas „Vingiorykštė“. Jam talkino muzikos mokytoja D. Paulauskienė.
Po meninių pasirodymų renginio dalyviai rinkosi prie Vydūno ąžuoliuko, kuris buvo pasodintas praėjusiais metais Plungėje vykusios respublikinės meninės konferencijos „Į sielos žydėjimą“ metu. Šiemet, minint 150-ąsias šio rašytojo, filosofo gimimo metines, čia buvo atidengtas paminklinis akmuo. Įrašą prie jo padarė ir padovanojo kalvis Eitaras Pokvytis.
Paminklinį akmenį atidengė ir juostelę perkirpo Lietuvos menų ir mokslo asociacijos „Vydūno šviesa“ pirmoji prezidentė I. Stražinskaitė-Glinskienė ir dabartinis prezidentas, metafizikos mokslų daktaras Vilimantas Zablockis, muziejaus direktorius A. Bakanauskas. D. Paulauskienė sugiedojo Vydūno himną. Posmus skaitė kūrėjai iš visos Lietuvos, skambėjo liaudies dainos.
Renginyje Žemaičių dailės muziejuje dalyvavo apie 90 žmonių iš visos Lietuvos. „Džiaugiuosi, kad šiemet buvo aktyvesni Plungės rajono mokytojai, ypač iš „Saulės“, Kulių, Alsėdžių gimnazijų, Plungės technologijų ir verslo mokyklos. Sulaukėme pedagogų iš Palangos, Joniškio, Klaipėdos, Pasvalio… Kad ī maža lėktarna literatū klubs, bet bonda švėistė… Aš tikiu, kad kūryba yra šviesa, o šviesa – jau švietimas…“ – sakė „Vingiorykštės“ pirmininkė A. Daukantaitė.