
Vasario 22 dieną Plungės kultūros centro rūsiai skambėjo nuo liaudies muzikos garsų, nuo čia atėjusių žmonių kalbų. Proga čia rinktis buvo neeilinė – kultūros centro Audimo klubas šventė 10 metų veiklos jubiliejų. Data, aišku, išskirtinė, tačiau džiaugsmas turėjo ir dar vieną priežastį: pagaliau klubo nariai galės savo pomėgiu užsiimti kur kas geresnėmis sąlygomis nei iki šiol – užbaigtas dirbtuvių remontas.
Audimo klubo kūrybinės veiklos sukaktis visus į šventę atėjusiuosius mintimis sugrąžino dešimtmečiu atgal, kai Plungėje buvo pradėta puoselėti mintis suburti audimu susidomėjusius žmones. Tam pradžią davė graži plungiškių ir bičiulių iš Švedijos draugystė. Būtent Boksholmo organizacijos „Draugas draugui“ nariai, tarpininkaujant tuometinei Plungės kultūros centro tautodailininkų kuratorei Zafirai Leilionienei ir vaikų globos agentūros „Cyrulis“ vadovei Vandai Bendorienei, pasirūpino, kad mūsų miestą pasiektų pirmosios audimo staklės. Tuo metu vis dar buvo abejojama, ar bus kam prie jų dirbti, bet vėliau visi šie nuogąstavimai buvo pamiršti – plungiškiai netruko išmokti austi.
Metams bėgant audėjų skaičius augo. Šiandien klubas vienija daugiau nei dešimt tautodailininkų, tačiau nuolat besilankančių ir dirbančių audėjų yra septyni. Tarp jų – nuo pat klubo įkūrimo į audimą pasinėrę Rimantas Baginskis, Zita Stasiškienė, Laimutė Puidokienė ir Adelė Černiauskienė.
Pati klubo veiklos pradžia nebuvusi daug žadanti, tuo labiau kad ir vietos atžvilgiu šis užsiėmimas galėjo pasirodyti ne itin patrauklus – audėjai rinkosi Plungės kultūros centro rūsyje. Tačiau žmonių entuziazmas dėl to nesumenko, priešingai, laiku einant susidomėjimas augo, kaip ir gebėjimai audimo staklėmis išausti kuo įvairiausius raštus. Tai, koks menas gimsta prie staklių, buvo galima įvertinti jubiliejinėje šventėje: audėjai iškabino savo darbus. Klubo nariai audžia ne tik takus, bet ir staltiesėles, rankšluosčius, lovatieses, sijonus, liemenes, sarafanus, skaras, rankines, net tautinius kostiumus. Džiugu, kad su savo rankdarbiais dalyvaujama įvairiose tautodailės parodose.
Pradžioje patys pamažu mokėsi, kaip reikia valdyti audimo stakles, o šiandien dažnas klubo narys jau tapęs mokytoju. Štai L. Puidokienė nuo 2011 metų į miestelį atvykstančius turistus, moksleivius audimo paslapčių moko Plateliuose įsteigtame Tradicinių amatų centre. R. Baginskis moko austi Šateikių vaikų dienos centro ugdytinius. Patirtimi dalijasi ir kiti audėjai.
Nuo klubo atsiradimo prabėgo jau dešimt metų. Visų džiaugsmui, didžiausias pokytis šiandien susijęs su patalpomis. Kaip ir anksčiau, audėjai rinksis kultūros centro rūsyje, tačiau sąlygos čia kurti, bendrauti žmonėms tapo kur kas geresnės. „Džiaugiuosi, kad Audimo klubas turi savo namus, savo kampą kultūros centre. Klubas naują veiklos dešimtmetį pradeda labai solidžiai – atnaujintose patalpose. Mes, plungiškiai, esame išskirtiniai, nes turime tokias dirbtuves – stebuklas, kad Plungėje atgimsta audimo amatas ir menas. Linkiu, kad ateinantys metai jums būtų nauja pradžia dalyvavimu įvairiose programose, edukacijose, kad čia užsuktų vaikai ir norėtų susipažinti su šiuo lietuvišku amatu“, – sveikindamas audėjus, kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Apie tai, kaip mūsų mieste kūrėsi Audimo klubas, prisiminimais dalijosi V. Bendorienė, Z. Leilionienė. Šios moterys, kurios, kaip minėta, ir buvo šio reikalo pradininkės, pasidžiaugė, kad iniciatyva per tiek metų išlaikyti klubą neužgeso, kad vis dar yra puoselėjamos audimo tradicijos. Z. Leilionienė, kaip buvusi audėjų vadovė, linkėdama tolesnės sėkmės buvusiems kolegoms, dabartinei klubo sielai Jolantai Miltenei perdavė kažkada švedų jai dovanotą suvenyrą – audėjo šaudyklėlę – segę.
Šventėje dalyvavo ir Plungės parapijos klebonas kunigas Vytautas Gedvainis. Dvasininkas pašventino suremontuotas klubo patalpas, gyrė audėjų darbus, stebėjosi jų unikalumu. „Daug meilės ir gerumo, širdies įdėta juose. Linkiu, kad Dievas laimintų jūsų laiką čia“, –
sakė svečias.
Įkurtuvių proga nepamiršta padėkoti ir patiems audėjams: Plungės kultūros centras įteikė padėkos raštus. Tautodailininkai savo ruožtu irgi neliko skolingi – atsidėkojo rankų darbo audimo takeliais, žemaičių vadinamais kutiniais takais.
Šiuo metu Audimo klubas turi apie 20 staklių. Kai kurios stovi pas audėjus namuose.
„Svarbu, kad sėkla dygsta ir ji ateityje išaugs į didelį gražų medį“, – klubo perspektyva tiki ir J. Miltenė.