Yra tokių temų, kurios, galima sakyti, amžinos ir neišsemiamos. Plungiškiams tai – šiukšlių tvarkymas. Deja, situacija čia nesikeičia, kad ir kaip norėtume. Redakcija vis sulaukia pasipiktinusių žmonių skambučių dėl perpildytų buitinių atliekų konteinerių. Vėl tenka išgirsti tuos pačius priekaištus, kad norintieji rūšiuoti niekaip negali to padaryti, nes galiausiai viskas, kas tvarkingai buvo atrinkta, vis tiek atsiduria bendroje šiukšlių masėje. Kad Plungė negeba deramai išspręsti šios problemos, miesto gyventojai žeria priekaištus vietos valdžiai, atliekų vežėjams ir tvarkytojams, tačiau šie teigia, jog ir patys gyventojai dažnai pritrūksta atsakomybės ieškodami būdų atsikratyti susikaupusiomis atliekomis.
Plungės rajono savivaldybė, kaip ir kitos Telšių apskrities savivaldybės, dėl šiukšlių tvarkymo bendradarbiauja su uždarąja akcine bendrove Telšių regiono atliekų tvarkymo centru (TRATC). Pastaroji dar 2017 metais pasirašė finansavimo sutartį ir pradėjo įgyvendinti projektą „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Telšių regione“. Mažeikių, Plungės, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybėse planuota įrengti konteinerines komunalinių atliekų surinkimo aikšteles, skirtas mišrioms komunalinėms atliekoms, pakuotei ir pakuotės atliekoms, antrinėms žaliavoms (stiklui, plastikui, popieriui), tekstilei ir biologiškai skaidžioms atliekoms surinkti. Individualių valdų gyventojams Plungės rajono savivaldybėje ketinta išdalyti konteinerius biologiškai skaidžioms atliekoms surinkti.
Reikia pažymėti, jog kai kurie iš aukščiau išvardytų darbų Plungės rajono savivaldybėje jau pradėti. Tik bėda, kad ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Štai ne kartą „Plungės“ plėtota žalienų konteinerių dalybų tema. Mūsų savivaldybėje šis reikalas stringa. Iš viso gyventojams turi būti išdalyta 2 800 tokių konteinerių. Kalbėta, kad tai turėjo būti padaryta iš pradžių iki šių metų kovo, vėliau – iki gegužės mėnesio pabaigos. Dabar gegužės pabaiga ant nosies, tačiau šeimininkus surado tik 1 500 konteinerių, skirtų biologiškai skaidžioms atliekoms. Kas jau tokius konteinerius turi, laukia jų išvežimo grafiko, tik vėlgi bėda, kad šios paslaugos pirkimas dar net neįvykęs.
Kaip minėta, tarp komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtros sprendimų – ir pusiau požeminių atliekų konteinerių įrengimas. Aiškinta, kad jie bus daug atsparesni, talpesni už įprastus, bus naudojami ilgiau ir pagerins miesto estetinį vaizdą. Reikia pasidžiaugti kaimynais: Rietavo mieste jau įrengta dešimt tokių pusiau požeminių konteinerių aikštelių mišrioms komunalinėms, popieriaus, stiklo ir plastiko atliekoms surinkti. Sako, kad tvarkos tokie įrenginiai tikrai davė. O kaip šis reikalas juda Plungės rajono savivaldybėje?
Reikalas juda, tačiau ne taip sparčiai, kaip turėtų ir kaip norėtųsi plungiškiams. Projekto „Pusiau požeminių konteinerių įsigijimas su įrengimu Plungės r. savivaldybėje“ konkursas buvo paskelbtas praėjusių metų pabaigoje. Sutartis pasirašyta lapkričio 14 dieną aštuonių mėnesių laikotarpiui su galimybe terminą pratęsti iki šių metų gruodžio 31-osios. Konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad rangovas įsipareigoja atlikti kolektyvinių komunalinių pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių pateikimo ir sumontavimo, kolektyvinių konteinerių aikštelių projektavimo ir įrengimo darbus.
Vadovaujantis projektu, Plungės rajono savivaldybėje turėtų būti įrengta 60 pusiau požeminių konteinerių aikštelių. Įdomu tai, jog šie darbai turėtų būti baigti iki šių metų rugpjūčio mėnesio (?!).
Numatytas terminas artėja sparčiais žingsniais, tačiau faktas tai, jog ne tik kad pabaigos požeminių konteinerių aikštelių įrengimo Plungės mieste nematyti. Tokie darbai net nepradėti atlikti!
TRATC-o atstovai praėjusią savaitę buvo iškviesti „ant kilimėlio“ pas Plungės rajono savivaldybės merą Audrių Klišonį. Diskusijos, kurioje spaudos atstovai nepageidauti, tema – atliekų tvarkymas mieste ir rajone.
„Kol žaibas netrenkia, tol vyras nepersižegnoja“, – vaizdžiai apibūdino situaciją Savivaldybės vadovas, kai pasiteiravome, kodėl niekaip pas mus neprasideda pusiau požeminių konteinerių aikštelių įrengimo darbai, ir pridūrė, kad TRATC-o kuruojamo projekto vykdymo tempai tikrai netenkina.
Pasitarime išsiaiškinta, kad tas pats rangovas yra įsipareigojęs suteikti ir aikštelių projektavimo paslaugą, ir įrengimo, kad šiuo metu yra suderinta tik dėl 49 aikštelių įrengimo, o esą pagal numatytas sąlygas jokie darbai negalimi, jei nepatvirtintos ir nesuderintos visos planuojamos aikštelės.
A. Klišonio teigimu, TRATC-as įpareigotas kreiptis dėl specialaus leidimo pradėti pusiau požeminių konteinerių aikštelių įrengimą neturint suderinimo dėl visų.
Tęsdamas atliekų tvarkymo temą mieste, meras užsiminė ir apie žalienų konteinerius. Nors dar ne visi konteineriai išdalyti, nuspręsta, kad nevalia dėl to neaptarnauti tų žmonių, kurie jau naudojasi šia nauja paslauga. Taigi nuspręsta, kad šią savaitę Telšių regiono atliekų tvarkymo centras turi suorganizuoti pirkimą dėl biologiškai skaidžių atliekų išvežimo.
Taip pat paminėta, jog sprendžiant atliekų tvarkymo problemą mieste planuojama grįžti prie vaizdo kamerų sumontavimo prie „karščiausių“ miesto konteinerių vietų, kad būtų išvengta papildomo šiukšlių atvežimo, svarstytinas klausimas ir dėl atliekų rūšiavimo konteinerių pastatymo prie švietimo įstaigų, prie daugiabučių – konteinerių bioskaidžioms atliekoms.
Į gyventojų pastabas, kad neretai rūšiavimui skirti konteineriai prie daugiabučių namų būna perpildyti, meras atsakė, jog neatmestinas variantas, kad bus priimtas sprendimas kai kuriuose miesto rajonuose didinti tokių atliekų išvežimo skaičių.
TRATC-o administracija dėl projekto „Pusiau požeminių konteinerių įsigijimas su įrengimu Plungės rajono savivaldybėje“ informavo, kad šiuo metu vyksta projektinių sprendinių rengimo procedūros: vietų aikštelėms parinkimo tikslinimas – pakartotinis jų parinkimas. „Aikštelių įrengimo darbai užsitęsė, nes UAB „Urbanistika“ paruoštoje Plungės rajono savivaldybės komunalinių atliekų aikštelių vietų išdėstymo schemoje vietos joms įrengti parinktos netinkamai. UAB „Urbanistika“ parinkta viešojo pirkimo būdu, paslaugos užsakovas – Plungės rajono savivaldybės administracija“, – laiške redakcijai rašė TRATC-o visuomenės informavimo specialistė Eglė Sakalauskaitė.
O dėl žaliųjų atliekų konteinerių, tai specialistė nurodė, kad „šiuo metu vyksta viešojo pirkimo procedūros žaliųjų atliekų surinkimo iš Plungės miesto gyventojų paslaugai įsigyti. Įvykus pirkimui, laimėtoju paskelbtas tiekėjas privalės sudaryti žaliųjų atliekų surinkimo grafiką. Grafikai bus viešinami tiekėjo ir TRATC-o interneto svetainėse“.