
Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdis, vykęs gegužės 8 dieną, prasidėjo Viktoro Krajino pastaba dėl per vėlai atsiunčiamų sprendimo projektų ir ataskaitų. Tarybos naujokas medžiagą pageidavo gauti likus nors kelioms dienoms iki posėdžio, kad spėtų deramai su ja susipažinti.
Padiskutavus šia tema ir nutarus, kad ateityje sprendimo projektai, paruošti paskutinę dieną, bus atidedami kitam posėdžiui, imtasi darbotvarkės klausimų.
„Nepaliksime žmogaus likimo valiai…“
Rietavo socialinių paslaugų centro 2018 m. veiklos ataskaitą pristatė šios įstaigos direktorė Danutė Stončiuvienė.
Ataskaitiniu laikotarpiu pagalba į namus teikta 80 asmenų: Rietavo mieste – 38, Tverų seniūnijoje – 13, Medingėnuose – 8, Rietavo seniūnijoje – 15, Daugėduose – 6 žmonėms. Šios paslaugos suteikta už 129 tūkst. 59 eurus (vienam asmeniui per mėnesį už 134,44 euro). Už mokamas ir iš dalies mokamas paslaugas surinkta 2 tūkst. 300 eurų.
Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas gavo 87 šeimos. Tam Rietavo savivaldybės administracija skyrė 116 tūkst. 200 eurų.
Direktorė D. Stončiuvienė trumpai apžvelgė įgyvendintus projektus, bendradarbiavimą su kitomis institucijomis, dalyvavimą įvairiose akcijose.
Komiteto narys V. Krajinas domėjosi: „Ar užtenka įstaigai žmogiškųjų išteklių ir kaip efektyviai jie naudojami? Ar nėra žmonių, kurie piktnaudžiauja gaudami nemokamas paslaugas?“ Politikas teigė žinąs atvejį, kai socialiniai darbuotojai važinėja pas senyvo amžiaus moterį, nors šalia gyvena jos dukra.
Atsakydama į šį klausimą Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė paaiškino, kad suteikiant žmogui socialines paslaugas nebeatsižvelgiama į tai, ar jis turi vaikų.
Vedėjai antrino meras Antanas Černeckis: „Nepaliksime žmogaus likimo valiai vien todėl, kad jo neprižiūri artimieji.“
Socialinių paslaugų centro direktorė pasidžiaugė, kad socialinės pagalbos srityje „judama į priekį“, o planuose – dar ir bendruomeninių vaikų globos namų steigimas.
Negailėjo kritikos poliklinikos darbuotojams
Viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) ataskaitą pristatė įstaigos vyriausioji buhalterė Stanislava Klovienė.
2018 m. prie šios gydymo įstaigos buvo prisirašę 1 627 gyventojai, t. y. 201-u mažiau nei ankstesniais metais, todėl 24,8 proc. sumažėjo ir apsilankymų pas gydytojus skaičius.
Komiteto narė Vilija Razmienė pasiteiravo, kas daroma, kad pacientai grįžtų. Politikės įsitikinimu, PSPC nemažą dalį klientų prarado dėl to, kad nesugeba įvesti tvarkos dėl eilių.
„Pati žinau žmogų, kuris iš jūsų poliklinikos išėjo dėl darbuotojų kaltės, dėl jų nesugebėjimo tinkamai priimti žmonių. Kas padaryta, kad padėtis pasikeistų?“ – negailėjo kritikos poliklinikos darbuotojams konservatorė.
Atsakydama į kritiką V. Klovienė kalbėjo, kad daug prisirašiusiųjų „išsivedė“ šeimos gydytoja, išėjusi dirbti į atidarytą naują kliniką. Pasak vyriausiosios buhalterės, kai kurie žmonės jau grįžta į PSPC. Ji taip pat minėjo, kad pasikeitė kai kurie kolektyvo darbuotojai.
Ataskaitoje pažymėta, kad įstaigos pajamų struktūra, lyginant su 2017 m., keitėsi nežymiai. Didžiausią sąnaudų dalį – 77,2 proc. – sudarė darbo užmokestis su socialinio draudimo priskaitymais. Valdymo sąnaudoms išleista 11,3 proc. visų sąnaudų.
Nustatytas PSPC vyriausiosios gydytojos darbo užmokestis – 1 078,55 euro. Ataskaitiniu laikotarpiu įstaigos vadovė Birutė Kerpienė dirbo ir šeimos gydytoja, vidutinis mėnesio atlyginimas – 1 620 eurų.
Nors darbuotojų vieno etato darbo užmokestis vidutiniškai padidėjo 18 proc., vyriausiosios buhalterės įsitikinimu, algos yra dar per mažos. PSPC dirba 44 darbuotojai (33,4 etato), iš jų – 6 gydytojai (3,2 etato), 20 slaugytojų (16,7 etato).
Į V. Krajino pastebėjimą, kad ne visi įstaigos darbuotojai turi visą etatą, dėl ko gali nukentėti jų stažas ir socialinės garantijos, V. Klovienė atsakė, kad net ne visu etatu dirbantys žmonės gauna uždarbį, siekiantį minimalų atlyginimą.
Kalbėdama apie įstaigos stipriąsias puses S. Klovienė akcentavo, kad ataskaitiniu laikotarpiu net 72 proc. kompensuojamųjų vaistų receptų buvo išrašoma elektroniniu būdu, o šiemet šis rodiklis jau siekia visus šimtą procentų, išskyrus tuos atvejus, kai stringa sistema. Pasidžiaugta praėjusių metų pabaigoje pasirašyta sutartimi dėl projekto „Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro veiklos efektyvumo didinimas“, kurį įgyvendinant bus įsigyta transporto priemonė, medicinos įranga, įrengtas priklausomybės nuo opioidų pakaitinio gydymo ir tuberkulioze sergantiems asmenims tiesiogiai stebimo gydymo kurso (DOTS) kabinetas.
Didžiausia įstaigos veiklos rizika įvardyta per maža slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų sutartinė suma. 2019 m. per mėnesį skiriama 17 926 Eur – tai lėšos tik septyniolikai lovų, o skyriuje jų yra dvidešimt keturios. Viršsutartinės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų suteikiama už nemažą sumą, o ji (arba dalis sumos) apmokama tik ateinančių metų sausio mėnesį. Metų pradžioje PSPC priversta gyventi iš rezervo, o pasibaigus jam didėja skolos paslaugų teikėjams, nes pinigų vos užtenka atlyginimams.
Gyventojų senėjimas, anot S. Klovienės, – rimta problema. Daug žmonių lieka be priežiūros, dėl ko auga slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų poreikis. Lovadienių skaičius PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje išaugo iki 9 793 (2016 m. – 9 010 lovadienių).
Abi tądien išklausytas ataskaitas posėdžiautojai nutarė teikti tvirtinti Savivaldybės tarybai.
Taip pat pritarta, kad Jonas Rekašius būtų deleguotas į Šiaulių teritorinės ligonių kasos stebėtojų tarybą, o Povilas Batavičius – į tos pačios įstaigos taikinimo komisijos rinkimus.
Socialinių ir kitų paslaugų kontrolei būtinos rimtos programos, nes žmogus ne visuomet gali taip greitai sureaguoti ir sukontroliuoti tokį srautą klientų bei jų poreikių