
Visuomenės informavimo priemonės kas kiek laiko paskelbia, kiek suvartoto alkoholio tenka vienam žmogui. Skaičiai – keliantys nerimą. Vis garsiau kalbama ir apie priklausomybes, jų gydymą.
Medikai pastebi, kad saugus alkoholio vartojimas – labai reliatyvi sąvoka. Kai kurie žmonės taip linkę į priklausomybę, kad net neilgas svaigalų vartojimas sukelia ligą su visomis – kartais nepataisomomis – pasekmėmis. Todėl pasiteisina principinė nuostata, kad alkoholio geriau nevartoti visai.
Plungės sveikatos centre nuo gegužės mėnesio pradėjo dirbti gydytojas psichiatras Audrius Bardauskas, tad su juo ir kalbėjomės apie opią alkoholizmo problemą.
– Kada galima įtarti, kad esi priklausomas nuo alkoholio?
– Priklausomybę galima diagnozuoti, jeigu atsiranda stiprus troškimas vartoti alkoholį; darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą (t. y. vartojimo pradžią, intensyvumą ir pabaigą); jei nustojus vartoti alkoholį, atsiranda abstinencijos būsena arba alkoholis vartojamas norint išvengti abstinencijos požymių; susiaurėja interesai ir nyksta pomėgiai.
– Tai kada jau būtina kreiptis į specialistus?
– Pavyzdžiui, manoma, kad žmogus turėtų nedelsdamas kreiptis pagalbos, jeigu jis vartoja alkoholį nepaisydamas pakartotinių artimųjų pastabų ir prašymų to nedaryti arba tęsia alkoholio vartojimą net tada, kai atsiranda problemų darbe, sveikatos sutrikimų ar pradeda vairuoti išgėręs.
– Ar priklausomybei gydyti didelės reikšmės turi laikas?
– Kuo anksčiau kreipsitės, tuo geriau, nes, ligai progresuojant, keičiasi psichologinė ir fizinė žmogaus būklė, atsiranda vis daugiau ir vis rimtesnių piktnaudžiavimo alkoholiu pasekmių. Kiekvienas uždelstas mėnuo ne tik mažina galimybes pasveikti, bet ir norą gydytis. Reikėtų prisiminti, kad priklausomybė nuo alkoholio – tai ne socialinės padėties ar protinių sugebėjimų indikatorius. Alkoholiku gali tapti ir aktyvus verslininkas, ir kunigas, ir profesorius… Kurį laiką grimzdimas į ligą gali netrukdyti darbui, tačiau palaipsniui atlikti savo funkcijas darysis vis sunkiau, o, kaip rodo statistika, sutrikus darbinei funkcijai ar praradus šeimą, sėkmingai gydytis tampa labai sudėtinga.
– Ar dėl alkoholio vartojimo problemų turintis žmogus gali pats išsigydyti?
– Statistika rodo, kad tik iki 5 proc. žmonių gali piktnaudžiavimą alkoholiu nutraukti patys, be profesionalios pagalbos. Kitiems tai baigiasi nesėkmėmis, nusivylimais ir vis didėjančiu degradavimu.
– Tad kokie tie gydymo metodai?
– Kadangi priklausomybė nuo alkoholio yra labai sudėtinga ir sunki liga, paprasti sprendimai čia nebus pakankami. Gydymas turi būti kompleksinis, ilgalaikis ir apimti kuo daugiau komponentų. Visų pirma – medžiagų apykaitos atnaujinimas. Vystantis priklausomybei, alkoholis tampa sudedamąja medžiagų apykaitos dalimi ir ją labai iškreipia bei žaloja. Svaigalų vartojimo nutraukimas tokiais atvejais sukelia fizinės ir psichologinės abstinencijos simptomus (dirglumą, drebulį, nemalonų širdies plakimą]. Alkoholis taip pat sutrikdo vitaminų, mineralų ir kitų reikalingų medžiagų pasisavinimą. Todėl labai svarbu išvalyti iš organizmo alkoholio ir jo skilimo produktus. Kitas žingsnis – nervų sistemos ir psichikos sutrikimų, skatinančių alkoholio vartojimą arba atsiradusių dėl šio vartojimo, gydymas. Dažniausiai tai depresija, nerimas, miego sutrikimai. Įvairūs nervų sistemos sutrikimai pasireiškia daugiau kaip pusei alkoholiu piktnaudžiaujančių žmonių ir dažnai juos skatina toliau „gydytis“ alkoholiu. Depresijos ir nerimo pašalinimas saugiais vaistais ir nemedikamentinio gydymo metodais labai padidina priklausomybės gydymo sėkmę ir sergančiojo savijautą.
Svarbus ir specifinis priklausomybės gydymas specialiais medikamentais – vartojami kelių grupių vaistai, kuriuos paskiria gydytojas.
Elgesio psichoterapija. Šis metodas ypač tinka ligai neįsisenėjus, kai yra tik probleminis piktnaudžiavimas alkoholiu.
Itin svarbus yra psichologinis palaikymas. Vystantis priklausomybei, labai pasikeičia žmogaus gyvenimas. Jo pomėgiai, laisvalaikis, draugai, bendravimas vis daugiau tampa veikiami alkoholio. Todėl gydymo tikslas turi būti ne tik nutraukti svaigalų vartojimą, bet ir išmokti gyventi blaiviai (keičiant aplinką, draugus, bendravimo ir gyvenimo stereotipus). Tam labai padeda įvairios savitarpio pagalbos programos ir grupės, iš kurių žinomiausia yra Anoniminių alkoholikų 12 žingsnių programa. Turintys tokį palaikymą asmenys padidina savo galimybes išbūti blaivūs ir neatkristi.
– Ar išėjęs gydymo kursą žmogus gali laikyti save visiškai sveiku?
– Deja, priklausomybės nuo alkoholio visiškai išgydyti neįmanoma. Žmogus, norėdamas jaustis sveikas, niekada negalės vėl pradėti vartoti alkoholio, nes liga atsinaujins. Tačiau po daugumos gydymo programų trys ketvirčiai žmonių džiaugiasi arba visišku, arba bent daliniu ligos atsitraukimu.
Laiku susigriebus, dar nesusirgus priklausomybe, specialiais elgesio psichoterapijos metodais galima sumažinti alkoholio vartojimą iki saugaus lygio.
– Ką patartumėte daryti artimiesiems, jei jų šeimos narys grimzta į dugną?
– Visų pirma patys turėtų nevartoti alkoholio ir taip parodyti, kad galima gyventi ir bendrauti be jo.
Skatinti kreiptis pagalbos. Prašymai ir reikalavimai „nustoti gerti“, „susiimti“, „mokėti gerti“ neveikia. Jei žmogus galėtų pats susitvarkyti, tai būtinai padarytų. Nesugebėjimas kontroliuoti alkoholio vartojimo yra esminis priklausomybės simptomas, todėl efektyviai padėti gali tik specialistai.
– O ką daryti, jei, kaip sakoma, nei geruoju, nei bloguoju nepavyksta?
– Galvokite. Neabejotina, kad asmens priklausomybė paveikia šeimos ir artimųjų gyvenimą. Kartais reikia rimtai pasvarstyti, ar norite „skęsti“ kartu su juo, jeigu jis nededa pastangų gydytis. Kartais vienintelis būdas apsaugoti artimų žmonių, ypač vaikų, psichologinę ir fizinę sveikatą yra palikti nenorintį kreiptis pagalbos sergantįjį nugyventi savo gyvenimą.
– Ačiū už pokalbį.
Plungės sveikatos centras įsikūręs Plungėje, J. Tumo-Vaižganto g. 112. Registruotis tel.: (8 448) 52577, 8 656 70254, arba atvykus į gydymo įstaigą. Informacijos galima rasti ir internete: www.psc.lt. Esate laukiami!
Užs. Nr. S-643
Aciu uz sugedinta sveikata ..
Kur kreiptis?