Šį sekmadienį 12 valandą Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje šv. Mišiomis bus pažymėta naujų katechezės metų pradžia. Klebono Vytauto Gedvainio teigimu, momentas, kai Pirmajai Komunijai ir Sutvirtinimo sakramentui pradeda ruoštis vaikai ir jaunuoliai, turėtų būti svarbus ir laukiamas visose katalikų šeimose. Ne naujiena, kad kiekvienais metais šią temą palydi ir šurmulys dėl iškylančių neaiškumų mokymų organizavimo tema. Į aktualius klausimus dėl katechezės paprašėme atsakyti gerbiamą kleboną.
– Kai kurios šeimos, kai jų vaikai sulaukia kvietimo rengtis Pirmajai Komunijai ar Sutvirtinimo sakramentui, kelia klausimą dėl mokymų būtinybės. Koks būtų Jūsų paaiškinimas, kodėl svarbu dalyvauti katechezėje?
– Kiekvienas katalikas tokiu būdu kviečiamas atlikti pareigą Dievui. Juk tikėjimo tiesos skelbia, kad šešios dienos yra lydimos sąžiningo darbo ir viena – sekmadienis – sąžiningo poilsio. Ir darbu, ir poilsiu Dievas garbinamas. Galime tik džiaugtis, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę vyskupai pakvietė atkurti ir mūsų tėvų, senelių puoselėtą tikėjimą mūsų Bažnyčia, turėtą įprotį eiti į maldos namus ir to mokyti jaunimą. Katechezė suteikia galimybę puoselėti šią seną tradiciją. Yra svarbu suvokti, kad dalyvauti šv. Mišiose ir eiti į bažnyčią būtina ne tik tuo metu, kai dalyvauji mokymuose, – reikia ugdyti supratimą, kad dalyvavimas šv. Mišiose gali tapti prasmingo gyvenimo dalimi.
– Anksčiau Pirmosios Komunijos ir Sutvirtinimo sakramento pamokėlės būdavo organizuojamos Plungės parapijos namuose. Ar taip bus ir šiais metais?
– Esame dėkingi valstybės politikams, kad kartu su nepriklausomybe mūsų šalies švietimo įstaigose buvo atkurta galimybė vaikus mokyti tikybos. Reikia pastebėti, kad šios dorovinio ugdymo pamokos nėra skirtos Sutvirtinimo sakramentui ir Pirmajai Komunijai. Per pamokas mokoma bendrų tikėjimo dalykų, o sakramentai – tai gilesnis dalykas. Per katechezę vaikai yra mokomi maldų, kaip elgtis bažnyčioje, per šv. Mišias, kaip kalbėti rožinį, gilinamasi į gavėnios, advento prasmę ir pan.
Galiu pasakyti, kad šiemet Plungės vaikų laukia naujovė: katechezė vyks jiems įprastose vietose – mokyklose. Mūsų parapija neturi galimybių ir tinkamų erdvių pamokėles organizuoti kaip anksčiau. Todėl jos vieną kartą per savaitę visus mokslo metus sutartu laiku vyks kiekvienoje mokykloje – Pirmajai Komunijai ir Sutvirtinimo sakramentui vaikus ruoš tikybos mokytojos, turinčios tam vyskupo leidimą. Nedalyvavimas šiose pamokėlėse gali būti pateisinamas tik ligos, išvykų į konkursus, olimpiadas ir panašiais atvejais. Gegužę, kai bus išlaikyti egzaminai, vaikai bus kviečiami ateiti priimti šių sakramentų. Šeimos išgyvens ypatingą šventę: vaikai pirmą kartą susitiks su Jėzumi eidami Pirmosios Komunijos, o tie, kurie priims Sutvirtinimo sakramentą, tokiu būdu sulauks pilnametystės Bažnyčioje, t. y. taps visateisiais Bažnyčios nariais, kurie jaus atsakomybę už savo tikėjimą.
Beje, vyskupo mintis yra tokia, kad vaikas neturi būti vienas ir vienišas maldos namuose per šv. Mišias. Tai turi būti visos šeimos reikalas. Bažnyčia nori, kad tą sekmadienį viena valanda būtų jūsų šeimos bendrystės valanda, kad būtumėte palaiminti Dievo akivaizdoje. Jei tėvai atveža vaikus ir palieka vienus per pamaldas, tai duoda jiems signalą, kad ėjimas į bažnyčią ir dalyvavimas šv. Mišiose yra tik nemaloni pareiga, lažas, kuris tęsis metus. Siekdami ugdyti tėvų sąmoningumą, ketiname keletą mokymų, susitikimų organizuoti ir jiems.
Kokiose šv. Mišiose dalyvauti, galima laisvai pasirinkti. Plungės bažnyčioje pamaldos vyksta šeštadienį 18 val., sekmadienį 8 val., 10 val., 12 val. ir 18 val. Jei atsitinka taip, kad „netelpate“ į šias valandas, šv. Mišiose galima dalyvauti bet kurioje šalies bažnyčioje.
– Kaskart kalbant apie Pirmąją Komuniją tarp tėvų kyla diskusija dėl pinigų, reikalingų katechezei, aukos.
– Tvarka, kad tam tikra auka turi būti, yra nustatyta Lietuvos vyskupų. Turbūt dažnai nesuvokiama, kam šie pinigai skiriami. Juk mokymams reikalinga mokomoji medžiaga, katekizmo knygelė, rožinis, škaplierius, reikia atlyginti ir mokytojo darbą. Savanoriška metinė auka paprastai sudaro 20–25 eurus. Ji gali būti ir mažesnė, įvertinant kiekvienos šeimos atvejį.
Visais katechezės klausimais galima kreiptis asmeniškai į mane arba į mokytoją Jolantą (tel. 8 618 46604). Dar kartą kviečiu visus susitikti sekmadienį 12 val. šv. Mišiose, po kurių visų lauks dovana – koncertas.