Prieš prasidedant mokslo metams tėvai yra raginami kuo anksčiau atlikti kasmetinį profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą ir iš gydymo įstaigos gauti jų sveikatos būklę patvirtinančią pažymą. Nuo šio birželio yra tam tikrų pokyčių šioje sferoje: vaiko sveikatos pažymėjimai visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Naujovės naujovėmis, tačiau bent jau kol kas nemaža dalis darželinukų tėvų iš gydytojų gauna jiems įprastas popierines pažymas. Redakciją pasiekė informacija, kad kai kuriose klinikose už tokios pažymos išdavimą reikia sumokėti vieną eurą. Kodėl?
Pažymėtina, kad šiuo metu naudojant vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (VSS IS) kaupiami ir naudojami tik bendrojo ir profesinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų sveikatos pažymėjimų duomenys. Darželinukų sveikatos pažymėjimų duomenis elektroninėje sistemoje numatoma kaupti 2019–2020 metais, įgyvendinus VSS IS plėtros projektą ikimokyklinėse ugdymo įstaigose. Iki to laiko šias pažymas ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams tėvai turės perduoti asmeniškai.
Pasidomėjome, ar visose Plungėje veikiančiose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose toks mokestis imamas. Pasirodo, tik Plungės sveikatos centre popierinė vaiko sveikatos patikrinimo pažyma tėvams nieko nekainuoja. „O kodėl pacientai turėtų mokėti? Susimokėti tektų tik tokiu atveju, jei ta pažyma jau buvo išduota ir ji, sakykim, buvo pamesta. Tada pažymos išdavimas kainuos“, – kalbėjo šios įstaigos direktorė Irena Nekrašienė. Gydytoja informavo, jog jų įstaigose prisirašiusiems darželinukams daugiausia popierinės formos pažymos ir išduodamos, kitiems, jei tokios reikalingos, – „ištraukiamos“ iš elektroninės sistemos – veltui, netaikant jokio papildomo mokesčio.
Kitose rajono klinikose popierinė mažųjų pacientų sveikatos pažyma kainuos minėtąjį vieną eurą. Ir tai kelia nuostabą, nes iki tol jos buvo neapmokestintos. „Sveikatos pažymų išdavimas dabar atliekamas elektroniniu būdu. Jei nenori mokėti vieno euro, bet pageidauja gauti popierinę pažymą, tėvai gali ją patys išsiimti naudodamiesi elektroniniais valdžios vartais. Apie tokią galimybę mes visada informuojame“, – dėstė „Inesos“ administratorė Regina Zubrickienė.
Keista, problemą iškėlęs asmuo tokios informacijos įstaigos registratūroje negavo. „Tai gal tiesiog pamiršo, atostogų metas, personalas keičiasi…“ – paaiškino R. Zubrickienė. Bet kodėl euras, o ne kokie, tarkim, 10 centų, kaip įprasta mokėti už daromas kopijas? „Čia valdžia taip nusprendė, negaliu atsakyti, kodėl tokia suma“, – atsakė administratorė.
„Pulso“ vyriausiąja slaugytoja dirbanti Vilija Bumblienė taip pat nesuprato, kodėl už pažymą imamas mokestis turėtų kelti nuostabą. Problemą esą reikėtų labiau įžvelgti tame, kad žmonės stokoja kompiuterinio raštingumo, bijo naujovių ir dėl to nesiryžta patys naudotis elektronine sistema – juk visos pažymos prieinamos ir nemokamos. „Žmonės nori popierinių, ir viskas. Mes jas galime išduoti, bet tik už tam tikrą mokestį“, – pabrėžė V. Bumblienė.
Valstybinė ligonių kasa informuoja, kad nei profilaktinė apžiūra, nei gydytojo išduotas vaiko sveikatos pažymėjimas šeimai nekainuoja: šios išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Taigi ar tas euro mokestis – teisėtas?
Į šį klausimą atsako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajevas:
„Priminsime, kad nuo šių metų birželio 1-osios visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad tiek profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas, tiek gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą (galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos).
Papildomas mokestis už popierinį vaiko sveikatos pažymėjimą neturi būti imamas. Vienintelė išimtis yra numatyta Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje: „Pateikus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, pacientui pageidaujant, jo lėšomis sveikatos priežiūros įstaiga privalo padaryti ir išduoti sveikatos priežiūros įstaigos patvirtintas paciento medicinos dokumentų kopijas, taip pat išduoti diagnozės ir gydymo aprašymus. Ši paciento teisė gali būti ribojama tik Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.“
Taigi tiesiog po sveikatos patikrinimo išduodamas pažymą gydytojas neturėjo reikalauti žmogaus susimokėti. Bet jei pacientas atskirai paprašytų išduoti, pavyzdžiui, 10 kopijų, tuomet gydymo įstaiga galėtų pareikalauti sumokėti (žinoma, paaiškinus, kad taip yra numatyta įstaigos vidaus tvarkos taisyklėse)(…) Kiekvienu atveju, kai sveikatos priežiūros įstaigoje už paslaugas prašoma primokėti, pacientas savo parašu turi patvirtinti, kad sutinka gauti šias paslaugas.
Visais atvejais, kai prašoma susimokėti, ligonių kasų specialistai ragina gyventojus ne iš karto tai padaryti, o iš pradžių paklausti gydytojo, kodėl reikia mokėti. Jeigu pacientas dėl to suabejoja, jis turi kreiptis į gydymo įstaigos administraciją su prašymu paaiškinti, už ką mokama. Jeigu pacientas, gavęs atsakymą iš įstaigos, nesutinka su pateiktu paaiškinimu, jis turi teisę kreiptis į ligonių kasą. Ligonių kasų specialistai atliks procedūrinius veiksmus siekdami nustatyti mokėjimo teisėtumą.“
tai kam ta elektroninė sistema reikalinga, jei kiekvienas panorėjęs gali už dyką reikalauti popierinės pažymos?