Vienoms pavojingiausių infekcijų priskiriami tymai kelia nerimą – susirgimų šia liga pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje sparčiai daugėja. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) balandžio 8 dienos duomenimis, iš viso mūsų šalyje tymais susirgo 415 žmonių. Šios mirtimi galinčios pasibaigti infekcijos protrūkis pasiekė ir Plungės rajono savivaldybę – jau fiksuojami pavieniai užsikrėtusiųjų atvejai. Šeimos klinikoje „Inesa“ dirbanti gydytoja Ginta Pupelytė ragina nebūti abejingiems ir pasiskiepyti – taip išvengtume ligos, kurios komplikacijos gali smogti labai skaudžiai.
Šeimos gydytoja G. Pupelytė, „Inesoje“ dirbanti jau pusantrų metų, turi savo ratą pacientų, kurių didžioji dalis – vaikai ir kūdikiai. Medikė rūpinasi ir plungiškių, ir kuliškių sveikata, nes porą dienų per savaitę vyksta darbuotis į Kulių ambulatoriją. Gydytoja pastebi, kad tymų tema šiuo metu tarp jos pacientų labai aktuali. Gal tik kuliškiai į tai žiūri kiek skeptiškiau. Pati G. Pupelytė tikina, kad visiems savo pacientams per konsultacijas užsimena apie dabar padidėjusią grėsmę užsikrėsti tymais. Ši liga, kaip pastebi medikė, gali komplikuotis plaučių uždegimu, encefalitu, netgi apakimu.
„Senjorai gal net labiau domisi tuo, o štai mažųjų pacientų tėvelius aš primygtinai raginu nežiūrėti į šią infekciją pro pirštus – kviečiu skiepytis. Jei ne dėl savęs, tai bent dėl savo kūdikio“, – kalba gydytoja ir priduria, kad būtent neskiepyti kūdikiai ir vaikai yra bene labiausiai pažeidžiami dėl galimo susirgimo tymais. Pirmą kartą nuo tymų vaikai yra vakcinuojami sulaukę 15 mėnesių amžiaus.
G. Pupelytė atvirauja, kad tarp jaunų tėvų yra tokių, kurie priešiškai nusiteikę prieš bet kokią vakcinaciją. Gydytojos manymu, tokia nuostata – klaidinga, paremta įvairiais nelogiškais teiginiais, kurie neturi jokio mokslinio pagrindimo, bendraminčių judėjimais. „Juk vakcinacija nėra atliekama aklai. Jei iškyla klausimų, būtinai konsultuokitės su gydytojais“, – ragina medikė.
Skiepai yra vienintelė priemonė, galinti apsaugoti nuo pavojingų infekcijų. Lietuvoje tymų vakcina pradėta skiepyti nuo 1964 m. viena doze, o nuo 1988 m. – dviem dozėmis. Šiuo metu esant tymų protrūkiui ypač susirūpinti turėtų tie žmonės, kurie liko visai neskiepyti arba buvo paskiepyti viena vakcinos doze. G. Pupelytė visiems, kurie nori išsiaiškinti, ar turi imunitetą šiai ligai, siūlo išsitirti antikūnus – pasidaryti imunoglobino tyrimą. „Dėl to galima kreiptis į savo šeimos gydytoją, tačiau ir be jo nurodymų atėjus, pavyzdžiui, į „Inesos“ registratūrą ir pareiškus tokį norą žmogus bus nukreiptas atlikti reikalingo tyrimo“, – aiškina medikė.
ULAC duomenimis, iš viso šiemet tymais Lietuvoje susirgo 415 žmonių. Daugiausia susirgimų (210 atvejų) registruota Kauno mieste, po 58 atvejus – Kauno rajone ir Vilniaus mieste. Iš viso tymai diagnozuoti 327 suaugusiesiems ir 88 vaikams. Pagal amžių jauniausias, susirgęs šia liga, – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugelio susirgusių suaugusiųjų skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Rima Razguvienė informuoja, kad Plungės rajono savivaldybėje jau užfiksuoti trys šios pavojingos infekcijos atvejai.
Plungės rajone susirgo dvidešimtmetė mergina, kuri mokosi Kaune. Antras susirgimas registruotas miesto gyventojui – vienerių metų vaikui, kuriam skiepai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių dar nepriklauso. Užkrėsti kitų mažamečių šis ligoniukas negalėjo – mažylis vaikų ugdymo įstaigos nelanko.
Balandžio 5 dieną užfiksuota, kad tymais susirgo ir 33 metų Plungės miesto gyventoja.
Pasak V. Razguvienės, visi ligoniai buvo hospitalizuoti Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamente. Jie pasveiko. Duomenų apie tymais susirgusių suaugusiųjų skiepijimąsi nuo šios pavojingos infekcijos neturima.
Visi asmenys, su užsikrėtusiaisiais turėję sąlytį darbovietėje ir šeimoje, nukreipti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytojus dėl imunoprofilaktikos.
„Nerizikuokite ir pasiskiepykite ar bent jau išsitirkite antikūnus, tik taip galėsite būti ramūs dėl savo ir artimųjų sveikatos“, –
siūlo G. Pupelytė.
Šeimos klinikos „Inesa“ registratūros tel. (8 448) 58810.
Užs. Nr. S-66