Vaikų maitinimas organizuojamas atsakingai, prisilaikant jį reglamentuojančių teisės aktų. Tik namų virtuvėje galima improvizuoti ir paskutinę akimirką sugalvoti, kokį patiekalą gaminsite pietums. Valgiaraštis lopšeliuose-darželiuose ar kitose vaikus maitinančiose įstaigose paruošiamas iš anksto ir suderinamas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.
Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo Rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro. Tai įpareigojo ugdymo įstaigas pereiti prie sveikatai palankesnės vaikų mitybos, sudaryti naujus valgiaraščius. Dauguma jų pasuko lengviausiu keliu – maitinimą organizuoja pagal praėjusių metų spalį išleistą maisto technologės, viešosios įstaigos „Sveikatai palankus“ įkūrėjos Ramintos Bogušienės parengtą Sveikatai palankų technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinį.
Specialistės paruoštu valgiaraščiu naudojasi ir Rietavo vaikų lopšelis-darželis. Kaip sakė įstaigos direktorė Stefa Steponavičiutė, jie patys gali parengti valgiaraštį, tačiau sudaryti patiekalų receptūras, kad jos atitiktų maistinei ir energinei vertei keliamus reikalavimus, reikia žinių.
„Dietologo neturime, jų trūksta visoje Lietuvoje, tad nusprendėme naudotis R. Bogušienės paruoštu ir Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintu valgiaraščiu. Tėvų komiteto posėdyje buvome iš anksto aptarę šį klausimą. Tėveliai, paragavę specialiai jiems pagamintų patiekalų iš valgiaraščio, pritarė, kad vaikų mityba būtų organizuojama pagal šios specialistės pateiktąjį, – pasakojo įstaigos vadovė. – Pradėję maistą gaminti pagal R. Bogušienės rinkinį, stebėjome, kokie patiekalai vaikams nepatinka, kokius valgo noriai. Valgiaraštis sudarytas penkiolikai dienų, tad sukame jau kelintą „ratą“. Patiekalams kartojantis, matome, prie kurių skonio mažieji įpranta, o kurie jiems visai nepatinka. Porcijos labai didelės, mitybai naudojama itin daug daržovių. Vieni vaikai suvalgo maistą, kiti – nelabai. Atrinkome keletą valgių, kuriuos planuojame keisti. Valgiaraštyje neliks ir garsiai nuskambėjusių žemaičių blynų su lęšių įdaru. Nors mūsų virėjos paruošia juos gana išvaizdžius, lęšių skonis daugumai vaikų neįprastas. Mažieji nepamėgo ir morkų košės su sviestu, nepripranta prie varškės apkepo su morkomis, matyt, dėl to, kad ten labai daug morkų.“
Laikraščių puslapiuose, interneto erdvėje mirgėte mirga straipsniai apie tėvų nepasitenkinimą pasikeitusiu vaikų maitinimu. Kokia rietaviškių tėvų nuomonė apie perėjimą prie sveikatai palankesnio maisto, pasiteiravome lopšelio-darželio direktorės.
S. Steponavičiutė nusiskundimų iš tėvų nesulaukė. Vienintelė nepasitenkinimo išraiška – vienadienė rietaviškių diskusija socialiniame tinkle „Facebook“. Ten tėvų nuomonės išsiskyrė: vieni skundėsi maitinimu, kiti buvo patenkinti.
Pasak direktorės, mažiesiems perėjimas prie sveikesnės mitybos nebuvo itin drastiškas: įstaiga jau 2017 metų rudenį buvo sumažinusi cukraus kiekį, nuo 2012-ųjų dalyvavo vaisių vartojimo skatinimo programoje.
Valgiaraščio pasikeitimas buvo nemenkas iššūkis virėjoms. Receptūros neįprastos, maistas gaminamas tik orkaitėje arba garuose. Virtuvėje labai praverčia neseniai nupirkta konvekcinė krosnis. Mitybai naudojama labai daug daržovių – kiekiai neįprastai dideli, tad virtuvės darbuotojams tenka sugaišti daug laiko jas pjaustant, todėl, kaip sakė S. Steponavičiutė, šiuo metu būtiniausias pirkinys – daržovių pjaustyklė.
Rietavo lopšelyje-darželyje lankėmės praėjusį trečiadienį, tad pasidomėjome tos dienos valgiaraščiu. Pusryčiams mažieji valgė kukurūzų kruopų košę su sviestu, varške su kefyru ir trintais vaisiais. Pietums jiems buvo patiekta pupelių sriuba su morkomis ir cukinija, balinta neriebiu jogurtu. Antras patiekalas – orkaitėje kepti kalakutienos filė maltinukai su varške ir cukinija, biri perlinių kruopų košė su morkomis ir svogūnu, agurkų salotos su jogurtu. Vakarienei jų laukė omletas, morkų košė su sviestu ir, žinoma, daržovės – švieži pomidorai ir agurkai.
Pripažinkime – skamba sveikai. O juk dėl skonio visada ginčijamasi.
Šiuo metu tiek vaikai, tiek darbuotojai prie pasikeitusios mitybos lyg ir pripranta, tačiau jau rugsėjo mėnesį įsigalios naujas Maitinimo organizavimo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose tvarkos aprašas.
Prie sveikos mitybos reikia pratinti nuo pat gimimo, tai yra maitintis sveikai pačiam ir taip rodyti pavyzdį mažyliui. O iki to maitinti motinos pienu, o ne sintetiniais pieno mišiniais. Ir pieno tikrai turi kiekviena mama (išskyrus labai retas išimtis), tiesiog reikia labai norėti žindytis ir tam ruoštis gerokai prieš kūdikio gimimą. Skaityti literatūrą, lankyti kursus, kurių beja yra ir nemokamų, kaip pvz visuose miestuose organizuojami http://www.avent.limedika.lt/nesciuju-kursai/nesciuju-kursai-siauliuose tikrai labai naudingi, ir dar dovanėlių duoda
Prie sveikos mitybos galima pridėti ir įvairius maisto papildus, kurie padeda organizme palaikyti normalų medžiagų balansą. Ne kiekvienas maitinasi pilnavertiškai, todėl papildai užpildo trūkstamą reikalingų medžiagų kiekį, o sveikata be jų nebus labai gera. Rūkantys ir geriantys žmonės dėl to labai daug praranda visokių vitaminų ir mineralų, jiems įpatingai reikia papildų