Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje sugrįžta prie klausimo dėl pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų, tiksliau – dėl jų užtikrinimo rajono gyventojams. Diskusija dar praėjusiame komiteto posėdyje šia tema kilo dėl to, kad Plungės sveikatos centras siekia su Savivaldybe nutraukti patalpų, kuriose įsikūręs Grumblių medicinos punktas, panaudos sutartį, o tai reiškia, kad kaime minėtosios įstaigos neliks. Savivaldybė su tuo nesutinka.
Prieš kurį laiką visi Plungėje veikiantys pirminės sveikatos priežiūros centrai parodė pritarimą palaikyti Savivaldybės iniciatyvą įsitraukti į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų finansuojamą programą pagal priemonę „Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas“. Viso to tikslas – pagerinti medicinos paslaugų prieinamumą ir kokybę rajono ir miesto gyventojams. Pažymima, kad, vykdydamos pagal minėtąją priemonę parengtus projektus, pirminės sveikatos priežiūros įstaigos galės susiremontuoti patalpas, įsigyti baldų, medicininės ir kompiuterinės įrangos, transporto priemonių pacientams lankyti ir paslaugoms teikti namuose ir pan.
Būtent baksnodama į projektą „UAB Plungės sveikatos centro veiklos efektyvumo didinimas“ Savivaldybė siekia įrodyti Plungės sveikatos centrui, kad jų noras uždaryti medicinos punktą Grumbliuose yra ginčytinas.
„Pirminės sveikatos priežiūros centrai dalyvauja atitinkamuose projektuose. Jei naudosis projektui skirtomis lėšomis ir norės uždaryti medicinos punktus, tai nebus gerai. Norint įgyvendinti visas projekto sąlygas paslaugos žmonėms negali būti siaurinamos“, – kalbėjo Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Šlepetis.
Sprendimą nutraukti panaudos sutartį dėl patalpų Grumbliuose Plungės sveikatos centras motyvuoja tuo, kad teikti medicinos paslaugas ten yra nuostolinga. „Punkte praktiškai nesilanko žmonės. Aptarnavimo rezultatas per savaitę nesiekia nė dvylikos žmonių. Felčerė dirba puse etato tris dienas per savaitę. Įstaigai punkto veikla yra nuostolinga. Mes prašome nutraukti panaudos sutartį, tačiau savo veiklą tęsime – spręsime, kaip toliau teiksime paslaugas žmonėms. Nutraukdami šią sutartį siekiame optimizuoti savo veiklą ir gerinti pacientams teikiamų paslaugų kokybę“, – priežastis, kodėl buvo inicijuotas Grumblių medicinos punkto patalpų panaudos sutarties nutraukimas, rugsėjį surengtame Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje vardijo Plungės sveikatos centro direktorė Irena Nekrašienė.
J. Šlepečio pastebėjimu, iš susiklosčiusios situacijos matyti, kad, anksčiau laiko nutraukus patalpų panaudos sutartį, gyventojams nebus užtikrinamas būtinų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas ir prieinamumas pagal gyvenamąją vietą. Siekiant, kad panaši situacija nepasikartotų kituose kaimuose, reikėtų, kad Savivaldybės taryba priimtų sprendimą, grindžiantį tokį įsipareigojimą: Plungės pirminės sveikatos priežiūros centrai projekto, kuriuo siekiama pagerinti teikiamų paslaugų kokybę gyventojams, įgyvendinimo metu ir penkerius metus po projekto finansavimo pabaigos privalo užtikrinti paslaugų prieinamumą savo aptarnaujamose teritorijose.
J. Šlepečio pozicijai pritarė meras Audrius Klišonis. „Paslaugų prieinamumas kaimuose blogėja. Reikia pripažinti, kad visi rajono medicinos punktai yra nuostolingi. Mums iš principo nėra svarbu, ar medicinos paslaugos rajone bus teikiamos stacionariai, ar apvažiavimo būdu įsigijus automobilį. Vis dėlto pritarčiau, kad visiems pirminės sveikatos priežiūros centrams reikėtų pasirašyti sutartį dėl patalpų naudojimo penkeriems metams. Jei nesutinka, vadinasi, ir projekto įgyvendinti negali, negali naudotis jam skirtomis lėšomis. Čia toks gal ir priverstinis mechanizmas išeina, kai vadovaujamės ir botago, ir pyrago principu“, – pažymėjo Savivaldybės vadovas.
Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis išsakė ir kitokių pasiūlymų. „Medicinos punktų personalui mokamas atlyginimas yra pagrindinė problema. Gal derėtų apsvarstyti klausimą dėl dalies etato parėmimo, o gal kuriame įstaigą, kuri aptarnautų visus kaimus?“ – kalbėjo jis. Palaikymo šios pastabos tarp posėdžio dalyvių nesulaukė.
Nutarta, kad komitetui prieš Savivaldybės tarybos posėdį derėtų dar kartą susirinkti į neeilinį pasitarimą ir tada galutinai nuspręsti, kokį siūlymą teikti svarstyti ir tvirtinti.