
Rugpjūčio 9-osios vakare po Rietavo savivaldybės Pelaičių kaimą važinėjo kvapų kontrolės komisija, kuri turėjo nustatyti, ar gyvenvietėje jaučiama smarvė, dėl kurios skundžiasi bendruomenės nariai. Užbėgdami įvykiams už akių, pasakysime: jokio dvoko komisijos narių nosys tądien kaime neužuodė, dar įdomiau – nemalonaus kvapo nesijautė net šalia pačios utilizacijos įmonės „Rietavo veterinarinė sanitarija“ („Biovast“) Kalakutiškėje. Įspūdis toks, kad tikrintojų laukta.
Pelaitiškiams nusibodo šleikštus kvapas
Apie vulkanu prasiveržusį pelaitiškių pyktį dėl nuolat kaimą smardinančios įmonės „Biovast“ rašėme „Plungės“ laikraštyje publikuotame straipsnyje „Rietavo firminis kvapas gyventojams kelia šleikštulį“.
Priminsime, kad reaguodama į žmonių skundus Rietavo savivaldybės administracija raštus dėl iš „Biovast“ ūkinėje ir komercinėje veikloje naudojamų stacionarių taršos šaltinių skleidžiamų kvapų gyvenamosios aplinkos ore išsiuntė Žemės ūkio ir Sveikatos apsaugos ministerijoms, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Visuomenės sveikatos skyriui ir net Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui. Atsakingų institucijų ir premjero prašyta išsiaiškinti situaciją ir įvertinti, ar įmonėje nėra technologinių procesų pažeidimų, o veiklos sąlygos atitinka tokią veiklą reglamentuojančių aktų reikalavimus.
Raštas buvo išsiųstas ir „Biovast“. Atsakydama į jį, įmonės kokybės vadovė Lina Stonkuvienė informavo, kad dėl staiga padidėjusio kritusių gyvulių skaičiaus sulėtėjo žaliavos surinkimas, dėl to liepos 19–24 dienomis surenkami šalutiniai gyvūniniai produktai buvo labai prastos kokybės, kas lėtino jų perdirbimą. „Kvapai įmonėje ir už jos teritorijos ribų galėjo atsirasti dėl prastos šalutinių gyvūninių produktų kokybės. Nepaisant to, įmonė veikia vadovaudamasi jos veiklą reglamentuojančiais Europos Sąjungos ir nacionalinės teisės reikalavimais veterinarijos, higienos, sanitarijos, maisto saugos ir aplinkosaugos srityse“, – rašoma minėtajame rašte.
„Atsakymas dėl atsakymo“, – pasakytų pelaitiškiai, nes kaimas smardinamas ne tik rašte minimu laikotarpiu.
Pusė komisijos narių neatvyko
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu, išleistu reaguojant į Rietavo savivaldybės raštą, sudaryta komisija kvapams tirti, kuri, kaip minėjome, į Pelaičius atvyko praėjusį ketvirtadienį.
Tiesa, pasirodė tik pusė komisijos narių: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Valerija Valatkienė, tos pačios įstaigos vyriausioji specialistė Rima Banevičienė, Rietavo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Vytautas Blažaitis ir Savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė. Į komisiją įtraukti Aplinkos apsaugos agentūros vyriausieji specialistai Laima Statkienė, Jurgita Ivanauskienė, Edita Valiulienė ir Vaidotas Šivickas iš Šiaulių neatvyko. Komisijos pirmininkė V. Valatkienė sakė negalinti paaiškinti šių aplinkosaugininkų nedalyvavimo tyrime priežasties, nes tik prieš valandą gavo pranešimą, kad jie neatvažiuos.
Įspūdis toks – komisijos laukta
Tačiau patikrinimas įvyko, kitaip sakant, ir esamų nosių užteko, kad būtų nustatyta, jog tą dieną gyvenvietėje nemalonaus kvapo nėra.
Ir iš tiesų – uostyk neuostęs – Pajūrio, Miško ir Dvaro gatvėse buvo juntamas tik grynas oras. Bet tikroji staigmena laukė šalia įmonės teritorijos: nė menkiausio kvapelio, tylu, ramu, girdisi paukštelių čiulbėjimas, net gamyklos kaminas nerūksta. Pirmasis įspūdis – komisijos laukta. Trūko tik to, kad dėl didesnio efekto būtų patiestas raudonas kilimas, na, ir dar… kvepalų „Chanel Nr. 5“ papurkšta.
Piršosi mintis, kad įmonėje gamyba nevyksta. Tačiau komisijos narys V. Blažaitis sakė, kad dieną ten jau lankėsi tikrintojai iš Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros. Jo įsitikinimu, gamyba įmonėje tuomet buvo vykdoma. (Vėliau tą faktą ekologei patvirtino ir aplinkosaugininkai – aut. past.)
Kvapas niekur nedingo
Patikrinimas baigėsi tuo, kad užprotokoluota, jog dvoko nei šalia įmonės, nei už jos teritorijos nenustatyta. Kvapo nėra – nebus ir kvapų ekspertų, tiriančių, ar smarvė neviršija leistinų normų.
Komisijai išvažiavus, kaip vėliau sakė ekologė V. Andrijauskienė, gauta informacija, kad tą patį vakarą apie 21 valandą smarvė buvo jaučiama Jaupėnų kaime. Na, o šeštadienio rytą šleikštaus dvėselienos dvoko prisipildė Rietavo miesto centras. Po ilgesnio susilaikymo taip jau būna – kai šauna, tai šauna! Po valandėlės vėjas nemalonų kvapą nunešė kita kryptimi, anot V. Andrijauskienės, į Drobstus, kur jis laikėsi maždaug nuo pietų iki pat vakaro. Pirmadienio vakare smarvė buvo užuodžiama Rietave, Daržų gatvėje.
Pelaitiškiai rankų nenuleidžia
Kvapas – toks dalykas: vienu metu jis vienoje pusėje, kitu – kitoje. Gaudyti jį nelygu vėją laukuose. Tačiau Pelaičių kaimo gyventojai ir Savivaldybės ekologė V. Andrijauskienė nežada nuleisti rankų.
Aštuoniasdešimt devyniais pelaitiškių parašais patvirtintas skundas dėl smarvės, sklindančios iš Kalakutiškės kaime veikiančios „Biovast“, jau pasiekė Rietavo savivaldybės administraciją ir kitas institucijas: Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentą, Žemės ūkio, Sveikatos apsaugos ministerijas, Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Gyventojai ne tik prašo reaguoti į susidariusią situaciją, bet nurodo datas ir tikslų laiką, nuo kada iki kada dvokas buvo jaučiamas jų gyvenvietėje laikotarpiu nuo liepos 24 iki rugpjūčio 7 dienos. Užfiksuota, kad rugpjūčio mėnesį šios bendruomenės nariai langus praverti nevaržomai galėjo tik dvi dienas – 1-ąją ir 6-ąją. Žmonės prašo, kad į kvapų kontrolės komisijos sudėtį būtų įtraukti jų bendruomenės atstovai, o patikrinimas būtų atliekamas prieš tai neįspėjus „Biovast“.