
Spalio 18-ąją Klaipėdos apygardos teisme klaipėdietis Igoris Cvetkovas (g. 1971 m.) išgirdo, kad Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėjas, skyręs jam dešimties metų laisvės atėmimo bausmę atvirojoje kolonijoje, – teisus. Vyras gali pasidžiaugti tik tuo, kad ta pačia nutartimi civiliniai ieškiniai dėl neturtinės žalos atlyginimo žuvusiųjų artimiesiems sumažinti ženkliai.
Priešistorė
Skaudi nelaimė, nusinešusi trijų vienos šeimos narių gyvybes, įvyko 2015 metų spalio 4-ąją, apie 18.45 val., Plungės rajone, automagistralės Šiauliai–Palanga 91-ajame kilometre. Neblaivus I. Cvetkovas (1,68 prom.), vairuodamas visureigį „Hyundai Galloper“, kirto ištisinę horizontalaus ženklinimo liniją ir išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą, taip sudarydamas kliūtį priešpriešiais atvažiuojančiam BMW 520. Šio automobilio vairuotojas R. D. (g. 1979 m.), siekdamas išvengti susidūrimo, pasuko į priešpriešinę juostą ir trenkėsi į judėjimo kryptį taip pat pakeitusį „Hyundai Galloper“.
Eismo nelaimės padariniai šiurpūs: žuvo trys BMW 520 važiavę radviliškiečiai – R. D., jo žmona M. D. (g. 1983 m.) ir mažametė dukra U. D. (g. 2012 m.). Tėvo, mamos ir sesers neteko šia mašina vykusi E. D. (g. 2004 m.). Ji patyrė sunkių sužalojimų.
Avarijoje buvo sužeisti ir „Hyundai Galloper“ keleiviai: dabar jau buvusi kaltinamojo žmona L. C. (g. 1973 m.), dukra A. C. (g. 2000 m.) ir jos draugas L. Č. (g. 1999 m.). Sunkiai susižalojo ir pats avarijos kaltininkas.
Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose sausio 30-ąją paskelbtas nuosprendis: I. Cvetkovas – kaltas, jam skiriama dešimties metų terminuoto laisvės atėmimo bausmė, kurią atlikti turės atvirojoje kolonijoje. Po bausmės atlikimo trejus metus negalės vairuoti bet kokios rūšies transporto priemonės. Taip pat priteista nemenka suma neturtinei žalai atlyginti: likusiai gyvai mergaitei – 100 000 eurų, žuvusios moters motinai N. N. – 50 000 eurų (4 700 eurų turtinė žala už advokato paslaugas – aut. past.), žuvusio ugniagesio mamai V. D. ir tėvui A. D. – po 50 000 eurų, žuvusiųjų broliui ir seseriai – po 30 000 eurų. Bendra neturtinės žalos suma siekė 310 000 eurų.
Kaip ir reikėjo tikėtis, nuosprendis buvo apskųstas.
Argumentai
Apeliaciniame skunde I. Cvetkovo gynėjas nurodė, kad jo ginamasis buvo pripažintas kaltu už veiką, kurios nepadarė, nes bylos duomenys neleidžia daryti abejonių nekeliančios išvados, kad tik jo ginamasis yra atsakingas už eismo įvykį ir jo teisinius padarinius. Advokato nuomone, pirmosios instancijos teismas nevertino įrodymų nešališkai ir išsamiai, nepašalino byloje esančių prieštaravimų, nuosprendį grindė remdamasis iš esmės prieštaringo ir nepatikimo papildomo įvykio vietos apžiūros protokolo duomenimis. Skunde taip pat teigta, kad R. D. susidarius avarinei situacijai veikė nusikalstamai nerūpestingai, išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir susidūrė su I. Cvetkovo vairuojamu automobiliu.
Teisėjų kolegija šiuos argumentus atmetė kaip nepagrįstus. Jos vertinimu, BMW vairuotojo veiksmus nulėmė kaltinamojo veiksmai.
Skunde gynėjas nurodė ir tai, jog byloje esančioje specialisto išvadoje teigiama, kad mirusio R. D. kraujyje rasta morfino. Būtent dėl šios priežasties, apelianto manymu, BMW vairuotojas labai vangiai, pavėluotai ir visiškai netinkamai reagavo į kelyje susidariusią kliūtį. Specialistas, teikęs išvadą, pirmosios instancijos teisme nebuvo apklaustas, o kaltinamajame akte narkotiko radimo faktas nenurodytas.
Šis argumentas taip pat buvo paneigtas: teisėjų kolegija nustatė, jog minėtoji medžiaga R. D. buvo leidžiama siekiant išgelbėti jo gyvybę – tai nurodyta medicininiuose dokumentuose.
Skunde apeliuota ir į tai, kad priimdamas nuosprendį pirmosios instancijos teismas nekreipė jokio dėmesio į nuteistojo sveikatos būklę. Advokato manymu, turi būti išsiaiškinta, ar I. Cvetkovas dėl savo sveikatos būklės gali atlikti paskirtą dešimties metų laisvės atėmimo bausmę atvirojoje kolonijoje.
Klaipėdos apygardos teismas gegužės 21-ąją nutarė kaltinamajam skirti teismo medicinos ekspertizę.
Birželio mėnesį teisėjams pateiktame ekspertizės akte, kurį parengė trys ekspertai, nurodyta, kad I. Cvetkovo mobilumas, judėjimo funkcija nesutrikę, specialiųjų nuolatinės slaugos ir priežiūros poreikių nenustatyta, pats apsitarnauja, todėl bausmę atvirojoje kolonijoje atlikti gali.
Ekspertas-teismo psichiatras nurodė, kad I. Cvetkovas neturi mąstymo sutrikimų.
Teismo verdiktas
„Nusikaltimas padarytas neblaivaus asmens, kuris sąmoningai, niekieno neverčiamas vartojo alkoholinius gėrimus ir sėdo prie vairo, keldamas pavojų ne tik kitų eismo dalyvių gyvybei, sveikatai ar jų turtui, bet ir savo šeimos nariams, kurie tik dėl atsitiktinumo per avariją liko gyvi, bet jie taip pat buvo sužaloti. Nuo šio nusikaltimo nukentėjo septyni žmonės, mažametis vaikas neteko visos savo šeimos. Tos aplinkybės (…) sudaro pagrindą teismui paskirti maksimalią sankcijoje nustatytą bausmę“ , – nutartyje rašo teisėjų kolegija.
Uostamiesčio teisėjai nutarė, kad pirmosios instancijos teisme priteista 100 000 eurų neturtinė žala E. D. paliekama nepakeista. Neturtinės žalos atlyginimo dydis žuvusios moters mamai N. N. sumažintas iki 30 000 eurų, ugniagesio mamai V. D. ir tėvui A. D. – sumažintas iki 25 000 eurų kiekvienam. Žuvusiųjų broliui ir seseriai priteista po 5 000 eurų neturtinės žalos.
Sprendimas dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.