
Vilniaus politikos analizės institutas visuomenei pristatė atliktą tyrimą, atskleidžiantį, kuriose Lietuvos vietovėse gyventi geriausia. Sudarytoje savivaldybių gerovės indekso lentelėje Rietavas užima keturiasdešimt trečiąją vietą tarp šešiasdešimties savivaldybių.
Ir be jokių tyrimų žinome, kad geriausia gyventi vieta yra Vilnius ir kiti didieji miestai. Sostinė, kurios indeksų vidurkis 8,1, gerokai atitrūkusi ne tik nuo provincijos savivaldybių, bet ir nuo kitų didmiesčių. Antrojoje sąrašo pozicijoje esanti Kauno miesto savivaldybė įvertinta 6,7 balo. Geriausiųjų dešimtuke – Neringos savivaldybė (6,6), Klaipėdos miesto savivaldybė (6,2), Klaipėdos rajono savivaldybė (6,2), Šiaulių miesto savivaldybė (6,1), Kauno rajono savivaldybė (6), Palangos miesto savivaldybė (5,7), Kretingos rajono savivaldybė (5,5) ir Vilniaus rajono savivaldybė (5,5).
Tačiau Lietuva – ne vien didmiesčiai ir šalia jų esantys rajonai. Tyrimo duomenys rodo, kad savivaldybių indeksai adekvačiai mažėja didėjant atstumui nuo pagrindinių šalies miestų.
Rietavas džiaugiasi puikia geografine padėtimi. Savivaldybė įsikūrusi šalia pagrindinės arterijos, jungiančios uostamiestį su kita Lietuvos dalimi, todėl, lyginant su kitomis panašaus dydžio savivaldybėmis, gerovės indekso lentelėje užima toli gražu ne prasčiausią poziciją.
Rietavo savivaldybė įvertinta 3,8 balo ir yra aštuonioliktojoje vietoje nuo sąrašo apačios (43-iojoje nuo viršaus). Tai rodo, kad gyventi čia daug geriau nei Zarasų (2,9), Lazdijų (3), Ignalinos (3) rajonų savivaldybėse, Kalvarijos savivaldybėje (3,2) ar kitose žemesnėse pozicijose esančiose teritorijose.
Sudarant savivaldybių gerovės indeksą remtasi socialinio ir fizinio saugumo, gyvybingos ekonomikos, kokybiško švietimo, sveikos demografijos komponentais.
Socialinio saugumo komponentas – tai socialinės gerovės situacija savivaldybėse, akcentuojant integraciją į darbo rinką, lygias galimybes (vyrų ir moterų užimtumą) ir socialinės paramos aprėptį. Įvertinus šiuos rodiklius, Rietavo savivaldybei skirta 3,6 balo ir 50-oji vieta lentelėje.
Fizinis saugumas (saugumas keliuose, nusikalstamumas (baudžiamųjų nusikaltimų santykinis rodiklis), medicinos pagalbos prieinamumas, mirštamumo nuo neužkrečiamų ligų statistika ir aplinkos taršos rodikliai) įvertintas 4,9 balo (48-oji vieta).
Vertinant ekonomikos gyvybingumą gauta 2,5 balo. Tai pakėlė savivaldybę į ganą aukštą – 25-ąją – sąrašo vietą. Šis rodiklis atspindi konkurencingumą, investicijų patrauklumą ir augimo potencialą: vidutinis atlyginimas, įmonių skaičius, mažų ir vidutinių įmonių skaičius, tiesioginių užsienio investicijų skaičius, tenkantis vienam gyventojui, užimtumo lygis (16–65 m.).
Savivaldybių reitinge pagal švietimo kokybę krentame žemiausiai – į 54-ąją vietą. Pagal šį komponentą nuo mūsų atsilieka tik Kelmės, Akmenės, Šalčininkų, Alytaus rajonų savivaldybės, Pagėgių ir Neringos savivaldybės.
Švietimo kokybės įvertinimą lėmė švietimo prieinamumas, dalyvavimas neformaliajame vaikų švietime, švietimo rezultatai – įstojusiųjų į kolegijas ir universitetus procentas nuo bendro taip pačiais metais bendrojo lavinimo mokyklas baigusių abiturientų skaičiaus ir brandos egzaminų (lietuvių kalbos ir matematikos) rezultatai (procentas surinkusiųjų 51–100 balų).
Pagal sveikos demografijos komponentą (jį sudaro demografinės senatvės koeficiento ir neto migracijos rodikliai) esame 26-ojoje vietoje. Vadinasi, demografinė situacija Rietavo savivaldybėje yra daug geresnė nei daugelyje kitų teritorijų.
,,Savivaldybių reitinge pagal švietimo kokybę krentame žemiausiai – į 54-ąją vietą.” – štai jums ir rezultatas po išdraskytos Plungės Senamiesčio VIDURINĖS mokyklos! Ilgai laukti nereikėjo… Kai padarysit minėtą mokyklą dar ir aštuonmete, tai krisim dar žemiau.